ZASADY JESIENNO-ZIMOWEGO BINGO KSIĄŻKOWEGO "DOBRY ROK"
1. Spróbuj skompletować BINGO, czyli 4 sąsiadujące ze sobą pola: w pionie, w poziomie lub na skos (w dowolnym kierunku). Jeżeli chcesz możesz spróbować wypełnić wszystkie pola BINGO!
2. Jedna książka może odpowiadać tylko jednej kategorii. Nawet jeśli dana książka pasuje do dwóch lub więcej kategorii, po przeczytaniu jej możesz ją wpisać tylko w jednym polu.
3. O każdej przeczytanej książce napisz kilka słów. Polecajki przesyłaj w trakcie trwania wyzwania drogą mailową za pośrednictwem Librusa do pani Alinki Ożgi lub pani Basi Sudoł – zostaną one opublikowane na stronie internetowej szkoły.
4. Wyzwanie czytelnicze trwa do 23.02.2024r. Do tego dnia musisz dostarczyć uzupełnioną kartę czytelniczą do pani Alinki Ożgi lub pani Basi Sudoł.
5. Baw się dobrze!!! Miłej lektury!!!
Pobierz kartę czytelniczą: BINGO_ksiazkowe.pdf
ZIMA
książka, której akcja rozgrywa się zimą
HollyWebb „Zaopiekuj się mną. Zimowy wilk”
Na święta Bożego Narodzenia Amelia wyjeżdża do starego domu. Podczas jego zwiedzania znajduje na strychubardzo stary pamiętnik. Okazuje się, że należał on do chłopca, który znalazł małego wilczka i postanowił się nim zaopiekować. Nagle dziewczynka trafia do świata poznanego z pamiętnika…
poleca Kornelia z klasy 5b
23.04. DZIEŃ GEOGRAFA
książka, której akcja dzieje się w odległym zakątku świata
Jeff Kinney „Dziennik cwaniaczka. Droga przez mękę”
Mama Grega Heffleya wyczytała w bezużytecznej gazetce, w której piszą bzdury, pomysły na miłe spędzenie wakacji i postanowiła, że rodzina wyjedzie ze Stanów Zjednoczonych tam, gdzie można „odpocząć”. Greg od początku wiedział, że to był zły pomysł. Okazało się, że miał rację, od razu jak wsiadł do auta. Musiał siedzieć w bagażniku ściśnięty z całą masą bagaży. Ta książka będzie naprawdę szalona: stuknięta świnia, która ugryzła Grega w palec i banda wściekłego brodacza. Czy Gregory wyjdzie z tego żywy? Przekonaj się sam.
poleca Emil z klasy 5a
9.11. DZIEN JAKOŚCI
najlepsza książka, którą przeczytałeś w ostatnim czasie
Liz Pichon „Tomek Łebski. Chętnie pomogę (za parę monet)”
Tomek zaczyna zbierać pieniądze na wymarzony zestaw artysty. Razem ze swoim kumplem Darkiem postanowili, że zbiorą pieniądze i kupią wspólny zestaw artysty dla PZOMBIE. Gdy nagle nadchodzi huragan, w Dębowie jest wielkie zamieszanie o jedno drzewo, na którym wiszą majtki Tomka w grochy. Czy kumplom uda się zebrać pieniądze? Przeczytaj sam.
poleca Emil z klasy 5a
24.09. DZIEŃ RZEK
książka, w której ważną rolę odgrywa rzeka, morze… woda
Jeff Kinney „Teraz Rowley. Ahoj, przygodo”
Książka ta jest analogią „Dziennika Cwaniaczka” opowiadaną przez najlepszego kumpla Grega - Rowleya. A teraz mały wstęp: biały czarodziej porywa mamę Rolanda i zabiera ją do swojego zamku, żeby mianować ją jego królową, ale Roland postanawia uratować mamę, więc zabiera swojego najlepszego przyjaciela Garga i wyrusza z nim w podróż. W podróży zdobywa nie tylko nowych przyjaciół, ale ma też możliwość spotkania się ze swoim dziadkiem - Aciem Nieustraszonym. Czy Rolandowi uda się odbić mamę z zamku czarownika?
poleca Emil z klasy 5a
9.11. DZIEŃ JAKOŚCI
najlepsza książka, którą przeczytałeś w ostatnim czasie
Nancy Springer „Sprawa zaginionego markiza. Enola Holmes”
Enola Holms jest czternastoletnią dziewczyną i siostrą słynnego detektywa – Sherlocka Holmesa. By odnaleźć zaginioną matkę, ucieka z domu i rozpoczyna własne śledztwo. Przeżywa różne przygody. Nie jest jej łatwo, bo zostaje oskarżona o porwanie markiza. Czy uda jej się wyjść cało z opresji?
Czy odnajdzie matkę?
poleca Laura z klasy 5b
21.02. DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO
książka napisana w języku polskim
Alfred Szklarski „Tomek w krainie kangurów”
Głównym bohaterem książki „Tomek w krainie kangurów” jest Tomek Wilmowski, który udaje się do Australii. Nim chłopiec dotrze na kontynent czeka go najpierw pełna wrażeń podróż na statku „Aligator”. Podczas rejsu dochodzi do ataku tygrysa. Jak zakończy się to zdarzenie? Czy pasażerom uda się uniknąć zagrożenia i dotrą do Australii, gdzie czekają na nich kolejne przygody?
poleca Stefan z klasy 5b
6.10. DZIEŃ UŚMIECHU
książka, przy lekturze której świetnie się bawiłeś
Maria Apoleika „Psie sucharki. Wszystko, co powiedziałby twój pies, gdyby umiał mówić”
Psy, ludzie oraz inne zwierzęta są bohaterami książki, którą chciałabym Wam polecić. Narratorami opowiadanych wydarzeń są psy, które opowiadają o przygodach i uczuciach oraz czasami o swoich właścicielach. Bohaterem jednej z wielu historii jest pies, który cierpliwie siedział pod stołem, gdy jego pan przygotowywał obiad. Kiedy właściciel na chwilę odszedł od stołu, zwierzę bez zastanowienia zjadło cały posiłek. Właściciele innego czworonoga przygarnęli kota, który zaczął uprzykrzać psu życie, np. zajmował psie posłanie. Na szczęście po jakimś czasie zwierzęta zaczęły żyć w zgodzie.
Polecam tę książkę przede wszystkim miłośnikom psów. Dowiecie się z niej, jak pies postrzega otoczenie i Was.
poleca Zuzanna z klasy 5b
22.12. DZIEŃ PIERNIKA
książka, która długo przeleżała na półce
Andrzej Maleszka „Magiczne drzewo. Czerwone krzesło”
Tosia, Filip i Kuki są rodzeństwem i mieszkają przy ulicy Weneckiej. Przypadkowo znajdują czerwone krzesło, które ma moc spełniania wszystkich życzeń. To za jego sprawą, przez przypadek, rodzice dzieci zostają zaczarowani i przyjmują pracę na statku wycieczkowym. Podczas ich nieobecności opiekę nad Tosią, Filipem i Kukim ma sprawować nielubiana ciotka Maryla. Co z tego wyniknie?
Zachęcam do przeczytania książki, przeżyjecie wiele emocji poznając przygody rodzeństwa.
poleca Malwina z klasy 5b
9.11. DZIEŃ JAKOŚCI
najlepsza książka, którą przeczytałeś w ostatnim czasie
Roberto Santiago „Najfutbolniejsi. Tajemnica siedmiu goli samobójczych”
Warto przeczytać powieść pt. „Najfutbolniejsi. Tajemnica siedmiu goli samobójczych”. Jej bohaterem jest Franciszek, zwany w drużynie Łamagą, który wraz z kolegami pojechał na turniej dla najlepszych zespołów na świecie. Jednak wyjazd związany jest z wieloma dziwnymi i zaskakującymi wydarzeniami. Najpierw gubi się bagaż ze strojami, potem padają golesamobójcze, pojawiają się też inne dziwne sytuacje. Warto poznać przygody młodych piłkarzy. Będziecie się świetnie bawić podczas czytania tej książki.
poleca Oskar z klasy 5a
9.11. DZIEŃ JAKOŚCI
najlepsza książka, jaką przeczytałeś w ostatnim czasie
Luke Jackson „Świry, dziwadła i Zespół Aspergera”
Nie jest to kolejny poradni o spektrum autyzmu. W mojej ocenie, nie jest to nawet książka o spektrum autyzmu, chociaż bardzo dużo się o nim dowiadujemy. Jest to opowieść napisana przez nastolatka o rzeczach zwyczajnych i nadzwyczajnych, a przede wszystkim o inności. Mamy możliwość spojrzeć na świat oczami chłopca z zespołem Aspergera i przekonać się, że nie dla każdego „zwyczajne” i „inne” oznacza to samo. Książka uczy nas szacunku do inności, tego jak radzić sobie z własnymi i obcymi „innościami”.
Biorą pod uwagę, że Luke porusza bardzo wiele trudnych tematów i przeżyć, książka jest bardzo lekka w odbiorze i nieraz zabawna. Polecam każdemu, niezależnie od stopnia jego „inności”.
poleca pani Swietłana
15.01. DZIEŃ WIKIPEDII
książka, z której czegoś się dowiedziałeś
Agnieszka Jachymek „Sketchnoting. Kompletnie inny sposób notowania”
Już od pierwszych stron widać, że to książka idealna - mało tekstu, dużo obrazków. Jest to praktyczny przewodnik uczący tworzyć przejrzyste notatki. Autorka pokazuje, że wcale nie trzeba mieć ani ładnego pisma ani talentu plastycznego, by nasze notatki były przejrzyste. Pomyślicie sobie po co nauczycielowi takie umiejętności? Otóż my się uczymy całe życie, a ja będąc statystykiem, podążam za wskazówkami Japończyków i staram się notować wszystko, co słyszę na wypadek, że kiedyś się przyda. No i oczywiście pisanie na tablicy...miło jest gdy uczniowie wiedzą co Pani napisała. Moi drodzy uczniowie, szykujcie się na inną jakość notowania przeze mnie na tablicy, bo jestem zainspirowana :)
poleca pani Swietłana
23.07. DZIEŃ WŁÓCZYKIJA
książka drogi, opowiadająca o wędrówce, wyprawie
Liz Pichon „Tomek Łebski. Fantastyczne wymówki”
Tomek razem ze swoim najlepszym kumplem Darkiem jakiś czas temu założyli PZOMBIE, czyli zespół muzyczny. Potrzebują jednak nowego perkusisty. Dają więc ogłoszenie. Po castingu tata Tomka załatwia im koncert w domu starości „Zielony liść”. Co będzie dalej, sami musicie się dowiedzieć. Czy Marek będzie tak samo wnerwiający jak zwykle? Czy Danka się kiedykolwiek uśmiechnie? Czy wycieczka będzie równie fajna jak dokuczanie starszej siostrze Tomka?
Polecam całą serię „Tomek Łebski”.
poleca Emil z klasy 5a
22.12. DZIEŃ PIERNIKA
książka, która długo przeleżała na półce twojej biblioteczki
Milo Beckman „Jak czesać włochatą kulę”
Przewodnik, książką, podręcznik? O matematyce, czy do nauki matematyki? Książka, którą zakupiłam rok temu, zaczęłam czytać i porzuciłam. Jednak niedawno do niej wróciłam i zachwyciła mnie.
Nie da się ukryć, że matematykę kocham i podziwiam. Są też tacy, którzy jej nie znoszą, bo zwyczajnie jej nie rozumieją. Książka ta wywraca pojęcie o nauce matematyki do góry nogami (a ja uwielbiam rzeczy wywrócone do góry nogami), zabiera czytelnika w podróż po świecie matematyki, pobudzając jego wyobraźnię, pokazując, że matematyka to nie tylko liczby, a nawet na przekór (a może przez przypadek) nie ma w tej książce liczb. Tym, którzy matmę kochają, dmucha w skrzydła i pozwala śmielej myśleć o 4 wymiarze, twierdzić, że zero nie jest liczbą i rozmyślać o tym, czy trójkąt nie jest bardziej doskonały niż koło. Tym zaś, którzy piękna matematyki do tej pory nie dostrzegli, ukazuje jej wyjątkowość i prostotę zarazem.
poleca pani Swietłana
14.03. DZIEŃ MOTYLI
książka z barwną okładką
Jakub Tylman „Jak pokolorować szkołę”
Pewnego dnia będąc w empiku mój wzrok przyciągnęła okładka tej książki. Jest tak kolorowa, że nie dało się jej nie zauważyć. Tytuł aż krzyczał, że może tam być coś, co jest zbieżne z moimi przekonaniami. Przewracając strony, tam gdzie rzuciłam spojrzenie, tam było zdanie, które mnie urzekało, utwierdzało w przekonaniu, że szkołę należy zdecydowanie kolorować właśnie tym zestawem farb, które ja mam rękach. Książkę natychmiast zakupiłam i nie, nie przeczytałam jej tego samego dnia. Czytałam ją przez najbliższych kilka tygodni, wracając do pewnych myśli, robiąc znaczniki i zakładki, aż znaczników było więcej niż stron.
Książka napisana przez nauczyciela roku, ale śmiało mogę ją polecić każdemu, kto ma w sobie odwagę, by kolorować świat dookoła siebie i potrzebuje wzmocnienia. Autor opowiada swoją historię i niełatwą walkę o zmiany, których wielu się boi, odwołując się często do badań i rzetelnych źródeł potwierdzających zasadność proponowanych przez niego rozwiązań.
Jestem absolutnie zakochana w tej książce, bo mam wrażenie, że ktoś spisał moje myśli. Zgadzam się z każdym słowem i każdym zdaniem. Biorę więc kredki i lecę kolorować świat na żółto i na niebiesko (na różowo też) .
poleca pani Swietłana
24.09. DZIEŃ RZEK
książka, w której ważną rolę odgrywa rzeka, morze… woda
Tanya Stwewwner „Alea Aquarius. Barwy morza”
Jest to drugi tom serii „Alea Aquarius”, opowiadający o dziewczynie, która po dotknięciu wody zmienia się w syrenę. Alea ze swoimi przyjaciółmi na statku ponownie wyruszają w podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić jezioro Loch Ness i poznać odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Podczas wyprawy czeka na nich wiele przeszkód i niezapomnianych przeżyć. Polecam tę książkę wszystkim fanom podróży.
poleca Pola z klasy 7a
6.10. DZIEŃ UŚMIECHU
książka, przy lekturze której świetnie się bawiłeś
Carina Louart, Florence Pinaud „To wszystko matematyka”
Książka odpowiada na pytania dociekliwych uczniów, które słyszę bardzo często: „po co mi to?”. Pokazuje matematykę w codziennym życiu. O tyle o ile domyślamy się, że matematyka jest nam przydatna na zakupach, tak dla wielu zaskoczeniem może być jej obecność w przyrodzie. Ta książka w cudowny, do tego zilustrowany sposób pokazuje dlaczego to właśnie matematyka nazywana jest królową nauk.
poleca pani Swietłana
6.10. DZIEŃ UŚMIECHU
książka, przy lekturze której świetnie się bawiłeś
Andrew McDonald, Ben Wood „Odlotowe gołębie polują na Chlebostwora”
Uwaga, tym razem Odlotowe gołębie mają zakaz wstępu do miasta prze ptakofobkę burmistrzynię miasta, Ptasię Ptyś-Ptaś. Zastanawiacie się kim jest Chlebostwór? Czy odlotowe gołębie zdołają zapobiec lękom największej ptakofobki w mieście? Odpowiedzi znajdziecie w książce. Uwaga! Nie czytać przed lekturą tomów 1-5.
poleca Luiza z klasy 3a
23.07. DZIEŃ WŁÓCZYKIJA
książka drogi, opowiadająca o wędrówce, wyprawie
Erin Hunter „Wojownicy. Wyrzutek”
Jest to trzeci tom trzeciej serii o wojowniczych kotach, które znowu przeżywają masę przygód. W tym tomie grupa kocich przyjaciół wyrusza w długą podróż w wysokie góry. Koty muszą pomóc swoim starym przyjaciołom z Plemienia Płynącej Wody, ponieważ ich sytuacja katastrofalna. Jednak czy uda im się dotrzeć na czas? Przekonajcie się sami! Polecam tę książkę wszystkim fanom kotów i serii „Wojownicy”.
poleca Pola z klasy 7a
15.01. DZIEŃ WIKIPEDII
książka z której czegoś się dowiedziałeś
Andrew McDonald, Ben Wood „Odlotowe gołębie łapią bandytów”
Książka opowiada o grupie szalonych gołębi, które walczą z dwójką złoczyńców. W tej cudownie absurdalnej książce gołębie mają różne moce. Czy lubicie frytki, pizzę, lody? Właśnie takimi samymi smakołykami dla gołębi są okruszki, które dziwnym sposobem zniknęły z parku. Książka jest zabawna, a na jej końcu odnajdziemy przewodnik po Kokodzie Morsa. Język jest równie absurdalny jak cała opowieść, co czyni ją jeszcze bardziej zabawną.
poleca Luiza z klasy 3a
15.01. DZIEŃ WIKIPEDII
książka, z której czegoś się dowiedziałem
Przemysław Barszcz „Zwierzęta w godłach”
Ta książka opowiada o zwierzętach w godłach wszystkich krajów na świecie . Przedstawia ona historię herbów poszczególnych państw. Historie są bardzo ciekawe, można dowiedzieć się z nich o zwierzętach w herbach innych krajów. Bardzo przyjemnie będzie się ją Wam czytać. Obrazki są bardzo ładne. Mam nadzieję że ta książka wam się spodoba.
poleca Karol z klasy 3a
14.03. DZIEŃ MOTYLI
książka z barwną okładką
Erin Hunter „Wojownicy. Przekleństwo gęsiego pióra”
Książka opowiada o samotnym i nieco dziwnym kociaku Gąsku, który żyje w Klanie Pioruna. Rodzeństwo Gąska nie lubi go ze względu na jego tajemniczy i cichy charakter. Po jakimś czasie okazuje się, że kociak został obdarowany darem widzenia. Jest w stanie przepowiedzieć przyszłość, która zawsze się spełnia. Niestety, Gąsek nie rozumie znaków, które wysyłają mu gwiazdy. Mroczne wizje przyszłości i umarłe koty przytłaczają go i widzi w swoim darze tylko przekleństwo. Polecam tę książkę każdemu, kto lubi koty i serię „Wojownicy”.
poleca Pola z klasy 7a
ZIMA
książka, której akcja rozgrywa się zimą
Colleen Hoover „It ends with us”
Nie jestem do końca pewna czy mogę szczerze polecić pozycję pt. „It ends with us”, jednak ma ona w sobie to coś, co sprawia że chcemy dowiedzieć się, co wydarzyło się dalej. Dlatego też nie odradzam jej przeczytania. Sama w sobie książka jest trochę pokręcona, ale zarazem poważna.
Do ich pierwszego spotkania dochodzi na dachu pewnego budynku. Spotykają się zupełnie przypadkowo, jednak szybko znajdują tematy do rozmów. Kilka miesięcy później znów na siebie wpadają. Lily Bloom właśnie otwiera kwiaciarnię, a Ryle Kincaid dobrze sprawuje się jako chirurg. Wszystko dobrze się układa do momentu, gdy idą na kolację do restauracji dawnego przyjaciela Lily... Wracają jej wszystkie wspomnienia i zaczyna kłócić się z zazdrosnym Rylem. A było przecież tak idealnie. Czy dawny przyjaciel, Atlas, wróci do życia Lily, czy jednak ponownie o sobie zapomną i porzucą w niepamięć fakt, że kiedykolwiek się widzieli? Przekonajcie się sami.
poleca Julia z klasy 7b
JESIEŃ
książka, której akcja rozgrywa się jesienią
Aneta Jadowska „Martwy Sezon”
Jest to drugi tom z serii „Garstka z Ustki”, który, tak samo jak pierwszy, opowiada o przygodach Magdy Garstki. W tym tomie Magda będzie musiała stawić czoło kilku trupom znalezionym w rzece oraz brakowi gości w rodzinnym hotelu. Ale czy Magdzie uda się rozwiązać jesienną zagadkę kryminalną, a także pomóc rodzinie? Dowiedzcie się sami! Bardzo polecam całą serię „Garstka z Ustki” wszystkim czytelnikom lubiącym kryminały.
poleca Pola z klasy 7a
22.12. DZIEŃ PIERNIKA
książka, która długo przeleżała na półce twojej biblioteczki
Agnieszka Mielech „EMI i Tajny Klub Superdziewczyn. Kociaki adopciaki”
To już 14 tom serii przygód Tajnego Kubu. W tym tomie Emi wraz z przyjaciółmi bierze udział w akcji poszukiwania zaginionych kotów. Niestety, w międzyczasie ucieka ich podwórkowa kotka Fiolka. W tym tomie przyjaciele mają jeszcze więcej przygód niż w poprzednich! Czy Klubowi uda się odnaleźć Fiolkę i pomóc w akcji? Przekonajcie się sami! Polecam tę książkę wszystkim fanom serii EMI i Tajny Klub Superdziewczyn.
poleca Pola z klasy 7a
21.02. DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO
książka napisana w języku polskim
Ewa Ostrowska „Aniołki z ul. Śliwkowej”
Książka ta opowiada o czterech przyjaciołach, odkrywają oni tajemnice państwa Mroczków. Fredzia jest normalną dziewczynką, która przyjaźni się z Buźką i Banieczką. Buźka wyjechała na obóz szkolny, gdzie poznała miłego chłopaka. Opowiadała Fredzi o nim, a ona stawała się co raz bardziej zazdrosna o swoje koleżanki. Książka jest napisana humorystycznym językiem i dzięki temu bardzo zabawna. Polecam.
poleca Alicja z klasy 6a
6.10. DZIEŃ UŚMIECHU
książka, przy lekturze której świetnie się bawiłeś
Katarzyna Nosowska „Nie mylić z miłością”
„Nie mylić z miłością” to książka jednej z moich ulubionych wokalistek Katarzyny Nosowskiej. Autorka opisuje w niej osobiste historie, aby odpowiedzieć na pytanie czym jest miłość. Zauważa, że miłość to początek i koniec wszystkiego. Każda piosenka, każdy tekst, wszystko, co robimy, robimy z miłości i dla miłości. Pisze jak ważna i niezbędna jest bezwarunkowa akceptacja siebie. Nosowska pisze o szczęściu, radości i byciu kompletnym. O motylach w brzuchu, fantazjach i stabilizacji. Pierwszych pocałunkach, ciekawości siebie, zawodach i rozczarowaniach. O odpuszczaniu, dystansie i o tym, że czasem warto się zatrzymać. Bo miłość można jeść dużymi kęsami, ale najlepiej smakuje dawkowana łyżeczką. Jak pisze sama autorka do czytelników: To słowa z serca do serca. Czekałam na to spotkanie. Dobrze, że Jesteś.
poleca pani Alina
9.11. DZIEŃ JAKOŚCI
najlepsza książka, którą przeczytałeś w ostatnim czasie
Bożena Kowalkowska „W swoim czasie”
Życie coraz szybciej pędzi, a my czasami czujemy się jak chomiki, które ktoś włożył do kołowrotka. Żyjemy w pośpiechu, często goniąc za marzeniami i zatracamy się w tym pędzie. Niektórzy radzą sobie z tym lepiej, inni gorzej. Bożena Kowalkowska przedstawia w swojej książce 27 historii osób borykających się z rożnymi wyzwaniami, zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym. Do każdej opowieści podchodzi indywidualnie. Analizuje ją, a na koniec proponuje kilka pomysłów, jak przezwyciężyć niektóre problemy. Nie chodzi o to, żeby dać komuś gotowe rozwiązanie, ale aby każdy z nas mógł zabrać z tych historii to, co będzie dla niego najlepsze.
poleca pani Alina
9.11. DZIEŃ JAKOŚCI
najlepsza książka, którą przeczytałeś w ostatnim czasie
Robert G. Fresson „Flaga na maszt!”
Flaga na maszt! to przewodnik o flagach świata. W nim opisana jest prawie każda flaga i jej historia. Na przykład skąd wzięły się kolory biały, czerwony i niebieski na fladze Francji. Chcielibyście się dowiedzieć dlaczego na fladze Finlandii, Norwegii, Szwecji, Danii i Islandii są takie same krzyże tylko w innych kolorach? Właśnie w tej książce znajdziecie odpowiedź na te wszystkie pytania. Miłego czytania.
poleca Alicja z klasy 6a
24.09. DZIEŃ RZEK
książka, w której ważną rolę odgrywa rzeka, morze… woda
Annet Schaap „Lampka”
Książka ta opowiada o dziewczynce, córce latarnika, która pewnego dnia nie zapaliła latarni. O tajemniczych stworzeniach żyjących w morzu, o piratach, o admirale i jego Czarnym Domu. Książka jest ciekawa, lecz porusza trudny temat samotności i odwagi. Ta książka spodoba się z pewnością osobom, które lubią małą syrenkę.
poleca Alicja z klasy 6a
9.11. DZIEŃ JAKOŚCI
najlepsza książka, którą przeczytałeś w ostatnim czasie
Soman Chainani „Akademia dobra i zła. Początek”
„Akademia Dobra i Zła. Początek” to prequel sześciotomowej serii o Sofii i Agacie, napisanej przez SomanaChainani. Opowiada o historii dwóch braci, wybranych przez magiczne pióro na dyrektorów szkoły. Jeden dla zła, drugi dla dobra. Warunkiem tego stanowiska oraz związanej z nim nieśmiertelności jest braterska miłość. Jednak pewnego dnia uczeń, którego obaj zgodnie wybrali na absolwenta Akademii Zła, zostaje mocą pióra przeniesiony do Akademii Dobra. Wydarzenie wywołuje spór między braćmi i daje początek nieufności, przez którą obydwaj posuwają się do oszustw i kłamstw wobec siebie, niszcząc się wzajemnie.
Tak jak w reszcie książek, bohaterowie są różnorodni, interesujący i wyraźnie zarysowani. Przez tę książkę zarwałam dwie noce, nie mogąc się doczekać, co wydarzy się dalej… Choć historia jest dość smutna, czyta się bardzo dobrze i oczywiście gorąco zachęcam do przeczytania oryginalnej serii!!!
poleca Kora z klasy 7a
ZIMA
książka, której akcja rozgrywa się zimą
Fredrik Backman „Mężczyzna imieniem Ove”
Powieść „Mężczyzna imieniem Ove” jak sam tytuł wskazuje opowiada o pięćdziesięciodziewięcioletnim Ove i o małych, a jednak dużych zmianach w jego życiu, w którym nie uczestniczy już jego najdroższa Sonja. Ove zawsze kurczowo trzymał się zasad, które sobie ustalił. Uważał, że tak powinien robić każdy przyzwoity człowiek. Ku jego zdziwieniu niewielu było ludzi takich jak on. Nie bardzo rozumiał nowoczesny świat pełen technologii, braku zasad i jakiejś godności oraz nie rozumiał większości ludzi. Pewnego dnia na jego osiedlu pojawia się rodzinka, która ciągle zwraca na siebie uwagę. Ove jako dobry mężczyzna zawsze pomaga im z autem, drabiną, żarówką czy inną błahostką. Z czasem nawet zaczyna lubić tych ludzi i krótkie rozmowy, które z nimi prowadzi. Do tego jest jeszcze ten kot, który wciąż kręci się koło jego domu. Ove zastanawia się czy to w ogóle kot, taki poszarpany, niezadbany i dziki. Gdyby Sonja tu była już dawno by go przygarnęła do domu, jednak Ovemu zajmuje to trochę więcej czasu.
Historia Ovego przypomina nam, że warto czasem dać jakiejś rzeczy trochę czasu, cierpliwości i spokoju. Pokazuje jak bolesna i prawdziwa może być tęsknota za bliską osobą oraz jak ważne są relacje międzyludzkie.
poleca Julia z klasy 7b
24.09. DZIEŃ RZEK
książka, w której ważną rolę odgrywa rzeka, morze… woda
Rick Riordan „Złodziej pioruna”
W książce „Złodziej pioruna” autorstwa Ricka Riordana, Percy Jackson z pozoru normalny uczeń uczęszczający do normalnej szkoły okazuje się być herosem półkrwi. Do tego jego najbliższy przyjaciel, Grover, wyznaje mu, że jest satyrem i ukrywał to przez cały ten czas. To już dla niego za wiele informacji jak na jeden dzień, jednak to nie koniec niespodzianek. Aby dobić chłopaka, Zeus uznaje, że Percy skradł mu piorun. Skradziony piorun to poważny problem, który chłopak musi jak najszybciej rozwiązać, a innymi słowy go oddać. Tylko jak, skoro tak naprawdę go nie posiada? Bohater nie zwleka i wyrusza, aby wykonać misję. Z pomocą satyra i córki Ateny nie powinno być tak trudno, nieprawdaż? Tego przekonać muszą się na własnej skórze.
poleca Julia z klasy 7b
LATO
siążka, której akcja rozgrywa się latem
Krista Van Dolzer „Niezliczone sekrety dziesiątej góry”
„Niezliczone sekrety dziesiątej góry” to książka o 12letniej Esther, która planowała spędzić wakacje na obozie artystycznym Vermeer, jednak przez ogromną ulewę trafia na obóz Archimedes, czyli festiwal matematyki, której nie znosi. Mimo poprawy pogody, dziewczynka nie wraca do swojego obozu. W obozie matematycznym dzieje się coś niepokojącego. Esther uważa, że uczestnicy obozu są w niebezpieczeństwie i próbuje rozwiązać dziwną zagadkę. Kto jest jakim mitycznym stworzeniem? Kto jest Pegazem, czyli ofiarą i Sfinksem-zabójcą? Odpowiedź znajdziesz w książce.
Książka jest dość ciekawa, jednak zakończenie trochę mnie rozczarowało. Niemniej polecam przeczytać i spróbować samemu rozwiązać zagadkę.
poleca Kora z klasy 7a
8.05 DZIEŃ BIBLIOTEKARZA
siążka wypożyczona z biblioteki lub polecona przez bibliotekarza
Marta Kisiel „Dożywocie”
Chciałabym polecić książkę pt. „Dożywocie”. To opowieść o Konradzie, który po rozwodzie dostał w spadku wielki dom na odludziu. Dla niego to szansa na odnalezienie spokoju i napisanie wymarzonej powieści, jest jednak pewien haczyk – w domu mieszkają dożywotnicy. I to nie byle jacy – kichający anioł we własnoręcznie zrobionych bamboszkach, przerażający potwor z głębin z zapałem gotujący posiłki, widmo niespełnionego poety i kilka utopców zamieszkujących łazienkę. A to dopiero początek!
poleca Kora z klasy 7a
6.10. DZIEŃ UŚMIECHU
książka, przy lekturze której świetnie się bawiłeś
David O’Doherty „Zagrożeniologia”
Ta książka opowiada o zagrożeniologii, czyli nowej nauce. Doktor Noel Strefa będzie szkolił was na zagrożeniologii stopnia pierwszego. Jest to książka napisana w zabawny i humorystyczny sposób. Opowiada o różnych zagrożeniach czających się na was za rogiem np. robo-babci, lub o szczoteczko-wężu zębowym. Nauczycie się też specjalnego języka używanego przez zagrożeniologów. Serdecznie polecam tę książkę, jest śmieszna i zawiera zabawne rysunki. Polecam :)
poleca Alicja z klasy 6a
WIOSNA
książka, której akcja rozgrywa się wiosną
Conn Iggulden „Toliny. Wystrzałowe opowieści dla dzieci”
Toliny żyją według kodeksu, którego najważniejsze prawo zakazuje im rozmawiać z ludźmi. Mieszkańcy Szerłudkowa przestrzegają go jak najświętszej tradycji. Ale oto jeden z nich, Prometeusz, decyduje się przeciwstawić prawu w imię szczęścia całej społeczności. Ludzie bowiem, powodowani żądzą zysku, polują na Toliny i wykorzystują je do produkcji fajerwerków. Chodzi o to, że pył, którym pokryte jest ciało tych stworków, nadaje sztucznym ogniom fantastyczne barwy. Takie fajerwerki przynoszą fabryce duże dochody. Iskrzak, zainspirowany książką, którą kiedyś przytaszczył z domu człowieka, postanowił zostać naukowcem i wynaleźć zamiennik tolinowego pyłu, który mógłby posłużyć ludziom i uratować ich społeczność.
poleca Alicja z klasy 2a
23.04. DZIEŃ GEOGRAFA
książka, której akcja dzieje się w odległym zakątku świata
Aniela Cholewińska-Szkolik „Pozytywka Poli. Zagubiona fotografia”
Sympatyczna dziewczynka, która jest główną bohaterką, ma wiele pasji. Najbardziej kocha taniec i podróże, podczas których poznaje nowe osoby, miejscową kulturę i egzotyczne zwierzęta, którym często pomaga. Dziewczynka odwiedza wyjątkowe miejsca na całym świecie. W tej części książki Pola wraz z przyjaciółką Lilką przemierzają Afrykę, aby wyjaśnić zagadkę pewnego zdjęcia. Dziewczynka musi stawić czoła nie tylko dość nietypowej kradzieży, ale także pomóc mieszkańcom sawanny. Czytelnicy szybko przekonają się, że problemy dzikich zwierząt są im znajome.
poleca Alicja z klasy 2a
8.05. DZIEŃ BIBLIOTEKARZA
książka wypożyczona z biblioteki lub polecona przez bibliotekarza
Katarzyna Wasilkowska „Już, już!”
Lubicie grać w gry komputerowe prawda? Ja też, więc ta książka pokaże wam jak nasza osobowość zmienia się przez gry komputerowe Przedstawię wam książkę pt. „Już już!” Katarzyny Wasilkowskiej. Lula to dziewczynka chodząca do szkoły podstawowej. Bardzo dobrze się uczy, zawsze odrabia pracę domową i lubi bardzo lepić z modeliny. Lula ma starsze rodzeństwo, brata Kaja i siostrę Werę. Dziewczynka nie ma swojego komputera i telefonu. Pewnego dnia, gdy od rodziców dostaje stary komputer po siostrze do odrabiania prac domowych, w szkole dowiaduje się, że wszystkie dziewczynki z klasy grają w grę Kryształowy zamek. Lula myśli sobie, że też tę grę musi mieć i zaczyna w nią grać przez to zaczyna zaniedbywać obowiązki i jej charakter gwałtownie się zmienia. Jak myślicie co dalej stanie się z Lulą? Polecam tę książkę, jest dostępna w szkolnej bibliotece.
poleca Alicja z klasy 6a
WIOSNA
książka, której akcja rozgrywa się wiosną
J.R.R. Tolkien „Hobbit”
Książka ta opowiada o niezwykłej podróży pewnego hobbita o imieniu Bilbo Baggins. Hobbici są przyzwyczajeni do wygody, więc dla Bilba wyruszenie na przygodę do trudna sprawa, lecz Bilbo nie jest sam, gdyż wyprawia się z trzynastoosobową kompanią Thorina Dębowej Tarczy, wodza krasnoludów. Po przeczytaniu tej książki dowiecie się, dlaczego krasnoludy i Bilbo wyruszyli na tak groźną wyprawę w dzikie kraje i jaki był cel tej podróży. Mimo, że jest to lektura czytałam tę książkę dla własnej przyjemność. Jeśli lubicie książki i filmy fantasy z dziwacznymi stworzeniami jest to książka idealna dla was.
poleca Alicja z klasy 6a
14.03. DZIEŃ MOTYLI
książka z barwną okładką
Sophy Henn „Pizazz. Nie jest łatwo być super”
Pizazz to nastolatka, jest ona super bohaterką, tak jak jej prawie cała rodzina. Pizazz przeprowadza się i zmienia szkołę musi wyjechać i porzucić swoich najlepszych przyjaciół, jest to dla niej trudny okres. Nasza super-bohaterka wyjaśnia nam, że nie jest łatwo być super. Dlatego ta książka nazywa się Pizazz nie jest łatwo być super. Pizazz nie odnajduje się z nowej klasie, próbuje znaleźć nowe koleżanki, ale nikt nie chce się z nią zaprzyjaźnić. Serdecznie polecam tę książkę jest jedną z najlepszych książek które czytałam.
poleca Alicja z klasy 6a
23.04. DZIEŃ GEOGRAFA
książka, której akcja dzieje się w odległym zakątku świata
J.K.Rowling „Harry Potter podróż przez historię magii”
Ta bogato ilustrowana książka zawiera wiele ciekawostek na temat magicznego świata Harrego Pottera. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o np. fantastycznych stworzeniach, lub o nauczycielach Hogwartu to właśnie w tej książce znajdziesz dużo informacji na ten temat. Opowiada także o historii Hogwartu. Ilustracje w książce są naprawdę piękne. Miłego czytania.
poleca Alicja z klasy 6a
15.01. DZIEŃ WIKIPEDII
książka, z której czegoś się dowiedziałem
Pierdomenico Baccalario Tommaso Percivale „50 rzeczy, które musisz zrobić, zanim skończysz 13 lat”
W przewodniku znajdziesz aż 50 zadań, które możesz wykonać. Są tam naprawdę zabawne zadania np. zrobienie wielkiej bańki mydlanej, lub zrobienie domku na drzewie. Możesz także przyznać sobie punkty za odwagę. Serdecznie polecam tą książkę ponieważ są w niej zadania, które możesz wykonać z przyjaciółmi. Miłej zabawy!!!
poleca Alicja z klasy 6a
9.11. DZIEŃ JAKOŚCI
najlepsza książka, którą przeczytałeś w ostatnim czasie
Sir Arthur Conan Doyle „Sherlock Holmes. Urzędnik maklerski”
Są takie książki, które śmiało mogę polecić. Jedną z nich jest powieść Sir Arthura Conan Doyle’a „Sherlock Holmes. Urzędnik maklerski”. Początkowo nic nie wskazywało na to, że skrywa tak ciekawą zagadkę. Głównym bohaterem książki jest Hall Pycroft, który szuka uczciwej pracy. Okazało się jednak, że ta, którą dostał, do takich nie należy. Kiedy zostaje wplątany w podejrzane interesy, zwraca się z prośbą do Sherlocka Holmsa o pomoc.
Jeśli jesteś fanem detektywistycznych zagadek, z pewnością jest to książka dla ciebie.
poleca Oliwier z klasy 5a
ZIMA
książka, której akcja rozgrywa się zimą
C.S. Lewis "Opowieści z Narnii. Lew, Czarownica i stara szafa"
„Opowieści z Narnii. Lew, Czarownica i stara szafa” to książka o przygodach czworga rodzeństwa, które, aby uciec przed bombadowaniem Londynu, trafia na wieś do domu Profesora. Pewnego dnia dzięki starej szafie dzieci trafiają do magicznej krainy zwanej Narnią. Tam dowiadują się, że jej władczynią jest okrutna Biała Czarownica, która skuła całą Narnię wiecznym mrozem. Na ratunek przybywa lew Aslan. Wraz z dziećmi chce pokonać Czarownicę. Jak potoczą się losy Łucji, Edmunda, Zuzanny, Aslana i Białej Czarownicy? Czy zło zostanie pokonane? O tym dowiecie się podczas czytania książki.
poleca Tomek z klasy 5a
9.11. DZIEŃ JAKOŚCI
najlepsza książka, którą przeczytałeś w ostatnim czasie
Martin Widmark i Helena Willis „Tajemnica pociągu. Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”
W pociągu przewożona jest duża suma pieniędzy, której strzeże komisarz policji. Nagle ktoś podczas podróży pociąga za hamulec bezpieczeństwa i pojazd się zatrzymuje. Po chwili okazuje się, że worek z pieniędzmi znika w tych tajemniczych okolicznościach. Tym samym pociągiem podróżują Maja i Lasse, którzy mają do rozwikłania kolejną zagadkę detektywistyczną.
poleca Nastka z klasy 5a
14.03. DZIEŃ MOTYLI
książka z barwną okładką
Erin Hunter „Wojownicy. Ucieczka w dzicz”
„Ucieczka w dzicz” to pierwszy tom z serii „Wojownicy” o kotach i klanach, która zachęciła wiele osób do czytania.
Wszystko zaczyna się od zwykłego rudego kocurka nazwanego Rdzawym. Marzy on o polowaniach i przebywaniu w lesie. Na razie nie wie, że jego życie przewróci się do góry nogami. Okazuje się, że przywódczyni jednego z kocich klanów zaprosi go, by wstąpił do grupy. Ma to związek z przepowiednią, która wszystko zmieni wśród dzikich kotów. Rdzawy odegra ważną rolę w życiu klanu. Jeden z kotów będzie chciał uczynić coś złego. Wie o tym tylko rudy kocurek. Czy uda się mu zatrzymać wroga?
poleca Julia z klasy 5a
9.11. DZIEŃ JAKOŚCI
najlepsza książka, którą przeczytałeś w ostatnim czasie
Martin Widmark i Helena Willis „Tajemnica urodzin. Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”
Muhammed Karot obchodzi swoje pięćdziesiąte urodziny. Główną atrakcją podczas uroczystości ma być konkurs na najlepszy tort, w którym bierze udział trzech cukierników. Gdy nagle gaśnie światło, ktoś kradnie cenny naszyjnik z diamentem należący do panny Barbary Palm. Skutkiem tego wydarzenia jest kolejne śledztwo prowadzone przez młodych detektywów – Lassego i Maję.
Czytając tę książkę na pewno nie będziecie narzekać na nudę. Gwarantuję, że razem z bohaterami będziecie krok po kroku rozwiązywać tajemniczą zagadkę.
poleca Liliana z klasy 5a
21.02. DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO
książka napisana w języku polskim
Stanisław Grzesiuk „Boso, ale w ostrogach”
Książka stanowi jedną z trzech opowieści biograficznych Stanisława Grzesiuka. Historia zaczyna się w przedwojennej Warszawie. Bohater kończy właśnie 13 lat i zaczyna opowiadanie od tego, w jaki sposób można było zarobić na swoje wydatki. 5 gr dostawało się za wniesienie wiadra wody, a 10 gr a przerzucenie węgla. Stasiek jest typowym łobuzem, obraca się z innymi chłopakami w czerwonych apaszkach i kratowanych czapkach. Opowieść ciągnie się od jego wieku nastoletniego, aż po rozpoczęcie wojny, kiedy kończy 23 lata.
Dla mnie była to niesamowita przygoda - zobaczyć jak żyło się w tamtych czasach, jak dzieciaki takie jak my spędzały swój wolny czas - pilnując kortów tenisowych lub chodząc do kina za 15 groszy. Poruszyły mnie opisy rozpoczęcia wojny, opór młodzieży, determinacja i pomysłowość na to, jak przetrwać ten trudny czas.
Polecam - ja już rozglądam się w poszukiwaniu kolejnych tomów.
poleca Michał z klasy 6a
14.03. DZIEŃ MOTYLI
książka z barwną okładką
Erno Rubik „Rubik. Fascynująca historia najbardziej znanej łamigłówki świata”
Erno Rubik to twórca kostki Rubika, zawsze pogodny, uśmiechnięty i skromny. Kiedy dorósł - został architektem i wykładowcą. Chciał, żeby jego uczniowie zrozumieli czym jest widzenie przestrzenne i czym jest bryła. Wymyślił kostkę, która miała ich tego nauczyć. Książka opowiada o historii wynalazcy, o spektakularnym sukcesie kostki i o tym dlaczego gry logiczne są tak ważne w rozwoju dziecka.
poleca Michał z klasy 6a
22.12. DZIEŃ PIERNIKA
książka, która długo przeleżana na półce twojej biblioteczki
J.K.Rowling „Quiddich przez wieki”
Ta książka opowiada nam o historii gry na latających miotłach, która wywodzi się z książki Harry Potter. Są w niej specjalne ilustracje, które pokazują nam jakiej dokładnie wielkości są piłki do quiddicha. Mówi nam także o historii i charakterystycznych szatach klubów grających w tę fantastyczną grę np. Armaty z Chudley, albo Tajfuny z Tutshill. Bardzo polecam tę książę, ma bardzo zabawne ilustracje.
poleca Alicja z klasy 6a
22.12. DZIEŃ PIERNIKA
książka, która długo przeleżała na półce twojej biblioteczki
Leigh Bardugo „Szóstka wron”
Aby otrzymać pieniądze, które zapewnią mu życie bez żadnych potrzeb, Kaz musi wykonać trzy łatwe, a jednak szaleńczo trudne zadania. Oczywiście podejmuje się tego wyzwania. Uważa, że nie ma nic do stracenia. Zbiera grupę ludzi, którzy tak samo jak on postradali zmysły, żeby się na to zgodzić. Czy im się uda? Sprawdźcie sami!
poleca Julia z klasy 7b
LATO
książka, której akcja rozgrywa się latem
Ciara Smyth „Eksperyment komedia romantyczna”
„Eksperyment komedia romantyczna” to przyjemny i łatwy w czytaniu romans opowiadający o letniej przygodzie Saoirse i Ruby. Saoirse po rozstaniu się z (jak myślała) miłością jej życia, ustala pewne zasady. Zamierza się już nigdy nie zakochać. Nie ma ochoty zaprzątać sobie głowy kimś kto i tak, prędzej czy później, ją opuści. Jednak całe to pilnowanie się, żeby się nie zakochać przepada w niepamięć, gdy poznaje Ruby. Błyskotliwą i tryskającą radością dziewczynę, o jakiej mogłaby tylko pomarzyć. Obie nie są jeszcze gotowe na związek, dlatego postanawiają przez całe lato oglądać i odgrywać scenki z komedii romantycznych. Kiedy lato dobiegnie końca zadecydują o uczuciach do siebie nawzajem.
poleca Julia z klasy 7b
23.04. DZIEŃ GEOGRAFA
książka, której akcja dzieje się w odległym zakątku świata
Tanya Byrne „Afterlove”
Historia „Afterlove” pokazuje, że nic nie rozłączy zakochanych ludzi, nawet śmierć. Ash Persaud nigdy nie podejrzewałaby, że jej ostatni sylwester będzie tak wyglądał. Kilka minut przed północą trafia w nią samochód, w wyniku czego umiera i idzie do drugiego świata. Sam fakt, że po tym wypadku jest przytomna i świadoma, co się właśnie stało wydaje się jej absurdalny. Jeszcze bardziej absurdalne jest dla niej to, że stoi przed nią grupka żniwiarzy, którzy chcą, aby do nich dołączyła. Ku jej rozczarowaniu nie może im odmówić. Mimo wszystko co się tej nocy zdarzyło, nie zapomniała o Poppy Morgan, najcenniejszej osobie w jej dawnym już życiu. Nie ma możliwości się z nią spotkać, ponieważ Ash wygląda teraz inaczej, aby bliscy jej kiedyś ludzie nie mogli jej rozpoznać. Dziewczyna jednak nie zamierza się poddać i zrobi wszystko, żeby znaleźć sposób na ponowne spotkanie z Poppy.
poleca Julia z klasy 7b
9.11. DZIEŃ JAKOŚCI
najlepsza książka, którą przeczytałeś w ostatnim czasie
Dmitry Glukhovsky „Metro 2033”
„Metro 2033” Dmitra Glukhovskiego opowiada o światowym konflikcie atomowym dzięki któremu świat uległ zagładzie . Ocaleli tylko nieliczni a większość z nich kryje się w moskiewskim metrze. Na mrocznych stacjach rozświetlonymi ogniskami i światłami awaryjnymi ludzie ci, próbują wrócić do starego życia sprzed katastrofy, tworząc mikropaństwa spajane wspólną ideologią , religią, zawierają sojusze i prowadzą wojny. Główny bohater powieści Artem urodzony 31 marca 2009 roku wiódł spokojne życie wraz ze swoją matką. Po wojnie mieszkał z mamą na stacji Timirjazewska. Lata później chłopak dostaje bardzo ważne zadanie, udać się na owianą legendami stację Polis, serce metra.
Książka okazała się wielkim sukcesem , powstały kontynuacje pisane przez innych autorów, również powstały kolejne części pisane przez Dimitra, który jest skazany zaocznie na 8 lat za rozpowszechnianie fałszywek na temat wojny na Ukrainie. Gdyby wrócił do Rosji musiałby spędzić 8 lat w więzieniu. Studio 4A postanowiło zekranizować książkę, wydając cykl gier komputerowych Metro. Moim zdaniem ta książka jest naprawdę warta uwagi, polecam ją miłośnikom fantasy/ science-fiction/ fantastyki-postapokaliptycznej.
poleca Kacper z klasy 8
15.01. DZIEŃ WIKIPEDII
książka, z której czegoś się dowiedziałem
Michał Figura, Aleksandra Mizielińska, Daniel Mizieliński „Wilki. Historie prawdziwe”
„Wilki. Historie prawdziwe” to komiks naukowy opisujący życie i zwyczaje dzikich wilków, a co najważniejsze – obalający mity na temat tych wspaniałych zwierząt. Z tej ładnie wydanej książki dowiadujemy się na przykład, że wilcze grupy nie mają tak naprawdę samca alfa i są to właściwie po prostu rodziny. Polecam wszystkim, zwłaszcza miłośnikom przyrody.
poleca Kora z klasy 7a
ZIMA
książka, której akcja rozgrywa się zimą
Maria Parr „Tonja z Glimmerdalen”
Polecam książkę, która jako pierwsza skojarzyła mi się z zimą, a którą czytałam jakiś czas temu. Tonja to 10 letnia dziewczynka, która mieszka w dość odludnym zakątku Norwegii, w górskiej wiosce, jest tam jedynym dzieckiem. Jej hobby to jazda nasankach i nartach, które nieustannie ulepsza jej przyjaciel stary Gunvald, żeby osiągały zawrotną prędkość. Ma też oswojoną mewę. Tonja jest szalona i odważna, nie boi się ryzyka. Pewnego dnia we wsi zjawia się tajemnicza kobieta z groźnym psem, wraz z nią wyjdą na jaw tajemnice dorosłych.
Książka świetnie napisana i wciągająca, od której trudno było się oderwać, polecam także dla nieco młodszych czytelników.
poleca Kora z klasy 7a
21.02. DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO
książka napisana w języku polskim
Agnieszka Fulińska, Aleksandra Klęczar „Mysia Wieża”
„Mysia Wieża” to książka o wakacyjnych przygodach historycznego znawcy Igora i wysportowanej Hanki. Znajdują oni w gopłowskim lesie tytułową Mysią Wieżę, w której mieszka pradawny rycerz z rodu Myszków, jednak Hanka nazywa go Niki. W dodatku dowiadują się, że niebezpieczna czarownica ma zamiar obudzić ze śpiączki mrocznego króla Popiela. Przyjaciele muszą ją powstrzymać! W trakcie tej przygody poznają wiele nowych osób, a w poszukiwaniach grobu Popiela przeszkadza im Leszek, kuzyn Hanki, zafascynowany teorią haplogrupyR1a i zanudzający nią wszystkich dookoła. Na jaw wyjdą niesamowite tajemnice i zostanie odkryta długo skrywana prawda. Ciekawa powieść wzorowana na legendzie o Popielu.
poleca Kora z klasy 7a
23.04. DZIEŃ GEOGRAFA
książka, której akcja dzieje się w odległym zakątku świata
Stuart Gibbs „Śledztwo w kosmosie”
Jeżeli mieliście już okazję wciągnąć się w serię ,,Szkoły Szpiegów , to ta pozycja z pewnością również Was zainteresuje. Ten sam autor - tym razem zabiera nas do bazy księżycowej, w której Lunaranci - takie określenie mają jej mieszkańcy - odbywają pierwszą roczną misję. Mogłoby się wydawać, że to fascynująca przygoda - tymczasem życie w Bazie Księżycowej jest strasznie nudne, trudne, monotonne i pozbawione smacznego jedzenia. Główny bohater - Dashley - 12 letni chłopak, trafia tam ze swoimi rodzicami, którzy są naukowcami w bazie i pracują w ramach projektu NASA. Oprócz nich na Księżycu jest jeszcze kilka innych rodzin, które również zaangażowane są w badania naukowe.
Codzienność jest męcząca, dni zlewają się w jeden, aż do momentu kiedy w Bazie ginie słynny doktor Holtz. Mieszkańcy wraz z główną dowódczynią utrzymują, że był to nieszczęśliwy wypadek, ale Dashley był świadkiem podejrzanej rozmowy doktora i wie, że to nie przypadek. Rozpoczyna się emocjonujące dochodzenie, w które angażuje się kilkoro przyjaciół. Czy doktor Holtz - został zamordowany ? Jeżeli tak, to kto i dlaczego chciał, żeby zginął?Książka jest wciągająca - jeżeli lubicie przygody i niespodziewane zakończenia, ta pozycja jest z pewnością jest dla Was.
poleca Michał z klasy 6a
19.08. DZIEŃ FOTOGRAFII
książka ze zdjęciem na okładce
Kate T. Parker „Dziewczyny mają moc”
„Dziewczyny mają moc” to album ze zdjęciami kilkudziesięciu różnych dziewczyn. Opisy przy nich są dość krótkie, ale ich przekaz jest intensywny. Jedne fotografie przedstawiają bohaterki z poważnymi problemami, jak nieuleczalna choroba, inne po prostu pokazują to, co lubią robić, ciekawe momenty ze swojego życia, czas wspólny z przyjaciółkami. A wszystkie fotografie są związane z pasjami i osiągnięciami dziewczyn. Przebija z nich siła i pewność. Polecam dla dobrze dobranych, pięknych zdjęć.
poleca Kora z klasy 7a
24.09. DZIEŃ RZEK
książka, w której ważną rolę odgrywa rzeka, morze… woda
Karin Erlandsson „Poławiaczka pereł”
„Poławiaczka pereł” to opowieść o kalekiej Mirandzie, poławiaczce pereł. Jej największym marzeniem jest znalezienie słynnej źrenicy oka, perły, dzięki której, według legendy, już nigdy nie będzie się nieszczęśliwym. Wtedy poznaje Syrsę, również kaleką, która słyszy perły i potrafi je przyzwać. Tak zaczyna się ich wspólna przygoda. Czy uda im się odnaleźć niesamowitą perłę? Sami sprawdźcie ;)
poleca Kora z klasy 7a
8.05. DZIEŃ BIBLIOTEKARZA
książka wypożyczona z biblioteki lub polecona przez bibliotekarza
Charles Shultz „Fistaszki”
„Fistaszki” to zbiór krótkich komiksów autorstwa Charlesa Shultza wydawanych na przestrzeni około 50 lat w różnych gazetach. Są to zabawne, często dające do myślenia, a czasami przygnębiające epizody z życia głównego bohatera, Charliego Browna i – bardziej znanego – psa Snoopiego. Książka opisuje rzeczywistość dziecięcych bohaterów, która zawiera też analogie do świata dorosłych. Warto dodać, że autor czerpał inspiracje ze swojego dzieciństwa, a Charlie jest postacią, która go odwzorowuje. Jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych komiksów na świecie.
poleca Kora z klasy 7a
23.07. DZIEŃ WŁÓCZYKIJA
książka drogi, opowiadająca o wędrówce, wyprawie
Dora Rosłońska „Emma wchodzi do lasu”
Emma w swoje 10 urodziny dostaje od babci książkę, w której jest przepis brzmiący: zbierz owoce jarzębiny, głogu i liście jesionu, a zobaczysz magię lasu. Zafascynowana dziewczynka siada ze składnikami nad jeziorem i spotyka tam ważkę, która prowadzi ją do magicznego lasu. Podczas wędrówki spotyka różne zwierzęta, które towarzyszą jej w kolejnych przygodach zarówno dobrych jak i niebezpiecznych. To książka o odkrywaniu samej siebie, o drodze życia. O tym, że spotykamy w nim wiele przeszkód, ale też sposoby, by je ominąć lub zniszczyć oraz osoby, które nam pomogą.
poleca Kora z klasy 7a
19.08. DZIEŃ FOTOGRAFII
książka ze zdjęciem na okładce
Jacek Szarzało, Yvette Żółtowska – Darska „Haaland. Norweski terminator”
Erling Haaland jest jednym z najwybitniejszych piłkarzy. Wychowany w Norwegii od dziecka był fanem Menchesteru City, ponieważ jego tato był legendą tego klubu. Haaland obecnie należy do najwybitniejszych piłkarzy i ma ogromne szanse, by sięgnąc po kolejne trofea. Uważamy, że warto poznać jego historię. To idealna propozycja dla fanów piłki nożnej.
polecają Emil i Tymon z klasy 5a
8.06. DZIEŃ ŻYRAFY
książka bardzo długa, ponad 400 stron
Aneta Jadowska „Złodziej dusz”
„Złodziej dusz” to fascynująca podróż w świat pełen magii, tajemnic i niezwykłych istot. Książka opowiada o magicznie uzdolnionej wiedźmie Dorze Wilk, która musi stawić czoła pewnym tajemniczym sprawom. W Thornie- alternatywnym mieście dla istot magicznych znika coraz więcej stworzeń. Dora musi przeprowadzić śledztwo i odnaleźć wszystkich zaginionych. Polecam tę książkę każdemu lubiącemu fantastykę i trzymające w napięciu kryminały.
poleca Pola z klasy 7a
9.11. DZIEŃ JAKOŚCI
najlepsza książka, którą przeczytałeś w ostatnim czasie
Richard Adams „Wodnikowe Wzgórze”
Chciałabym polecić wszystkim powieść pod tytułem „Wodnikowe Wzgórze”. Książka dzieje się w świecie zwierząt, opowiada o przygodzie kilku królików, które wyruszają w świat z królikarni by uniknąć zagłady i znaleźć sobie nowe miejsce do życia. W trakcie podróży napotykają na rozmaite przeszkody, ale zawsze znajdują wyjście z opresji. Napisana przez Richarda Adamsa powieść porusza do głębi, gdyż opisywane z perspektywy królików niebezpieczeństwa, wszystkie smutki, radości i oczywiście tak często przypisywany królikom strach brzmią prawdziwie i naprawdę wzruszają czytelnika. Widać też, że autor zna się na tych zwierzętach i nie polega wyłącznie na wyobraźni, ale też na wiedzy. Książka jest dość gruba, ale czyta się ją szybko i płynnie. Bardzo polecam przeczytać, lektura jest klasyką i warto poznać przygody grupki króliczych przyjaciół. Życzę wszystkim miłej lektury!
poleca Kora z klasy 7a
LATO
książka, której akcja rozgrywa się latem
Agnieszka Mielech „EMI i Tajny Klub Superdziewczyn. Dookoła świata. Szwecja”
„EMI i Tajny Klub Superdziewczyn Szwecja” to książka, która zabiera czytelnika w pasjonującą przygodę po Szwecji. Pięciu przyjaciół odkrywa tajemnice, kulturę i zwyczaje w Szwecji. Jak w każdym tomie, poznają nowych przyjaciół i rozwiązują nowe tajemnice. To naprawdę wciągająca książka dla młodych czytelników, która nie tylko bawi, ale i uczy o nowych kulturach i krajach. Polecam tę książkę wszystkim ciekawym świata podróżnikom.
poleca Pola z klasy 7a
21.02. DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO
książka napisana w języku polskim
Justyna Sznajder „Tego nie mogę ci powiedzieć”
Karolina jest raczej zamknięta w sobie, natomiast Kuba to zabawny i pewny siebie chłopak. Gdy ta dwójka poznaje się przez internet, od razu zaprzyjaźniają się. Choć naprawdę sobie ufają, każdy z nich ma swoje sekrety, o których boi się opowiedzieć. Jednak wszystko zmienia się, kiedy Kuba proponuje dziewczynie spotkanie. Czy odkryją przed sobą prawdę? Przekonajcie się sami!
poleca Pola z klasy 7a
14.03. DZIEŃ MOTYLI
książka z barwną okładką
Tadeusz Baranowski „Bezdomne wampiry o zmroku”
Chciałabym wszystkim polecić komiks „Bezdomne wampiry o zmroku”. Jest to zbiór historyjek o dwóch biednych wampirach Szlurpie i Burpie, próbujących zmienić swoje niezbyt udane życie na lepsze. Wykazują się przy tym raz sprytem a raz nieskończoną głupotą. Przy książce świetnie się bawiłam. Polecam wszystkim fanom komiksów, także dla pięknych, kolorowych ilustracji.
poleca Kora z klasy 7a
19.08. DZIEŃ FOTOGRAFII
książka ze zdjęciem na okładce
Nela mała reporterka "Nela na tropie przygód"
Nela podróżuje w najodleglejsze zakątki świata. Z książki małej reporterki można dowiedzieć się wielu fascynujących rzeczy o zwierzętach, które widziała i miejscach które odwiedziła. Książka zawiera bardzo dużo niesamowitych, barwnych zdjęć zwierząt i pięknych krajobrazów. Tym razem Nela odwiedza takie miejsca jak: Etiopia, Birma, Sri Lanka, Mauritius, Korsyka, Kostaryka i Wietnam.
poleca Alicja z klasy 2a
24.09. DZIEŃ RZEK
książka, w której ważną rolę odgrywa rzeka, morze… woda
Justyna Bednarek „Banda Czarnej Frotte. Skarpetki powracają”
Główną bohaterką tej części jest Czarna Frotte, która wymknęła się przez dziurę pod pralką, ze strachu przed wizją kosza na śmieci. W momencie ucieczki Czarna Frotte rozpoczyna zupełnie nowe, pełne przygód życie, ponieważ trafia na statek piratów. Spotyka okrutnego mściciela, Bladego Niko, Malinową z Truskawką, detektywa Pinkertona i wiele innych niesamowitych postaci. Razem przeżywają przygody, takie jak ucieczka przed rekinem Remigiuszem, czy spotkanie z królową Etiopii Kasjopeją. Jednak głównym celem podróży bohaterki tej książki jest odnalezienie jej dawno zagubionej na biwaku siostry.
poleca Alicja z klasy 2a
8.06. DZIEŃ ŻYRAFY
książka bardzo długa, ponad 400 stron
Angie Sage „Zakazana magia”
Akcja zaczyna się pewnego zimowego wieczoru, kiedy czarodziej Silas Heap wracając do zamku, natyka się na leżące w śniegu zawiniątko z nowonarodzoną dziewczynką. Postanawia zabrać ją do domu. Gdy tam dociera dowiaduje się, że jego syn Septimus, który tego dnia przyszedł na świat, nie żyje. Wkrótce prawdziwe pochodzenie dziewczynki wychodzi na jaw. W końcu nie da się długo ukrywać wieści, że królowa została zamordowana, a mała królewna przepadła. Po tym zaskakującym wstępie fabuła przenosi się dziesięć lat do przodu. Polecam tą książkę każdemu miłośnikowi czarów, tajemnic i zagadek.
poleca Alicja z klasy 2a
LATO
książka, której akcja rozgrywa się latem
Katarzyna Ryrych „Lato na Rodos”
Oto książka o chłopcu z autyzmem, próbującym znaleźć swoje miejsce w świecie. Znajduje je na Rodzinnych Ogródkach Działkowych (Ogrodzonych Siatką) czyli na RODOS. Mieszka tam wiele różnorodnych postaci, jak Szmirabella, Panda, Wujek Kukułka czy Gabaryt i naprawdę wiele się dzieje. Zaprowadził go tam jego przyjaciel Turet (nazywany tak, ponieważ ma zespół Tourette’a), z którym razem spędzają wakacje. Dzięki tej książce patrzy się na świat oczami dziecka innego niż my, dla którego to my jesteśmy inni. Bardzo polecam przeczytać tę książkę ze względu na nową perspektywę. Fajnie jest przejść przez dziurę w płocie i znaleźć się w tym różnorodnym i interesującym świecie ogródków działkowych.
poleca Kora z klasy 7a
22.12. DZIEŃ PIERNIKA
książka, która długo przeleżała na półce twojej biblioteczki
Ellen Karlsson „Jak ratowaliśmy Wigilię”
Tim chodzi do zerówki i uwielbia święta. Jego wychowawczyni wpada na pomysł powieszenie w klasie kalendarza. Codziennie wylosowane przez nauczycielkę dziecko odrywa jedną kartkę, odliczając tym samym czas do świąt. Tim jest przekonany, że to on powinien zerwać kartkę z wigilijną datą, bo pani powiedziała, że jeśli coś się z nią stanie, to świąt nie będzie. Nieszczęśliwy wypadek sprawia, że Tim jest przekonany, że zrujnował święta. Razem ze swoją koleżanką Esme próbują uratować Wigilię.
poleca Alicja z klasy 2a
JESIEŃ
książka, której akcja rozgrywa się jesienią
Małgorzata Musierowicz „Brulion Bebe B.”
„Brulion Bebe B.” to książka dość stara, jej akcja rozgrywa się w czasach PRL-u, czyli wtedy, kiedy nie było jeszcze telefonów komórkowych. Może nie wszystkich zainteresuje, ale mi bardzo się spodobała, zwłaszcza styl pisarki charakterystyczny i pełen humoru.
Książka opowiada o dziewczynce imieniem Beata, przez rówieśników nazywanej Bebe. Dziewczyna jest dość zamknięta w sobie, w przeciwieństwie do matki, która jest wybuchowa i emocjonalna. Bebe przypadkiem wpada na chłopaka nazywanego „Dambo” ze względu na jego wyjątkowo odstające uszy. Nieoczekiwane spotkanie przerodza się w przyjaźń. W międzyczasie, okazuje się, że matka Bebe, która wyjechała na chwilę do Ameryki, najwyraźniej nie ma zamiaru wracać… W efekcie Bebe i jej młodszy brat zostają w domu z ciotką Amelią, której szczerze nie znoszą..
Książka ciekawa, krótka więc szybko się czyta, można wczuć się w codzienność minionych lat.
poleca Kora z klasy 7a
8.06.DZIEŃ ŻYRAFY
książka bardzo długa, ponad 400 stron
Brandon Sanderson „Droga królów”
W powieści „Droga Królów” śledzimy historie wielu postaci w magicznym świecie Roshar starannie wykreowanym przez Brandona Sandersona. Chociaż książka ma ponad 900 stron, czyta się dość szybko i przyjemnie, ponieważ akcja ciągle jest utrzymana w napięciu. Niemniej jest to lektura na dłuższy czas. Na tle toczącej się wojny rozgrywają się losy głównych bohaterów, którymi są: Kaladin żołnierz – niedoszły chirurg, tajemnicza Shallan, arcyksiążę Dalinar oraz płatny zabójca Szeth. Są to postaci niezwykle wyraziste i charakterystyczne, a świat, w którym rozgrywa się akcja jest bardzo rozbudowany, oryginalny i dopracowany. Książka jest interesująca, a ciekawe wątki powodują, że nie można oderwać się od lektury, więc bardzo wszystkich zachęcam do przeczytania.
poleca Kora z klasy 7a
23.04. DZIEŃ GEOGRAFA
książka, której akcja dzieje się w odległym zakątku świata
Agatha Christie „Morderstwo w Orient Expressie”
Bardzo chciałabym polecić wszystkim „Morderstwo w Orient Expressie”. Jest to klasyka kryminału, napisana przez Agathę Christie, która w sumie napisała ponad 100 książek, w tym 66 powieści kryminalnych.
Akcja książki dzieje się w pociągu unieruchomionym przez śnieżną zaspę w okolicy Belgradu, gdzie dochodzi do morderstwa. W pociągu pośród wielu niezwykłych pasażerów znajduje się też słynny detektyw Herkules Poirot, który wraca z podróży do Syrii. Postanawia zająć się sprawą zanim zrobi to policja. Jednak nie jest to łatwe – każdy pasażer jest podejrzany…
Książka bardzo mnie wciągnęła, a zakończenie było naprawdę zaskakujące. Bardzo polecam na rozpoczęcie przygody z kryminałami Agathy Christie ;)
poleca Kora z klasy 7a
WIOSNA
książka, której akcja rozgrywa się wiosną
Anna Woltz „Mój wyjątkowy tydzień z Tessą”
„Mój wyjątkowy tydzień z Tessą” to opowieść o dziesięcioletnim Samuelu, który pojechał z rodzicami na majówkę na wyspę Texel. Tam poznaje 11 letnią Tessę, która wciągnęła go w swój ryzykowny plan, który może zmienić na zawsze jej życie. Podczas tego tygodnia chłopiec nauczy się wielu rzeczy i zacznie inaczej patrzeć na świat. Bardzo polecam, aura jest mocno filozoficzna i z tego powodu powieść bardzo mi się podobała. Na podstawie tej książki został nakręcony film.
poleca Kora z klasy 7a
22.12.DZIEŃ PIERNIKA
książka, która długo przeleżała na półce twojej biblioteczki
Hilary McKay „Wojna skowronków”
Czy chcielibyście przeczytać książkę o wojnie, cierpieniu i złym ojcu oraz o promyku nadziei? Ta lektura jest dla was!!!
Tytuł brzmi: „Wojna Skowronków” i odnosi się do tych pięknie śpiewających ptaków zamieszkujących wiele miejsc – jak na przykład Kornwalię, gdzie główna bohaterka, Clarry wraz ze swoim bratem Peterem co roku przyjeżdża na wakacje do dziadków i kuzyna Ruperta. Wakacje są odskocznią od nieciekawej codzienności. Clarry jest źle traktowana przez ojca, ponieważ jej matka umarła przy jej porodzie. W dodatku w jej szarej rzeczywistości nie ma miejsca na naukę, a dziewczyna chciałaby zdobyć wykształcenie... Jej brat idzie do szkoły z internatem, a kuzyn zaciąga się do wojska. Czy Clarry poradzi sobie ze swoim życiem i weźmie je w swoje ręce?
poleca Kora z klasy 7a
6.10. DZIEŃ UŚMIECHU
książka, przy lekturze której świetnie się bawiłeś
Olga Gromyko „Zawód wiedźma”
„Zawód Wiedźma” (tom I Kronik Belorskich) to fascynująca opowieść o czarownicy Rednej Wolsze, (czyli W. Rednej), która studiuje w Starmińskiej Wyższej Szkole Magii, Wróżbiarstwa i Zielarstwa. Jej umiejętności sprawiają, że zostaje wysłana przez swojego mistrza na niebezpieczną misję w mieście wampirów, w którym zagadkową śmierć poniosło 13 osób… Książka zabawna, czyta się lekko, w moim przypadku z przerwami na niekontrolowane wybuchy śmiechu, barwna akcja i jej zwroty nie pozwalają się oderwać od lektury. Polecam również sięgnąć po pozostałe 5 części serii Kroniki Belorskie.
poleca Kora z klasy 7a
22.12. DZIEŃ PIERNIKA
książka, która długo przeleżała na półce twojej biblioteczki
Piotr Fronczewski, Marcin Mastalerz „Ja, Fronczewski”
Jest to wywiad rzeka z jednym z najbardziej charakterystycznych polskich aktorów Piotrem Fronczewskim. Znają go widzowie wielu pokoleń. Pamiętam go jako Kleksa, Franka Kimono czy aktora wielu przedstaiwń teatralnych. Moim dzieciom kojarzy się przede wszystkim jego głos, gdyż to własnie Piotr Fronczeski nagrał pierwsze tomy Harrego Pottera w audiobooku. Aktor w rozmowie z Marcinem Mastalerzem odpowiada na wiele pytań i kreuje przed widzem świat legendrany. Dowiadujemy się o początkach jego kariery, którą zaczynał jako jedenastoletni chłopiec w teatrze, przy boku Adolfa Dymszy. Piotr Fronczewski opowiada o swoim dzieciństwie na gruzach powojennej Warszawy, o rodzinie, mentorach, którym bardzo wiele zadzięcza. Aktor dzieli się swoją mądrością życiową w sposób żartobliwy, nienachalny i budzący szczerą sympatię. Okazuje się być człowiekiem wyjątkowo ciepłym i skromnym, który nawet na swoje dokonania artystyczne patrzy z dużą pokorą i dystansem.
poleca pani Alina
24.09. DZIEŃ RZEK
książka, w której ważną rolę odgrywa rzeka, morze… woda
Diane Setterfield „Była sobie rzeka”
Gdy zobaczyłam tę kategorię od razu wybrałam ten rząd Bingo aby zachęcić Was do przeczytania książki pt. „Była sobie rzeka” autorstwa Diane Setterfield. Jest to powieść, która ma klimat baśni chociaż jest to zdecydowanie baśń dla dorosłych. Akcja utworu toczy się w XIX wieku nad Tamizą, a autorka wprowadza nas w klimat wiktoriańskiej Anglii . Oprócz niezwykle barwnie pokazanego folkloru, mamy tutaj wątek kryminalny.
Pewnej nocy, w samym środku zimy, gdy do gospody położonej nad Tamizą wchodzi ranny mężczyzna, który niesie martwe dziecko. Do tego momentu można byłoby uznać historię za smutną lecz naturalną. Sprawa zaczyna się komplikować, gdy okazuje się, że pojawia się coraz więcej osób, które deklarują, że znały to dziecko lecz w tych opowieściach za każdym razem podają inne imię. Okoliczni mieszkańcy prześcigają się w pomysłach, by rozwiązać zagadkę i odpowiedzieć na pytanie, kim była dziewczynka, lecz w tej sprawie pojawia się coraz więcej pytań i wątpliwości.
Zachęcam do przeczytania tej powieści, w której nic nie jest tym, czym na się wydaje. Fabuła płynie jak rzeka, raz wolniej, raz szybciej, czasami zaskakuje nas wartkim nurtem, by po chwili wyciszyć nasze emocje spokojnym, melancholijnym rytmem.
poleca pani Alina
8.05. DZIEŃ BIBLIOTEKARZA
książka wypożyczona z biblioteki lub polecona przez bibliotekarza
Kimberly Brubaker Bradley „Wojna, która ocaliła mi życie”
Kimberly Brubaker Bradley w swojej książce „Wojna, która ocaliła mi życie” porusza wiele niełatwych tematów takich jak II wojna światowa, bieda, rozmawianie o uczuciach, złe wychowanie, odrzucenie przez społeczność itp. Ada była uwięziona w domu przez matkę i nieuczciwie traktowana odkąd się urodziła. Działo się to, ponieważ jej rodzicielka wstydziła się krzywej stopy córki. Ada mogła rozmawiać jedynie ze swoim bratem, Jamiem i z przechodnimi, których widziała wyglądając przez okno. Pewnego dnia rząd ogłasza, że Londyn ma zostać ewakuowany z powodu nadchodzącej wojny z Niemcami. Dla Ady jest to jedyna droga ucieczki z więziennego domu. Zabiera ze sobą młodszego brata na stację kolejową i razem wyjeżdżają z miasta. Na miejscu zostają przydzieleni do rodziny zastępczej, którą jest samotna kobieta, Susan Smith. Jamie szybko się do niej przywiązuje, jednak Adzie nie przychodzi to łatwo, ponieważ boi się, że znowu ktoś ją skrzywdzi. Zależnie od tego ile potrwa wojna i kiedy matka rodzeństwa postanowi zabrać dzieci od Susan z powrotem do Londynu, Ada i Jamie będą musieli zostać z Panną Smith, chociaż Ada wolałaby raczej już nie wracać pod skrzydła mamy.
poleca Julia z klasy 7b
LATO
książka, której akcja rozgrywa się latem
Tove Jansson „Lato Muminków”
Tego lata Dolinę Muminków nawiedza powódź. Kiedy poziom wody się podnosi i zalewa przytulne domostwo, nie ma wyjścia, trzeba się ewakuować. Zupełnym przypadkiem na horyzoncie pojawia się nowe miejsce zamieszkania. Dość niezwykłe, bo pozbawione jednej ze ścian, z dziurą w podłodze, z dziwnymi pomieszczeniami wypełnionymi równie dziwnymi przedmiotami. Podobno to teatr, choć Mamusia Muminka przez chwilę była przekonana, że zakład wychowawczy.
„- Teatr jest najważniejszą rzeczą na świecie, gdyż tam pokazuje się ludziom, jakimi mogliby być, jakimi pragnęliby być, choć nie mają na to odwagi, i jakimi są.-To zakład wychowawczy! -krzyknęła Mama Muminka przerażona.”
Mam ogromny sentyment do tej części przygód trolli autorstwa Tove Jansson. To właśnie fragmenty „Lata Muminków” najczęściej czytam moim przedszkolakom, kiedy mówimy o teatrze i bawimy się w teatr. Ileż to sztuk na miarę „Narzeczonych lwa” autorstwa Tatusia Muminka miałam przyjemność oglądać w mojej dotychczasowej nauczycielskiej karierze. W takich sytuacjach otwarty umysł i spokój ducha ogromnie się przydają. Zresztą nie tylko w takich;)
„Tyle jest rzeczy, których nie rozumiemy – szepnęła do siebie Mama Muminka. – Ale właściwie dlaczego zawsze miałoby się dziać tak, jakeśmy do tego przywykli?”
poleca pani Basia
JESIEŃ
książka, której akcja rozgrywa się jesienią
Tove Jansson „Dolina Muminków w listopadzie”
„Spokojne przechodzenie jesieni w zimę wcale nie jest przykrym okresem.” Okazuje się jednak, że nie dla wszystkich. To właśnie jesienią, kiedy dni stają się krótsze, a noce coraz dłuższe, kiedy brakuje słońca, a nie brakuje wilgoci, kiedy cienie na ścianie stają się coraz większe, a wraz z nimi nawet małe lęki urastają do gigantycznych rozmiarów, niektórzy dochodzą do wniosku, że samotność, którą w innych miesiącach tak bardzo lubią, można rzec nawet - pielęgnują w sobie, zaczyna im boleśnie doskwierać. Uwiera ich tak mocno, że postanawiają opuścić swoje domy i udać się do, w ich mniemaniu, idyllicznej krainy – Doliny Muminków. To właśnie Muminki, ich serdeczność, spokój, radość życia ma być lekarstwem na ich lęki, smutki i wszelkiej maści nieszczęścia. Tyle, że po przybyciu na miejsce okazuje się, że lekarstwa brak.
Dom Muminków zionie pustką. Gospodarzy brak.
I co teraz poczną Włóczykij, Filifionka, Paszczak, Mimbla, Homek Toft i Wuj Truj?
„Dolina Muminków w listopadzie” to przejmująca lektura o chęci ucieczki od rzeczywistości, o zatraceniu się we wspomnieniach, marzeniach, wyobrażeniach, o konieczności mierzenia się ze swoimi najgłębszymi lękami, o procesie uzdrowienia duszy, poszukiwaniu celu i sensu istnienia, o trudzie dokonywania zmian w swoim życiu. To powieść drogi… drogi w głąb siebie.
poleca pani Basia
ZIMA
książka, której akcja rozgrywa się zimą
Tove Jansson „Zima Muminków”
Im jestem starsza tym głębsza i mocniejsza jest moja miłość do Muminków. Z radością wracam co jakiś czas do mieszkańców magicznej doliny zamieszkałej przez sympatyczne trolle. Za każdym razem jestem oczarowana prostotą, poetyckością i mądrością książeczek napisanych dla dzieci, również tych, a może przede wszystkim tych, które dziecięce lata mają już dawno za sobą.
Tej zimy Muminek niespodziewanie, jako pierwszy ze swojego rodu, budzi się z zimowego snu. Zimowy świat jest zupełnie inny niż ten wiosenny, letni czy nawet jesienny. Zimą, kiedy wszyscy śpią wychodzą z ukrycia ci, którzy przez cały rok trzymają się na uboczu, którzy są nieśmiali, zagubieni i tacy, którzy nigdzie nie pasują, i w których nikt nie wierzy. Muminek poznaje ich wszystkich, a przy okazji poznaje sam siebie, po raz pierwszy doświadczając nieznanych mu rzeczy i po raz pierwszy mierząc się z nieznanymi mu dotąd przeciwnościami. „Zima Muminków” to ciepła opowieść o szacunku, tolerancji dla inności, odrębności, refleksja na temat stawania się, dojrzewania, radzenia sobie z trudnościami, uczenia się siebie i świata.
„Wszystko trzeba odkryć samemu. I również przejść przez to zupełnie samemu.”
poleca pani Basia
21.02. DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO
książka napisana w języku polskim
Anna Sawińska „Przesłonięty uśmiech. O kobietach z Korei Południowej”
Anna Sawińska w swoim reportażu „Przesłonięty uśmiech. O kobietach w Korei Południowej” opisuje historie kilku kobiet, które doświadczyły okropnego i dużego, zwłaszcza w Azji, problemu, jakim jest przemoc seksualna. Wielu osobom wydaje się, że Korea Południowa to taki wspaniały kraj. Owszem, kultura, tradycje, zwyczaje, muzyka, jedzenie tego państwa są bardzo interesujące i dość rozpowszechnione na całym świecie, jednak mało kto zdaje sobie sprawę, z czym zmagają się tamtejsze dziewczyny i kobiety. Pani Anna wprost przedstawia konkrety, o których warto wiedzieć.
poleca Julia z klasy 7b
6.10. DZIEŃ UŚMIECHU
książka, przy lekturze której świetnie się bawiłeś
Neal Shusterman „Kosiarze”
Książka „Kosiarze” Neala Shustermana zapewni wam kilka przyjemnych godzin czytania. Sposób w jaki jest napisana jest łatwy, historia jest wciągająca oraz posiada dużo ciekawych wątków pobocznych. Dwoje nowych praktykantów, czyli dwie nowe nadzieje na to, by Kosodom zmienił się na lepsze: Citra i Rowan, zostają wybrani, by praktykować na rolę kosiarza. Wiedzą, z czym się to wiąże, dlatego wcale się nie cieszą z tego wyzwania. Będą musieli porzucić swoje dawne życie, rodzinę i przyjaciół. Stawią czoła niebezpiecznym zadaniom, lecz wyciągną z nich potrzebne im później lekcje. A to wszystko tylko po to, żeby uprawiać zawód, o którym nigdy nawet nie marzyli. Polecam „Kosiarzy” nieco starszym czytelnikom, ponieważ jest to mroczna i krwawa dystopia.
poleca Julia z klasy 7b
23.07. DZIEŃ WŁÓCZYKIJA
książka drogi, opowiadająca o wędrówce, wyprawie
Rebekka Roanhorse "Wyścig do słońca"
Książka „Wyścig do słońca” autorstwa Rebekki Roanhorse opowiada o niezwykłej przygodzie Nizhoni Begay, jej młodszego brata Maka i najlepszego przyjaciela Daveryego. Ta trójka jest zdolna do naprawdę niezwykłych rzeczy, ale kto by pomyślał, że posiadają magiczne moce. Nizhoni widzi i wyczuwa potwory znajdujące się w pobliżu, Mak może kontrolować każdy rodzaj wody, natomiast Davery potrafi udzielić odpowiedzi na każde pytanie oraz jest niesamowicie mądry. Pewnego dnia stają w obliczu niebezpieczeństwa. Okazuje się, że nowy pracodawca ich taty to potwór, który zagraża całej ich rodzinie. Tata jednak nie chce wierzyć w te brednie i ignoruje ostrzeżenia dzieci. Kiedy jednak po czasie znika, pozostawiając dzieciom wiadomość, żeby uciekały i to prędko, rodzeństwo wraz z Daverym nie zwlekają i rozpoczynają swoją wielką wyprawę. Aby uratować tatę będą potrzebowali pomocy Świętych Ludzi Dine. Na domiar złego będą musieli zmierzyć się z trudnymi, wyczerpującymi i skomplikowanymi wyzwaniami. Zadanie nie będzie łatwe. Czy uda im się? „Wyścig do słońca” to wciągająca historia, przy lekturze której czas upływa w mgnieniu oka.
poleca Julia z klasy 7b
JESIEŃ
książka, której akcja rozgrywa się jesienią
John Green „Papierowe miasta”
Quentin Jacobsen i Margo Roth Spiegelman znają się praktycznie odkąd byli małymi dziećmi. Można by ich nazwać przyjaciółmi od zawsze, jednak Quentin w tajemnicy podkochuje się w przyjaciółce. Pewnego spokojnego i dość nudnego wieczoru Margo wkrada się przez okno Quentina do jego pokoju i porywa go w nieznaną nocną wyprawę. Dziewczyna chce zemścić się na paru osobach i potrzebuje do tego jego pomocy. Wszystko idzie z zgodnie z planem, choć co dziwne po tej szalonej nocy Margo nie pojawia się w szkole ani razu. Chłopak zaczyna się o nią martwić i postanawia jej poszukać. W tym momencie jeszcze nie zdaje sobie sprawy, w jak ogromne kłopoty wciągnęła go Margo, jednak wkrótce się o tym dowie. Powieść „Papierowe miasta” Johna Greena cieszy się pozytywnym odbiorem przez wielu czytelników, a do tego to idealna rozrywka na jesienne wieczory.
poleca Julia z klasy 7b
14.03. DZIEŃ MOTYLI
książka z barwną okładką
Racquel Marie „Ophelia mimo wszystko”
„Ophelia mimo wszystko” Racquel Marie to przyjemna i urocza historia o poznawaniu siebie, dorastaniu i pierwszej miłości. Ophelia Rojas znana jest ze swojego pięknego ogrodu z mnóstwem rodzajów kwiatów, własnoręcznych kwietnych dekoracji, swojej miłości do kolorowych ubrań, kulturowych zwyczajów i swoich przyjaciół oraz z częstych zauroczeń w chłopakach. Chociaż co do tego ostatniego zaczyna być trochę niepewna, kiedy poznaje Talię Sanchez. Dziewczyna coraz częściej myśli o nowo poznanej koleżance i staje się nerwowa, gdy z nią rozmawia. Ophelia nie rozumie co się z nią dzieje. Będzie musiała poukładać sobie kilka spraw i prędzej czy później zadecydować o swoich uczuciach.
poleca Julia z klasy 7b
6.10. DZIEŃ UŚMIECHU
książka przy lekturze której, świetnie się bawiłeś
Alice Oseman „Heartstopper tom 1”
„Heartstopper” to bardzo ciekawa książka, poruszająca tematy, które każda młoda osoba powinna poznać i zrozumieć. Książka opowiada o historii dręczonego w szkole Charliego, który jest nieakceptowany przez rówieśników ze względu na swoją orientację seksualną. Życie chłopaka zmienia się w momencie poznania nowego przyjaciela o imieniu Nick, z którym Charlie zaczyna spędzać bardzo dużo czasu i czuje się wreszcie akceptowany.
poleca Pola z klasy 7a
21.02. DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO
książka napisana w języku polskim
Aniela Cholewińska-Szkolik „Misia i jej maili pacjenci. Złocista zagadka.”
Misia pojechała na Mazury na wakacje. Tym razem postanowiła pomóc panu Adamowi, który miał pasiekę rozwiązać zagadkę znikającego miodu. Przy okazji pomogła wyleczyć ranę pod okiem kota o imieniu Sekret.
poleca Alicja z klasy 2a
15.01. DZIEŃ WIKIPEDII
książka, z której czegoś się dowiedziałem
Lin Hallberg „Lato z Sigge”
Elina i jej koleżanki spędzają wakacje na obozie jeździeckim. Każda z dziewczynek dostała pod opiekę jednego kucyka. Elinie został przydzielony jej ulubieniec - Sigge. Dziewczynkom zostały przydzielone nowe obowiązki, m.in. mycie i czesanie kucyków, porządkowanie im boksów, czyszczenie siodeł i uprzęży. Z tej książki można dowiedzieć się bardzo dużo o opiece nad końmi.
poleca Alicja z klasy 2a
15.01. DZIEŃ WIKIPEDII
książka, z której czegoś się dowiedziałem
Pierdomenico Baccalario „50 rzeczy, które musisz zrobić, zanim skończysz 13 lat”
Jakie odciski pozostawiają leśnie zwierzęta, które grzyby są jadalne, a które należy omijać. Co zabrać ze sobą na wycieczkę do lasu ,a co na przeczesywania starej kamienicy.
Tę książkę otrzymałem w prezencie -okazała się niesamowitą przygodą i wspaniałą dawką wiedzy. Polecam Wam - trzeba się pospieszyć - zadania można wykonać tylko przed 13 rokiem życia.
poleca Michał z klasy 6a
6.10. DZIEŃ UŚMIECHU
książka przy lekturze której, świetnie się bawiłeś
Stuart Gibbs „Szkoła Szpiegów. Kierunek Meksyk”
Kolejny tom niesamowitej przygody młodych szpiegów. Tym razem główny bohater - Benjamin musi stawić czoła szefom tajnej organizacji, którzy ukryli się w Luksusowym Hotelu w samym sercu Meksykańskiej Dżungli. Dzięki pomocy swoich przyjaciół - Eriki, Jasicy i Marka udaje mu się doprowadzić misję do końca. W książce nie zabrakło przezabawnych scen, zwartej akcji i zwariowanych przygód. Polecam sięgnięcie po tę serię , to już 6 tom - a cały czas trzyma w napięciu.
poleca Michał z klasy 6a
8.05. DZIEŃ BIBLIOTEKARZA
książka wypożyczona z biblioteki lub polecona przez bibliotekarza
Lin Hallberg i Margareta Nordqvist „Wszyscy kochają Sigge”
Spełnia się marzenie Eliny - zaczyna naukę jazdy konnej, a razem z nią jej ulubione trzy koleżanki z klasy. Pobyt w klubie jeździeckim to nie tylko jazdy, ale również dużo nowych informacji na temat koni, tego co jedzą, na czym śpią i jak wygląda ich dzień. Elina zaprzyjaźnia się z Sigge, koniem na którym jeździ. Kiedy Sigge doznaje kontuzji i trafia do szpitala, dziewczynka ciężko to znosi.
poleca Alicja z klasy 2a
JESIEŃ
książka, której akcja rozgrywa się jesienią
Aniela Cholewińska-Szkolik „Misia i jej mali pacjenci. Tajemnice lasu”
Zaczął się rok szkolny i Misia zapisała się na kółko przyrodnicze, prowadzone przez leśniczego. Misia z koleżanką Ewcią w ramach projektu, zajęły się problemem wysypisk śmieci w lesie. Dziewczynki prowadzą śledztwo, żeby dowiedzieć się kto z tym stoi.
poleca Alicja z klasy 2a
ZIMA
książka, której akcja rozgrywa się zimą
Aniela Cholewińska-Szkolik „Misia i jej mali pacjenci. Świąteczne opowieści”
Misia jest ośmioletnią dziewczynką, która prowadzi Lipową Klinikę. Leczy w niej: jemiołuszkę z rannym skrzydłem, osiołka który zjadł za dużo ciasteczek i renifera ze zwichniętą łapą. Z jej pomocą zwierzęta szybko wracają do zdrowia.
poleca Alicja z klasy 2a
LATO
książka,której akcja rozgrywa się latem
Aniela Cholewińska - Szkolik „Misia i jej mali pacjenci. Wyjątkowi pacjenci”
Zaczęły się wakacje. Misia nocuje u swojej przyjaciółki Ewci. Razem z mamą Ewci jadą do teatru, a potem do kawiarni na największy deser lodowy. Wracają, gdy jest już ciemno. Misia nie może usnąć zafascynowana śpiewem kosa. Rano koleżanka opowiada jej o kocie sąsiadki, który poluje na wszystkie ptaki w okolicy. Misia postanowiła zabrać kosa i jego gniazdo do swojego ogródka.
poleca Alicja z klasy 2a
9.11. DZIEŃ JAKOŚCI
najlepsza książka, którą przeczytałeś w ostatnim czasie
Justyna Bednarek „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”
Małej Be ciągle giną skarpetki, więc jej mama wzywa hydraulika, żeby sprawdził pralkę. Fachowiec odkrywa dziurę przez którą skarpetki uciekają do świata skarpetek, żeby spełnić swoje marzenia. Każda z nich przeżywa wspaniałe przygody. Pierwsza robi karierę jako gwiazda filmowa, inna jako polityk. Następne ratują mysie sieroty, małego kotka i zaprzyjaźniają się z wroną.
poleca Alicja z klasy 2
23.07. DZIEŃ WŁÓCZYKIJA
książka drogi, opowiadająca o wędrówce, wyprawie
Banks Rosie „Magiczne królestwo. Dolina snów”
„Dolina Snów” to książka z serii „Magiczne Królestwo” autorstwa Rosie Banks. Książka przedstawia niesamowite przygody trzech przyjaciółek: Eli, Zuzy i Jaśminy. Dziewczynki za sprawą znalezionej, magicznej szkatuły podróżują do magicznego królestwa, gdzie mieszkają elfy, wróżki, smoki i jednorożce. Królestwem rządzi król Wesołek, któremu jak się okazuje zabrakło usypiającego pyłu. Dziewczynki wyruszają więc w podróż, lecąc na smoku, aby znaleźć składniki potrzebne do zrobienia magicznego pyłu.
poleca Alicja z klasy 2a
9.11. DZIEŃ JAKOŚCI
najlepsza książka, którą przeczytałeś w ostatnim czasie
Ruth Ware „Pod kluczem”
Plotki i historie jakie słyszała o strasznym, wiktoriańskim domu oraz fakt, że ostatnimi czasy aż cztery nianie zrezygnowały z pracy u Elincourtów, wcale nie zniechęca Rowan. Kiedy tylko jej zgłoszenie zostaje zaakceptowane, stawia się do pracy w domu, który przyciąga ją niczym magnes. Dziewczyna uważa, że dzięki tej posadzie jej życie się odmieni. Owszem, ma rację, jednak nie jest to zmiana na lepsze. Już pierwszej nocy przekonuje się, jak wiele prawdy było we wszystkich ostrzeżeniach, które dotarły do niej nim podjęła pracę w domu Elincourtów. Ktoś próbuje wrobić Rowan w zbrodnię, a ona nie spocznie, dopóki nie dowie się, kto za tym stoi.
Uważam, że Ruth Ware wykonała naprawdę świetną pracę. „Pod kluczem” czyta się doskonale.
poleca Julia z klasy 7b
6.10.DZIEŃ UŚMIECHU
książka przy lekturze której świetnie się bawiłeś
M. i M. Rogalski „Zamki i roboty”
Książka składa się z 4 humorystycznych opowiadań. Najbardziej podobała mi się historia „Dynia-Straszynia”, w której dzieci przebrane za superbohaterów przyszły do zamku po cukierki. Z kotła z łakociami wyłoniła się pomarańczowa dynia, która pojawiła się również na halloweenowym przyjęciu robiąc niemałe zamieszanie. Król jednak narobił jeszcze większego bałaganu, gdy przypadkowo został oblany magicznym płynem, po którym stał się niewidzialny i robił sobie żarty z zaproszonych gości. Bal zakończył wisząc na sztucznej pajęczynie.
poleca Alicja z klasy 2a
14.03. DZIEŃ MOTYLI
książka z barwną okładką
Beatrice Masini „Agata i kłamliwe lustra”
Zła czarownica rzuciła czar na wszystkie lustra w królestwie. Od tego dnia pokazywały tylko nieprawdę. Kiedy piękna królowa przejrzała się w lustrze, załamała się. Jej córka Agata postanowiła więc wyruszyć w daleką podróż, żeby znaleźć dla swojej mamy lustro, które pokazałoby jej jaka jest piękna.
poleca Alicja z klasy 2a
19.08. DZIEŃ FOTOGRAFII
książka ze zdjęciem na okładce
Jakub Sieczko „Pogo”
„Pogo” jest to krótki reportaż. Autor opowiada o realiach funkcjonowania pogotowia ratunkowego w naszym kraju oraz o swojej codziennej pracy ratownika medycznego. Opisuje najgorsze, jak i najlepsze przypadki, do których jeździł: starsze samotne panie, które dzwonią pod 999, żeby ratownicy przyjechali i trochę z nimi porozmawiali; pokłócone pary między którymi dochodzi do przemocy i płacz: Panie doktorze, z moim partnerem wszystko w porządku, prawda?; złamany kark o trzeciej w nocy u nieoddychającego dziecka albo jeżdżenie do menela, bezdomnego, ponieważ przechodzień zauważył jakiegoś człowieka leżącego w rowie. Takich przypadków jest mnóstwo. Autor pisze wprost, językiem pełnym emocji. Pisze o osobistych problemach, które są konsekwencjami pracy w pogotowiu, o bezsenności, zmęczeniu psychicznym, braku czasu dla rodziny, a nawet dla samego siebie. „Pogo” to w moim odczuciu bardziej osobisty pamiętnik, niż reportaż, ale z pewnością wart przeczytania.
poleca Julia z klasy 7b