ZASADY JESIENNO-ZIMOWEGO BINGO KSIĄŻKOWEGO "ŁADNE KWIATKI"
1. Spróbuj skompletować BINGO, czyli 4 sąsiadujące ze sobą pola: w pionie, w poziomie lub na skos (w dowolnym kierunku). Jeżeli chcesz możesz spróbować wypełnić wszystkie pola BINGO!
2. Jedna książka może odpowiadać tylko jednej kategorii. Nawet jeśli dana książka pasuje do dwóch lub więcej kategorii, po przeczytaniu jej możesz ją wpisać tylko w jednym polu.
3. O każdej przeczytanej książce napisz kilka słów. Polecajki przesyłaj w trakcie trwania wyzwania drogą mailową za pośrednictwem Librusa do pani Alinki Ożgi lub pani Basi Sudoł – zostaną one opublikowane na stronie internetowej szkoły.
4. Wyzwanie czytelnicze trwa do 28.02.2025r. Do tego dnia musisz dostarczyć uzupełnioną kartę czytelniczą do pani Alinki Ożgi lub pani Basi Sudoł.
5. Baw się dobrze!!! Miłej lektury!!!
Pobierz kartę czytelniczą: karta_bingo.pdf
ALOES
lecząca, podnosząca na duchu
Emma Mills „Na drugim końcu lata”
Sloane po przeprowadzce czuje się odrobinę zagubiona. Na szczęście na jednej z imprez poznaje bliźniaki- Verę i Gabea. Z Verą od razu łapie świetny kontakt i zaprzyjaźnia się, za to z jej bratem, bliźniakiem, nie jest w stanie się dogadać. Dziewczyna nie może zrozumieć dlaczego Gabe jest taki wycofany. Wszystko wyjaśnia rozmowa z jego najlepszym przyjacielem, podczas której Sloane dowiaduje się o ich zmarłej mamie malarce i ostatnim, namalowanym przez nią obrazie, który został sprzedany przez ich ojca. Chłopak opowiada jej, że od śmierci matki bliźniaków Gabe rzadko kiedy okazuje emocje, w szczególności dobre, a po sprzedaży obrazu nie robi tego prawie wcale. Dziewczyna postanawia odnaleźć obraz i go odzyskać. Okazuje się, że to zadanie wcale nie będzie proste. Czy uda jej się to zrobić? Czy przekona do siebie Gabea?
poleca Agata z klasy 8b
ALOES
lecząca, podnosząca na duchu
Maria Czubaszek „Dzień dobry, jestem z kobry, czyli jak stracić przyjaciół w pół minuty i inne antyporady”
Polecam serdecznie antyporadnik autorstwa Marii Czubaszek. Dzisiaj w każdej niemal księgarni napotykamy ogromne działy z poradnikami. Jak pielęgnować ogród, być świetną matką lub rewelacyjnym ojcem, wspaniale gotować, jak stworzyć idealny dom i numerologiczny plan duszy (cokolwiek to znaczy). W przeciwieństwie do tych wszystkich książek, Czubaszek przygotowała antyporadnik. Książkę przeczytałam w jeden wieczór i wiele razy uśmiałam się do łez. Autorkę cenię za bezkompromisowość w poglądach, inteligencję i dystans do siebie, a także za teksty w stylu: „Wszystkie kobiety są piękne, tylko po niektórych tego nie widać”. Polecam wszystkim miłośnikom pióra Marii Czubaszek.
poleca pani Alina
FLOKS
jeden z tomów serii
Connie Glynn „Księżniczka incognito”
Do internatu prestiżowej szkoły trafiają dwie dziewczyny z wyglądu niemal identyczne, a z charakteru w żaden sposób niepodobne. Jedna - Lottie Pumpkin - dostała się do szkoły dzięki ciężkiej pracy i stypendium, druga - Ellie Wolf- nie miała problemu aby tam się znaleźć, ale za to musi bardzo uważać, aby jej sekret o byciu księżniczką nie wyszedł na jaw, ponieważ wtedy będzie musiała opuścić szkołę i zacząć wypełniać swoje obowiązki. Bohaterki zaprzyjaźniają się, opowiadają swoje historie, mówią o swoich marzeniach i planach. Lottie dowiaduje się, że jej współlokatorka jest księżniczką i wyznaje, że zawsze chciała być w rodzinie królewskiej. Obiecuje, że nikomu nie powie o jej sekrecie. Jakiś czas później pojawiają się plotki, że księżniczka Maradawii uczęszcza do tej szkoły. Dziewczyny wiedzą, że to tylko kwestia czasu, aż wszyscy dowiedzą się kto jest księżniczką? Wtedy w głowie Ellie pojawia się pomysł. Zamiana tożsamości wydaje się idealnym planem. Obie dostaną to czego zawsze chciały. Ellie doświadczy normalnego życia, a Lottie zazna życia księżniczki.
poleca Agata z klasy 8b
NIEZAPOMINAJKA
nie sposób o niej zapomnieć
Viktor E. Frankl „Człowiek w poszukiwaniu sensu”
"Człowiek w poszukiwaniu sensu" Viktora E. Frankla to książka, która poruszyła mnie ogromnie. Autor był austriackim psychiatrą i psychoterapeutą pochodzenia żydowskiego. Na początku kariery był doktorem filozofii, a także profesorem neurologii i psychiatrii wydziału medycznego Uniwersytetu Wiedeńskiego, po wojnie został profesorem logoterapii American International University w Kalifornii. Książka zaczyna się od długiego, poruszającego opisu pięcioletniego pobytu autora w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz - Birkenau, miejscu masowej eksterminacji, w którym działały komory gazowe i krematoria. Pisarz skupia się na opisie wysiłku, jaki podjął w tamtym okrutnym czasie, aby znaleźć powody do życia. Druga część książki opisuje metody psychoterapeutyczne, które Frankl opracował na podstawie swoich doświadczeń z obozu. Freud uważał, że życiem człowieka rządzi popęd seksualny i pokusy, Frankl z kolei wierzył, że najgłębszym popędem człowieka jest poszukiwanie sensu i celu. Dążenie do znalezienia sensu życia uważał za jedną z podstawowych potrzeb człowieka, natomiast utratę sensu życia uważał za ważny czynnik patogenny nerwicy. Na początku utworu widać, że autor pozostawał pod wyraźnym wpływem Freuda i filozofów egzystencjalnych, później poszedł swoją drogą. Zasady analizy egzystencjalnej i logoterapii Viktora Frankla były czymś bardzo nowatorskim, a jego podejście określane jest jako trzecia szkoła wiedeńska. Polecam wszystkim, którzy poszukują sensu i celu.
poleca pani Alina
GRUBOSZ
ponad 400 stron
Joanna Kuciel-Frydryszak „Chłopki”
„Chłopki” to powieść Joanny Kuciel-Frydryszak, którą otrzymałam w nagrodę za poprzednie Bingo. Uważam, że jest to wspaniała, potrzebna i bardzo poruszająca książka o naszych babkach, prababkach, które musiały zmierzyć się z rzeczywistością w bardzo brutalnym, patriarchalnym społeczeństwie. Autorka opisuje losy wiejskich kobiet, pracujących w pocie czoła od świtu do nocy na gospodarkach. Marzenia ich są często prozaiczne. Pragną posiadać własne buty, łóżko lub mieć możliwość edukacji, ponieważ babom szkoły nie potrzeba. Książka uświadomiła mi, że jeszcze sto lat temu życie i prawa kobiet nie znaczyły wiele. Dzięki ich pracy, heroicznej postawie i nieustającej walce my możemy dzisiaj żyć w lepszych czasach.
poleca pani Alina
FLOKS
jeden z tomów serii
Jolanta Maria Kaleta „Wojna i miłość: Katarzyna i Igor”
„Wojna i miłość: Katarzyna i Igor” jest to pierwszy to z tego cyklu, który opowiada o losach polskiej rodziny szlacheckiej - Jaxa -Raweckich. W tej części poznajemy polską szlachciankę Katarzynę Jaxa - Rawecką, która na balu z okazji imienin carowej Aleksandry poznaje carskiego dragona, porucznika Igora Kaledina. Niestety nie jest to wymarzony zięć w oczach rodziców polskiej szlachcianki, którzy siłą próbują zniszczyć to kiełkujące uczucie. Również czas, w którym toczy się akcja utworu nie jest sprzymierzeńcem zakochanych, bowiem nad Europę nadciągają ciemne chmury I wojny światowej. Jolanta Maria Kaleta, która napisała tę powieść, jest polską historyczką i politolożką. Pracowała w Muzeum Historycznego i Muzeum Sztuki Medalierskiej i myślę, że miało to duży wpływ na mnogość szczegółów dotyczących konkretnych bitew i losów wielu polskich rodzin w tamtych czasach. Obrazy krwawych walk, przerażające widoki splądrowanych miast i wsi, doskonale wprowadzają nas w okrutne wojenne realia. Pisarka opowiada o chorobach, głodzie, walce o przetrwanie i codzienności, z którymi musieli zmierzyć się świadkowie tych okrutnych czasów. Bardzo lubię książki z historią w tle i polecam wszystkim miłośnikom literatury i historii.
poleca pani Alina
FLOKS
jeden z tomów serii
Andrzej Maleszka „Magiczne drzewo. Tajemnica mostu”
Chciałabym polecić książkę „Magiczne drzewo. Tajemnica mostu”. Jest to druga część serii „Magiczne drzewo”, ale tych książek nie trzeba czytać po kolei. Powieść jest o dziewczynie o imieniu Melania. Wypowiada ona życzenie, które wymyka się spod kontroli i razem z przyjaciółmi musi odnaleźć magiczny most, który to cofnie. Książka ta ma ponad 400 stron, więc nie skończy się zbyt szybko. Myślę, że warto przeczytać tę książkę. Jest to moja ulubiona powieść z tej serii i myślę, że i Wam się spodoba.
poleca Malwina z klasy 6b
NIEZAPOMINAJKA
nie sposób o niej zapomnieć
Jessica Townsend „Nevermoor”
Chciałabym polecić książkę Jessici Townsend pod tytułem „Nevermoor”. Jest to powieść o dziewczynie o imieniu Morrigan Crow. Ma ona czarne włosy i... wisi nad nią klątwa. Tak, bohaterka tej książki jest przeklęta i gdziekolwiek się pojawi przynosi pecha. Nikt jej przez to nie lubi. Jednak nagle znajduje się ktoś, kto bardzo ja docenia i nie wierzy w klątwę. Ta osoba pomaga bohaterce przejść wiele fascynujących przygód i odmienić swoje życie. Nie chcę zdradzać całej fabuły!
W tej książce jest magia oraz dużo wciągających wydarzeń. Jest tam wiele zwrotów akcji i nawet trochę sekretów! Czy będziesz umiał przewidzieć, co może się wydarzyć? Możesz się zaskoczyć! Mnie ta książka bardzo wciągnęła i czytałam ją z ekscytacją. Tobie również polecam ją przeczytać!
poleca Malwina z klasy 6b
GRUBOSZ
ponad 400 stron
Jessica Townsend „Wundermistrz”
Chciałabym polecić książkę „Wundermistrz” Jessici Townsend. Jest to drugi tom powieści „Nevermoor.” Główną bohaterkę, Morrigan Crow, spotyka jeszcze więcej przygód! Dziewczyna uczy się kontrolować wunder i robi z niego użytek. Dowiaduje się wiele o innych wundermistrzach, nie zawsze złych. W książce jest wiele sekretów i tajemnic. W pewnym momencie pojawiają się anonimowe listy z żądaniami. O co chodzi? Czy bohaterowie sprostają im? Co się stanie, jeśli tego nie zrobią? Odpowiedź znajdziesz w książce! A to tylko jedna z tajemnic, a jest ich dużo więcej. Oczywiście, w tej opowieści nie ma samych sekretów. Mnóstwo fantastycznej akcji czeka na Was w książce! Świetnie się bawiłam czytając ją i mam nadzieje, że Wy też będziecie!
poleca Malwina z klasy 6b
ALOES
lecząca, podnosząca na duchu
Roksana Jędrzejewska-Wróbel ,,Siedem szczęśliwych, baśnie nie dość znane”
Chcę polecić serię krótkich książek, wzorowanych na baśniach. Nazywa się ona „Siedem szczęśliwych, baśnie nie dość znane” i jest napisana przez Roksanę Jędrzejewską – Wróbel. Książki te opowiadają o kilku dziewczynach z różnymi problemami. Mają na celu podnieść czytelników na duchu poprzez pokazanie, jak bohaterki radzą sobie z trudnościami. Opowieści pokazują, że z każdej przygnębiającej sytuacji można wyjść silnym i pełnym nadziei. Podobały mi się te książki i polecam je tym wszystkim, którzy nie zawsze mają w życiu łatwo, a chcą mieć wpływ na swoje życie
poleca Malwina z klasy 6b
STORCZYK
otrzymana w prezencie
Sophie Gonzales „Perfect on paper”
Książka opowiada o dziewczynie- Darcy Phillips, która prowadziła sekretny mały biznes, a mianowicie dawała anonimowe porady miłosne. Osoby, które potrzebowały rady, wkładały list do szafki 89 razem ze swoim emailem i zapłatą. Wszystko szło dobrze, aż pewnego razu, gdy Darcy została przyłapana na wyciąganiu listów z szafki przez Alexa. Dziewczyna była już pewna, że chłopak powie wszystkim, kto stoi za sekretem szafki 89, ale on zaproponował, że jeśli Darcy pomoże mu odzyskać byłą dziewczynę, on nikomu nic nie powie.
Czy dziewczyna się zgodzi i utrzyma tajemnicę? Czy chłopak mówi prawdę i nikomu nie powie?
poleca Agata z klasy 8b
MALWA
akcja rozgrywa się na wsi
Jenny Han ,,Tego lata stałam się piękna"
Książka opowiada o Belly, która jest zakochana w Konradzie - synu przyjaciółki jej mamy, u której co roku spędzają wakacje. Kiedy okazuje się, że Susana - przyjaciółka, u której spędzają wakacje jest chora i nie chce się leczyć, Belly stara się wspierać jej synów, którzy są dla niej jak bracia.
poleca Klaudia z klasy 7a
BUKIET
z motywem kwiatowym na okładce
Agnieszka Stelmaszyk „Zagadka purpurowej orchidei”
Polecam książkę Agnieszki Stelmaszyk „Zagadka purpurowej orchidei”. Bohaterami powieści są Natalia, Zuzanna, Tomek i Dominik, którzy prowadzą Klub Przyrodnika. Pewnego dnia dowiadują się o zaginięciu Alicji Szafrańskiej, badającej wpływ człowieka na globalne ocieplenie. Wkrótce znika również przyjaciel klubu – Wiktor Orliński. Dostają też wiadomość od koleżanki z Edynburga, że zaginęła jej matka, Melisa Holman. Na dodatek utracono kontakt z Paulem Flynnem, który był na tropie zagrożonej wyginięciem purpurowej orchidei. Wszystko wskazuje na to, że porwania coś łączy. Członkowie klubu postanawiają rozwikłać zagadkę. Czy to im się uda?
poleca Stefan z klasy 6b
FLOKS
jeden z tomów serii
Roberto Santiego „Tajemnica śpiących sędziów. Najfutbolniejsi”
Zwykła drużyna piłkarska rozgrywa mecze ligowe. Jednak na boisku w trakcie rozgrywek zasypiają… sędziowie! Aby dowiedzieć się, dlaczego tak się dzieje, zawodnicy zawiązują własne przymierze zwane „Najfutbolniejsi ”. Na własną rękę próbują rozwiązać zagadkę. Przy okazji również przeżywają niesamowite przygody.
poleca Stefan z klasy 6b
SERDUSZKA
opowiadająca o miłości
David Wiliams „Babcia Rabuś”
Ben marzy, by zostać hydraulikiem, lecz jego rodzice kochają taniec i chcą, żeby został tancerzem. Pewnego dnia chłopak jedzie do babci, która uwielbia kapustę, a w wolnym czasie gra w scrabble. Chłopiec odkrywa, że staruszka ukrywa biżuterię. Wtedy emerytka przyznaje się do kilku kradzieży
i postanawia opowiedzieć historię tej pierwszej. Wkrótce wspólnie z wnukiem planuje obrabować londyńskie Tower, lecz co chwilę przeszkadza im pan Paker – podejrzliwy sąsiad. Czy babci i wnukowi uda się zrealizować niesamowity plan?poleca Stefan z klasy 6b
STORCZYK
otrzymana w prezencie
Henryk Jerzy Chmielewski „Tytus Romek i A’Tomek księga XXII”
„Tytus Romek i Atomek księga XXII” to 22 odsłona sławnego w Polsce komiksu Henryka Jerzego Chmielewskiego zwanego Papcio Chmiel. Księga 22 to kolejna porcja prostego humoru lecz nie brakuje jej bohaterom wyzwań wymagających odwagi oraz intelektu. Komiks opowiada o wyzwaniach Tytusa w tajnej organizacji BOA. Tytus jako agent łapie przestępców i pomaga ludziom w ich problemach. Historia w komiksie nie wyróżnia się szczególnie na tle innych tomów, choć dała mi dużo frajdy podczas czytania.
poleca Kajetan z klasy 7a
ALOES
lecząca, podnosząca na duchu
Aniela Cholewińska – Szkolik „Misia i jej mali pacjenci. Urodzinowa niespodzianka”
Według mnie warto polecić książkę Anieli Cholewińskiej – Szkolik „Misia i jej mali pacjenci. Urodzinowa niespodzianka”. Jej bohaterką jest Misia, która pomaga zwierzętom. Towarzyszy jej pies Popik. Pewnego dnia ratuje zajączka. Dziewczynka w prezencie urodzinowym wyjeżdża z koleżanką nad morze. Tam pomagają rybitwie oraz foce.
poleca Pola z klasy 4a
LWIA PASZCZA
ze zwierzęciem w tytule
Arthur Conan Doyle „Sherlock Holmes. Pies Baskerville’ów”
Sir Henry Baskerville przychodzi do Sherlocka Holmesa i doktora Watsona z prośbą, by zajęli się sprawą psa, który prześladuje jego rodzinę. Detektyw Holmes przyjmuje propozycję. Okazuje się również, że w londyńskim hotelu, w którym zamieszkał sir Henry, zaczynają dziać się dziwne rzeczy…
poleca Stefan z klasy 6b
MAK
z historią w tle
Zbigniew Nienacki „Pan Samochodzik i wyspa złoczyńców”
Głównym bohaterem książki jest Pan Samochodzik, czyli pan Tomasz, który przezwisko to zawdzięcza niezwykłemu wehikułowi odziedziczonemu po wuju - wynalazcy. Samochód ten, choć może i nie jest piękny, posiada niesłychane umiejętności potrafi pędzić 280 kilometrów na godzinę, a nawet pływać. Tym wozem przemierza Polskę, poszukując i rozwiązując kolejne historyczne zagadki.
poleca Alicja z klasy 7a
LWIA PASZCZA
ze zwierzęciem w tytule
Clive Staples Lewis „Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa”
Clive Staples Lewis jest autorem wspaniałej książki „Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa”. To pierwsza część z cyklu książek: Narnia. Książka opowiada o czwórce rodzeństwa: Piotrze, Edmundzie, Zuzannie i Łucji, którzy przeprowadzili się do domu starego profesora, który ma się nimi zaopiekować. Łucja odkrywa tajemniczą krainę znajdującą się w szafie, gdzie zwierzęta mówią, istnieją czarownice i można spotkać mityczne istoty. Bohaterzy przeżywają różne przygody w magicznym świecie i zapominają o rzeczywistości. Uważam, że ta książka to klasyk literatury i jest bardzo interesująca. Poleciłabym tę książkę fanom science-fiction, miłośnikom klasyki i literatury.
poleca Wiktoria z klasy 7a
Ta książka fantasy opowiada o trójce rodzeństwa, którzy uciekają przed wojną i ukrywają się w domu pewnego profesora. Gdy grają w chowanego, jedna z nich - Łucja, w szafie odnajduje tajemnicze wejście. Czy Łucji i jej rodzeństwu uda się ocalić krainę zwaną Narnią? Przekonajcie się sami. Książka opisuje magiczny świat, w którym jest wieczna zima za sprawą Białej Czarownicy, a cała opowieść trzyma w napięciu. Jeżeli jesteś w klasie piątej i jest to twoja lektura, to na pewno nie poprzestaniecie na jednej części tej serii.
poleca Luiza z klasy 4a
PIENIĄŻEK
wartościowa
Mirjam Pressler „Jesienne astry”
„Jesienne astry”, autorstwa Mirjam Pressler, to książka o dojrzewaniu, przyjaźni i smutku. Główny bohater, niepełnosprawny Thomas, jest pochłonięty przez nieszczęście i przeżywa trudne chwile. Jego rodzina jest zamożna, mieszkają w ładnej willi w Monachium. Gdy spotyka go tragedia, załamuje się. Książka pokazuje, jak dorastanie może być trudne i jak ważne są relacje z innymi. To wzruszająca opowieść, która zmusza do myślenia o tym, co naprawdę liczy się w życiu. Na pewno warto ją przeczytać.
poleca Kajetan z klasy 7a
FLOKS
jeden z tomów serii
Marta Łabęcka ,,Flaw(less). Opowiedz mi naszą historię”
Książka opowiada o Josephine, która jest wzorową uczennicą, i Chaseu, który ma problemy z matką. Chłopak również nie jest ideałem. Josephine planuje pojechać na studia do Bostonu, aby spełniać swoje marzenia. Natomiast Chase chce po prostu zdać i nie wkroczyć na złą drogę, którą od lat podąża jego matka. Powoli się w sobie zakochują i oboje próbują radzić sobie z samotnością, ukrywają przed światem swoje prawdziwe oblicza. Josephine nie może już tego wytrzymać i potrzebuje się komuś wygadać i powiedzieć o swoich problemach, na szczęście poznaje Chasea. Czy to w ogóle ma sens, skoro Josie niedługo jedzie na studia.
poleca Klaudia z klasy 7a
PIENIĄŻEK
wartościowa
Antoine de Saint-Exupery „Mały Książę”
Książka napisana przez Antoine De Saint Exuperyego, opowiada o chłopcu, który odwiedza różne planety. Podczas wyprawy na planetach uczy się, że miłość oraz przyjaźń są najważniejsze. Rozumie, jak przed odwiedzeniem innych planet potraktował różę, która go kochała. Po powrocie na swoją planetę wie jak doceniać innych ludzi.
poleca Klaudia z klasy 7a
FLOKS
jeden z tomów serii
Andrzej Maleszka „Magiczne drzewo. Pojedynek”
Jeśli lubisz książki pełne przygód, magii i tajemnic, to „Pojedynek” z serii „Magiczne Drzewo” będzie dla Ciebie świetnym wyborem! To opowieść o rodzeństwie, które znajduje magiczne drzewo spełniające życzenia. Brzmi ciekawie, prawda? Ale nie wszystko jest takie proste, jak się wydaje. W świecie pełnym czarów czeka na nich mnóstwo niespodzianek, zagadek i niebezpieczeństw. Muszą wykazać się odwagą i sprytem, żeby poradzić sobie z tym, co ich spotka. Książka wciąga od początku! Jest napisana w prosty, ale jednocześnie ciekawy sposób, dzięki czemu czyta się ją bardzo szybko. Dużo się dzieje, więc na pewno nie można się nudzić. Bohaterowie są interesujący i łatwo ich polubić. Najbardziej podobało mi się to, że historia pokazuje jak ważna jest odwaga, przyjaźń i podejmowanie mądrych decyzji.
poleca Lena z klasy 8a
SKRZYDŁOKWIAT
okładka ze skrzydełkami
Agata Gładysz „Aurora”
To książka autorstwa Agaty Gładysz. Opowiada ona o dziewczynie, która skończyła liceum i postanowiła coś zmienić w swoim życiu, ponieważ za bardzo zatraciła się w świecie socialmediów. Przez uzależnienie od Internetu przestawała widzieć świat poza tym wirtualnym. Miała znajomych poznanych właśnie w Internecie, ale z czasem okazało się, że nie byli prawdziwymi przyjaciółmi, więc stwierdziła, że czas na coś nowego, na nowe przeżycia. Podjęła spontaniczną decyzję. Od razu po zakończeniu roku szkolnego pojechała na lotnisko i poprosiła bilet w jedną stronę, obojętnie gdzie. Jedyną rzeczą, którą ze sobą wzięła, aby kontaktować się ze swoją rodziną, był telefon. Okazało się, że najbliższym lotem jest lot do Verony. Na lotnisku we Włoszech spotkała dziewczynę, która zaproponowała jej nocleg w zamian za pracę w bibliotece jej rodziców. Co stało się dalej?
poleca Klaudia z klasy 7a
ALOES
lecząca, podnosząca na duchu
Natalię Fromuth „Lights up”
Blanca jest córką szeryfa, który stara się rozwiązać tajemniczą tragedię – upadek ucznia ze stromego klifu niedaleko ich liceum. Wszyscy podejrzewają Leoncea DeRosea. Chłopak cały czas żuje gumę, ubiera się na ciemno i ma tatuaże. Blanca ma do zrobienia babeczki na festyn, do którego została przydzielona w parze z Leoncem. W trakcie robienia babeczek chłopak zaprzyjaźnia się z jej młodszym bratem Tonym. Czy Blanca odważy się zaufać chłopakowi?
poleca Klaudia z klasy 7a
GRUBOSZ
ponad 400 stron
Vela Szulwińska „My prettiest flower”
Główna bohaterka nie dostrzega, że świat nie jest taki kolorowy jak się jej wydaje. Rita jest nastolatką, która jest zakochana w miejscu zamieszkania. Mieszka na hawajskiej wyspie naprzeciwko swojej najlepszej przyjaciółki. Grupa hackerska ,,Spiders” zagraża mieszkańcom wyspy, po czym okazuje się, że w tą całą aferę zostają zamieszani jej najbliżsi. Rita wraz z siostrami zawierają układ z hakerami. Mają niecały miesiąc aby udowodnić, że ich ojciec jest niewinny.
poleca Klaudia z klasy 7a
BUKIET
motywem kwiatowym na okładce
Natalia Klewicz „Czy to sen?”
„Czy to sen?” to historia o dziewczynie - Łucji, która ma bardzo realistyczne sny. Gdy była młodsza, czasami nie była w stanie rozróżnić kiedy śniła. Z czasem nauczyła się tego i odnalazła swoje miejsce w prawdziwym świecie, znalazła przyjaciół i chłopaka.
W pewnym momencie w snach zaczęła widzieć ciągle tę samą postać w tym samym miejscu - tajemniczego chłopca. Co najdziwniejsze, Łucja była świadoma tego, że śni, a nigdy wcześniej to się nie zdarzało. Na początku w ogóle się tym nie przejmowała. Sądziła, że niedługo sny z nim związane miną i wszystko wróci do normy, ale tak się nie działo. Po pewnym czasie postanowiła z nim porozmawiać. Okazało się że mają wiele wspólnego. Było jej tam tak dobrze, że nie chciała wracać do rzeczywistości, ale musiała. Z każdym nowym snem było jej coraz trudniej wrócić do realnego świata, bo nie chciała mierzyć się z problemami tam czekającymi. Poza tym miała wrażenie, że w ten sposób zdradza swojego chłopaka.
poleca Agata z klasy 8b
SKRZYDŁOKWIAT
z okładką ze skrzydełkami
Lynn Painter „Lepiej niż wczoraj”
Wszystko zaczyna się 14 lutego, czyli w Walentynki - święto zakochanych. Główna bohaterka - Emilie - ma dokładny plan na ten dzień i chce aby wszystko było idealnie. Niestety, już od samego rana, nic nie idzie tak jak powinno. Dziewczyna, jadąc do szkoły, zalicza stłuczkę samochodową z chłopakiem, który udaje, że jej nie zna, chociaż w rzeczywistości znają się, ponieważ siedzą obok siebie na chemii. Emilie się nie poddaje i dalej próbuje wykonać swój idealny plan walentynkowy, ale z godziny na godzinę jest tylko gorzej. Dziewczyna pod koniec dnia postanawia, że zanocuje u babci, aby chociaż trochę poprawić sobie humor. Jednak zamiast obudzić się u swojej babci, budzi się w swoim łóżku i znów są Walentynki. Główna bohaterka myśli, że wszyscy sobie z niej robią żarty, ale to się dzieje naprawdę. Na początku Emilie cieszy się, że może poprawić błędy z wcześniejszego dnia i o nich zapomnieć, lecz dzień okazuje się bardzo podobny, jego zakończenie też. Dziewczyna znów budzi się w Walentynki, kolejnego dnia też i następnego również....
Czy Emilie odkryła dlaczego znalazła się w pętli czasu ? Czy udało się jej z niej wyjść ? Czy któreś Walentynki faktycznie były idealne ?
poleca Agata z klasy 8b
GRUDNIK
z motywem Bożego Narodzenia
Vela Szulwińska „Know from snow”
Felicity Mistelee co roku czeka na zimę, bo tylko wtedy może poczuć śnieg pod nartami, a na twarzy zimną temperaturę na dworze. Dziewczyna skończyła liceum i jej marzeniem, tak naprawdę od dziecka było, aby zostać wolontariuszem w górach austriackich. Wreszcie udaje się jej spełnić to na co czekała całe życie. Wszystko zapowiada się świetnie, poznaje nowych przyjaciół. Niestety jej plany psuje Neo Harrison - zawodowy snowboardzista, król stoków. Powoduje wypadek, w którym przy popisach na snowboardzie przed dziewczyną, przypadkowo w nią wjeżdża. Felicity traci czucie w nogach i aby się poruszać potrzebuje wózka inwalidzkiego. Czy wszystko się naprawi?
poleca Klaudia z klasy 7a
STORCZYK
otrzymana w prezencie
Weronika Ancerowicz „Mój kumpel jest dziewczyną”
Sky Johson ma teorię, że dojrzewanie jest mitem i stoją za tym kosmici. Po trzech latach ukrywania swoich uczuć do swojego najlepszego przyjaciela, na jakiś czas postanawia wyjechać z miasta, aby chociaż na chwilę odpocząć od uczuć do przyjaciela i właściwie od niego też postanawia odpocząć, ponieważ on widzi w niej tylko kumpla. Dzięki wyjazdowi dziewczyna się zmienia, z chłopczycy staje się prawdziwą dziewczyną: nosi sukienki, maluje się oraz używa perfum. Lecz dalej musi chować uczucia do Gabriela. Myślała, że nic nie jest w stanie zniszczyć ich przyjaźni, ale chłopak zaczął patrzeć na nią, nie jak na kumpla i przyjaciółkę, z którą mógł porozmawiać jak z kolegą, zaczął patrzeć na nią jak na dziewczynę i to całkiem ładną.
poleca Klaudia z klasy 7a
DONICZKA
w twardej okładce
Nancy Springer „Enola Holmes. Sprawa zaginionego markiza”
Podczas 14 urodzin Enoli znika jej ukochana mama, która nauczyła ją wszystkiego. Enola nie uczyła się haftować, uczyła się samoobrony, rozwiązywania zagadek, czy łucznictwa. Jej opiekunami zostają Sherlock i Mycroft Holmes, czyli jej starsi bracia, którzy chcą ją wysłać do szkoły z internatem. Dziewczyna zauważa wskazówki, które zostawiła jej mama z myślą, że tylko Enola będzie potrafiła je rozwiązać i których nie zobaczą jej bracia. W drodze do Londynu poznaje wicehrabię Tewksburyego, markiza Basilwethera, który przez pewien czas będzie jej towarzyszył w wyprawie. Czy uda jej się znaleźć matkę?
poleca Klaudia z klasy 7a
SERDUSZKA
opowiadająca o miłości
Silvia Vecchini Sualzo „Słowa mogą wszystko”
Powieść zaczyna się, gdy główna bohaterka zostaje przyłapana na malowaniu graffiti, przez co musi wykonywać prace społeczne. Sara niedużo mówi. Spotkało ją wiele złych rzeczy: wypadek, rozstanie rodziców, utrata przyjaciółki przez co straciła głos. Cicha dziewczyna myśli, że nic dobrego jej już nie spotka. Nie wie jeszcze, że niedługo los postawi jej na drodze starca. Prawdziwego mistrza, jak ze starych historii. Starzec jest cudownym człowiekiem, który opowiada niezwykłe historie i uczy ją hebrajskich liter. Czy przyjaźń z mężczyzną zwróci Sarze głos, poczucie bezpieczeństwa oraz dawnych przyjaciół. Oprócz starszego mężczyzny zaprzyjaźnia się z magiczną istotą z żydowskich legend, którą jest Golem. Czy dzięki nowym przyjaciołom odzyska to co najważniejsze?
poleca Klaudia z klasy 7a
NIEZAPOMINAJKA
nie sposób o niej zapomnieć
Weronika Łodyga, Anna Krztoń „Domestic fluff”
Główna bohaterka książki jest nastolatką o imieniu Magda. Dowiaduje się, że nowa żona jej taty jest w ciąży. Czy pogodzi się z tym faktem? Opanowanie i ukrywanie swoich emocji wyćwiczyła do perfekcji, lecz nie jest w stanie pogodzić się z tą informacją. Rodzice głównej bohaterki rozstali się już jakiś czas temu, co dodatkowo ją przytłacza, więc bardziej potrzebuje Artura, który jest jej najlepszym przyjacielem od najmłodszych lat. Dziewczyna może liczyć na jego wsparcie.
poleca Klaudia z klasy 7a
MAK
z historią w tle
Aleksander Kamiński „Kamienie na szaniec”
To wzruszająca opowieść z czasów wojny, opowiadająca o trzech przyjaciołach - Alku, Rudym i Zośce. Kiedy wybuchła wojna chłopcy właśnie skończyli liceum, ich plany na przyszłość zostały kompletnie zrujnowane, oni jednak nie zamierzali nad tym rozpaczać, ponieważ ich lojalność wobec ojczyzny przekraczała wszelkie granice. Chłopcy bez wahania wstępują do nielegalnych organizacji bojowych nadstawiając jednocześnie swoje życie. Książka niesamowicie ukazuje realia wojny oraz porusza tematy w tych czasach często lekceważone.
poleca Pola z klasy 8a
DONICZKA
w twardej oprawie
Tahereh Mafi „Dotknij mnie”
Książka opowiada o dziewczynie - Juliette, która jak twierdzi posiada swój dar albo przekleństwo . Juliette nie dotknęła nikogo od 264 dni, ponieważ jej dotyk jest zabójczy. To właśnie dlatego została zamknięta. Po jakimś czasie okazuje się , że dziewczyna została przesłana do wojska, które zamierza wykorzystać jej dar jako broń, ona jednak nie zamierza oddawać się w ich ręce. Kiedy dziewczyna dowiaduje się o potędze swojego daru, zamierza zawalczyć o swoja przyszłość. Książka ta raczej nie przypadła mi do gustu, jednak wierzę, że komuś się spodoba!
poleca Pola z klasy 8a
SERDUSZKA
opowiadająca o miłości
Lluis Prats „Hachiko. Pies który czekał”
Jeśli szukasz książki, która wzrusza i zostaje w pamięci, to „Hachiko. Pies, który czekał” jest doskonałym wyborem. To poruszająca opowieść o niezwykłej więzi między psem a człowiekiem, która nie kończy się z dnia na dzień. Historia dotyczy psa, który wykazuje wyjątkową lojalność i oddanie wobec swojego pana, mimo wielu trudnych okoliczności. Książka w piękny sposób pokazuje, jak silna może być przyjaźń, która nie zna żadnych granic.
Jest pełna emocji i ciepła, ale także smutku, który sprawia, że naprawdę zostaje w sercu na długo. To opowieść, która daje do myślenia i skłania do refleksji nad tym, jak ważne są relacje i więzi, które tworzymy. Jeśli cenisz historie pełne prawdziwego uczucia i lojalności, „Hachiko. Pies, który czekał” to książka, która Cię poruszy. To opowieść, którą warto przeczytać. Polecam wziąć chusteczki :)
poleca Lena z klasy 8a
LWIA PASZCZA
ze zwierzęciem w tytule
John Grogan „Marley i ja. Życie, miłość i najgorszy pies świata”
„Marley i ja” to książka napisana przez Johna Grogana. Jest to prawdziwa historia, opowiadająca o jego psie imieniem Marley, który był najniezwyklejszym, choć bardzo trudnym psem, jakiego kiedykolwiek miał. Marley był pełen energii, nieposłuszny, ale równocześnie niezastąpiony w życiu swojego właściciela i jego rodziny. Książka opowiada o ich wspólnej podróży przez życie, o śmiechu, łzach i cennych chwilach spędzonych razem. To wzruszająca opowieść, która pokazuje, jak pies może wpłynąć na życie ludzi, dając im mnóstwo radości, ale też wyzwań. Historia o Marleyu to także opowieść o miłości do zwierząt i tym, jak silna jest więź między człowiekiem a pupilem. Książka doczekała się również adaptacji filmowej, ale warto sięgnąć po nią, żeby poczuć pełnię emocji, które autor przekazuje w tej wyjątkowej opowieści.
poleca Lena z klasy 8a
PIENIĄŻEK
wartościowa
Bożena Denys-Trela Ludzie w biegu
Na Targach Książki we Wrocławiu poznałam bardzo miłą poetkę, która mieszka w naszej gminie, a wiersze zaczęła pisać dość późno. Jednak nie przeszkodziło jej to w wydaniu tomiku swojej poezji, pięknej, szczerej i wrażliwej, i podzieleniu się swoją twórczością. Jej wiersze podejmują wiele tematów, ale wszystkie emanują pogodą i spokojem wobec wciąż przyspieszającego wokół nas świata, nowoczesności i technologii. W takich miejscach poetka odnajduje wciąż żywą energię dawnych czasów, pokazuje, że warto czasem zatrzymać się i pokontemplować to, co nas otacza.
Myślę, że takie momenty są nam bardzo potrzebne.
poleca Kora z klasy 8a
PIENIĄŻEK
wartościowa
Christy Wilson Beam „Cud z nieba. Nadzwyczajna historia Annabel Beam”
Jeśli szukasz książki, która naprawdę Cię poruszy, to „Cud z nieba” jest idealnym wyborem. To prawdziwa historia dziewczynki, która przez wiele lat zmagała się z poważną chorobą. Jej życie było pełne bólu i ograniczeń, aż do momentu, gdy wydarzyło się coś niezwykłego - coś, czego nikt nie potrafił wyjaśnić. Ta książka to nie tylko opowieść o cierpieniu, ale przede wszystkim o sile miłości, nadziei i wierze, która pozwala przetrwać najtrudniejsze chwile. Jest pełna emocji - wzrusza, daje do myślenia i pokazuje, że czasem w życiu mogą zdarzyć się prawdziwe cuda. Jeśli lubisz inspirujące i wzruszające opowieści, koniecznie po nią sięgnij. „Cud z nieba” to książka, której długo nie zapomnisz!
poleca Lena z klasy 8a
STORCZYK
otrzymana w prezencie
Michael Leader i Jake Cunningham „Ghiblioteka”
„Ghiblioteka” to opis wszystkich filmów stworzonych przez (lub z jakimś wkładem) studio Ghibli, są one przedstawione chronologicznie. Książka opisuje wyczerpująco okoliczności, w jakich powstał dany film i właściwie dzięki temu można dowiedzieć się wiele na temat historii samego studia.
Gdyby ktoś nie wiedział, studio Ghibli to japońskie studio zajmujące się filmami animowanymi. Właściwie wszystkie produkcje są perełkami w kategorii tematyki i animacji. Trzy filmy zostały nagrodzone Oscarami, ale poza nimi studio zdobyło wiele innych nagród.
Wracając do tematu, rozdziały są podzielone na dwie części – opisową i recenzencką. W pierwszej następuje wspomniany przeze mnie opis okoliczności powstania filmu, druga jest pisana przez innego autora, który z własnej perspektywy ocenia dzieła.
Dzięki tej książce dużo dowiedziałam się na temat studia Ghibli. Zachęcam do przejrzenia jej zarówno osoby zaznajomione ze studiem, jak i te, które jeszcze się z nim nie zetknęły. Może zachęci ona kogoś do obejrzenia którejś produkcji? Do moich ulubionych należą: „Księżniczka Mononoke”, „Księżniczka Kaguya” i „Spiritedaway”.
poleca Kora z klasy 8a
GRUBOSZ
ponad 400 stron
R. J. Palacio „Cudowny chłopak”
„Cudowny chłopak” to książka, która opowiada o chłopcu o imieniu Auggie, który ma zdeformowaną twarz. Pokazuje ona, jak musi on radzić sobie w nowej szkole, gdzie wszyscy się na niego patrzą i wytykają go palcami. Auggie poznaje nowych kolegów i coraz lepiej przyswaja nowe otoczenie. Książka bardzo dobrze pokazuje, jak to jest być innym i z jakimi trudnościami takie osoby muszą się mierzyć. Autor pokazuje życie chłopca z perspektywy Auggiego, ale też innych osób. Jeśli lubisz takie historie, to ta książka jest dla Ciebie.
poleca Mateusz z klasy 8a
BUKIET
z motywem kwiatowym na okładce
Julia Brylewska „Winter flower”
„Winter flower” to książka, opowiadająca o Destiny Young, która jako dziecko nie wiedziała, o swoim darze, który miał być również jej przekleństwem. Dziewczyna może porozumiewać się z duchami. Siedmioletnia Tiny zdradza swój sekret swojej najlepszej przyjaciółce, której starszą siostrę zobaczyła w lesie. Nie wie, że w ten sposób sprowadziła na siebie również samotność i oceniające spojrzenia mieszkańców.
Destiny zaczynała ostatni rok Fort Brook Academy, gdy do miasteczka wprowadził się Nicholas Layne. Jako jedyny chciał poznać dziewczynę, traktował ją, jakby była normalną nastolatką. Oboje nie widzą, że są sobie potrzebni.
„Winter flower” pokazuje licealną miłość, nie jest jednak odpowiednia, dla osób wrażliwych. Autorka porusza poważne tematy, które mogą wywołać u niektórych dyskomfort, podczas czytania.
Poleca Oliwia z klasy 8a
TRZYKROTKA
z liczbą w tytule
Agatha Christie „Tragedia w trzech aktach”
Ta z pozoru zwykła historia okazała się prawdziwą tajemnicą, nie do rozwiązania! Podczas przyjęcia u znanego aktora, nagle umiera pastor. Lekarz stwierdza zgon na wskutek ataku serca. Wszyscy jednak zauważają, że coś jest nie tak, kiedy kolejna osoba umiera z podobnej przyczyny. Policja rozpoczyna śledztwo, ale jest bezradna. Gdy Herkules Poirot - detektyw, zaczyna interesować się tą zagadką, skrywając się w cieniu, jak zwykle zarzuca przynętę ... Czy faktycznie rozgryzie tę tajemnicę? Przekonajcie się sami czytając ten świetny kryminał.
poleca Pola z klasy 8a
LWIA PASZCZA
ze zwierzęciem w tytule
Agata Romaniuk „Kocia Szajka i zagadka zniknięcia śledzi”
Rewelacyjna historia detektywistyczna dla najmłodszych. Akcja książek rozgrywa się w Cieszynie, tętniącym życiem i pełnym niespodzianek mieście leżącym na pograniczu polsko-czeskim. Kocia Szajka, skupiająca miejscowe koty o mocnym charakterze i dużej fantazji, pomaga policji w rozwiązywaniu najtrudniejszych zagadek.
poleca Franek z klasy 3a
MALWA
akcja rozgrywa się na wsi
Holly Webb „Reks, szczeniak z wakacji”
Dorotka jedzie z rodziną na pole namiotowe na wakacje. Poznaje tam szczeniaki, którymi właścicielka pozwoliła się opiekować. Najbardziej podoba jej się Reks i z nim spędza najwięcej czasu, Reks też pokochał dziewczynkę. Rodzice nie chcą się zgodzić na tak dużego psa, nawet gdy jego przyszła właścicielka z niego rezygnuje. Na szczęście wydarzy się coś, co sprawi, że Reks zostanie psem Dorotki...
poleca Kinga z klasy 1a
NIEZAPOMINAJKA
nie sposób o niej zapomnieć
Jeff Kinney „Dziennik cwaniaczka. No to lecimy”
Wesoła książka, przedstawiająca trudy z życia cwaniaczka. Gwiazdka w tropikach? Greg jest załamany szalonym pomysłem rodziców. I bardzo słusznie, bo miejsce reklamowane jako raj na ziemi już wkrótce się okaże prawdziwym piekłem na wrotkach! Jesteście gotowi na jaszczurki olbrzymki, wielkie pająki, pchły piaskowe, jadowite meduzy, pijane małpy i hordy małych dzieci? Tak? No to lecimy!
poleca Franek z klasy 3a
PIENIĄŻEK
wartościowa
Czesław Centkiewicz „Anaruk, chłopiec z Grenlandii”
Rewelacyjna opowieść o mroźnym, ale przepięknym i absolutnie odmiennym życiu i obyczajach ludzi żyjących na dalekiej Grenlandii, widzianymi oczami małego chłopca o imieniu Anaruk. To opowieść o mieszkańcach Grenlandii - Eskimosach. Bohaterem jest mały Eskimos od dzieciństwa nawykły do trudnej pracy myśliwego i życia w warunkach polarnych.
poleca Franek z klasy 3a
MAK
z historią w tle
Julita Grodek „Mania. Dziewczynka inna niż wszystkie. Opowieść o Marii Skłodowskiej – Curie”
Wspaniała historia o wspaniałej Marii Skłodowskiej - Curie. Książka pozwoliła mi poznać życiorys słynnej noblistki, profesorki Sorbony i przyjaciółki samego Einsteina! Ta historia to wiedza na temat epoki, jak również wiedza na temat samej nagrody Nobla. Poznajemy historię życia noblistki, najpierw małej Mani, a później dorosłej Marii poprzez rozmowy z najważniejszymi w jej życiu postaciami. Książka uczy, czym są pierwiastki, wyjaśnia trudne pojęcia, takie jak: radioaktywność. Dzięki tej książce zdobyłam wiedzę o przydatności odkryć naukowych w życiu codziennym, oraz, że rodzina Curie otrzymała łącznie aż sześć nagród Nobla!
poleca Julka z klasy 3a
NIEŚMIERTELNIK
napisana przed Twoim urodzeniem
Astrid Lindgren „Dzieci z Bullerbyn”
Historia pełna dziecięcych przygód siedmiorga dzieci z wioski Byllerbyn napisana została w 1947 roku!
Lasse, Bosse, Lisa, Olle, Britta i Anna mieszkają w Bullerbyn. To maleńka wioska, ale wcale nie jest tam nudno. Każdy dzień, z pozoru zwyczajny, staje się świetną przygodą. Można łowić raki, spać w stogu siana, szukać skarbów, założyć spółdzielnię wiśniową oraz przesyłać wiadomości sznurkową pocztą. A najważniejsze, że przyjaciele i rodzina zawsze są blisko.
poleca Julka z klasy 3a
NIEZAPOMINAJKA
nie sposób o niej zapomnieć
Roman Pisarski „O psie , który jeździł koleją”
Nie sposób zapomnieć o książce, a dokładnie o włoskim psiaku o imieniu Lampo. Przepięknie napisana książka opowiadająca o losach inteligentnego Lampo i ludzi, których spotykał na swych włoskich trasach kolejowych. Historia przyjaźni miedzy człowiekiem i zwierzęciem, przywiązania, tęsknoty i prawdziwego oddania.
poleca Julka z klasy 3a
MALWA
akcja rozgrywa się na wsi
Anna Włodarkiewicz „Gaja z Gajówki. Chatka w sercu lasu”
„Gaja z Gajówki” to fantastyczna opowieść o życiu w wiejskiej stuletniej leśniczówce małej dziewczynki w samym sercu lasu. To historia pełna przygód, przepełniona leśnym zapachem i bliskimi spotkaniami ze zwierzętami, a nawet samym jeleniem! Dzięki Gai dowiadujemy się o opuszczonym cmentarzu ze strasznymi historiami w tle oraz o tym, że mimo cudownego życia w lesie Gaja odczuwać zaczyna brak przyjaciół. I rozumie jak ważni są w naszym życiu.
poleca Julka z klasy 3a
LWIA PASZCZA
ze zwierzęciem w tytule
Aneta Jadowska „Ropuszki”
Dora Wilk przeżywa kolejne przygody! Książka jest zbiorem fantastycznych oraz ciekawych opowieści z alternatywnego świata -Thornu. Wszyscy bohaterowie książki są bardzo barwni i zabawni, dzięki temu dużo przyjemniej i szybciej się ją czyta. Bardzo polecam książkę wszystkim osobom lubiącym jesienne opowieści oraz inne książki tej świetnej autorki!
poleca Pola z klasy 8a
NIEŚMIERTELNIK
napisana przed twoim urodzeniem
Agatha Christie „Dom zbrodni”
Książka jest niesamowitym kryminałem, trzymającym w napięciu do ostatniej strony. Grecki milioner zostaje otruty, całe podejrzenia spadają na jego dużo młodszą żonę - Brendę. Policja rozpoczyna sprawę, ale wnuczka milionera - Josephine- wszczyna własne śledztwo, w którym działa szybciej niż śledczy. Czy jednak uda jej się rozgryźć tajemnicę śmierci jej dziadka? Dowiedzcie się sami! Polecam tę książkę wszystkim fanom kryminałów Agathy Christie
poleca Pola z klasy 8a
SERDUSZKA
opowiadająca o miłości
Koyohatu Gotouge „Miecz zabójcy demonów”
Jest to manga, napisana przez Koyohatu Gotouge. Akcja utworu rozgrywa się w Japonii. Życie Tanjirou Kamado pracowitego i dobrego chłopca gwałtownie się zmienia. Niemal cała jego rodzina zostaje zamordowana przez demony, tylko młodszej siostrze Nezuko udaje się przeżyć, lecz Tanjiro ma kolejny problem, ponieważ teraz to jego siostra zamienia się w demona. Aby jej pomóc i pomścić swoich bliskich Tanjiro wyrusza w wielką podróż. Jakie przygody przeżyje? Dowiecie się czytając książkę.
poleca Alicja z klasy 7a
SKRZYDŁOKWIAT
z okładką ze skrzydełkami
praca zbiorowa „Luca”
„Luca” to opowieść o potworze morskim, który wyszedł na ląd i stał się potworem lądowym... Poznał tam Alberto i chciał razem z nim zbudować vespę i zwiedzać świat. Gdy jego rodzice to odkryli, chcieli go wysłać do głębi. Luca uciekł razem z Alberto do włoskiego Portorosso, gdzie zaprzyjaźnili się z rudowłosą dziewczynką Giulią. Przeczytajcie, jakie przygody spotkały ich w miasteczku podczas przygotowań do wyścigów o puchar Portorosso.
poleca Kinga z klasy 1a
SKRZYDŁOKWIAT
z okładką ze skrzydełkami
Urszula Kozioł „Raptularz”, „Momenty”
Polecam dwa tomiki wierszy wrocławskiej poetki Urszuli Kozioł z dwóch powodów. Po pierwsze ukazały się w podobnym czasie, po drugie, niektóre wiersze powtarzają się w obu tomikach. Za tomik „Raptularz” wrocławska poetka otrzymała literacką nagrodę Nike w 2024 roku. Na ostatniej stronie tomiku Raptularz znajdują się następujące słowa:
To tom o miłości i śmierci.
O starości.
O potrzebie rozmowy z samą sobą (od ja do ja), ale też
z imaginacyjnym kochankiem. Z kimś kogo nie znam, ale
próbuję do niego trafić, wierszem w butelce. Jest tu mowa o dzieleniu się słowem i zmaganiu się z wierszem.
Najbardziej urzekła mnie figura wyimaginowanego kochanka. Kim on w moim odczytaniu jest? Reprezentuje on piękne wspomnienia, które kształtowały przeszłość i kształtują teraźniejszość. Kochankiem może być świat dzieciństwa, smakowanie chleba z masłem na wsi u babci, to może być zakochanie, przyjaźń ale i wędrówki górskie, szum morza. Ów wyimaginowany kochanek pozwala nam się orientować w świecie, jest kompasem egzystencjalnym.
W tomikach znajdują się również lżejsze wiersze, wynikające z przenikliwej diagnozy współczesności. Autorka tak bowiem pisze o nadużywanym w języku polskim anglicyzmie sorry; słowie suchym i nieszczerym w swej wymowie:
Sorry:
Oto zdolny do wszystkiego
trafił nam się drużba
marnego czasu.
Polecam wiersze Urszuli Kozioł, wiersze poważne, dojrzałe, szczere, spokojne.poleca pan Paweł
PIENIĄŻEK
wartościowa
Kuba Benedyczak „Oddział chorych na Rosję. Opowieść o Rosjanach czasów putinizmu”
Jest to książka opisująca mentalność współczesnych Rosjan, jej przyczyny i ewolucję. W opisie autora Rosjanie to ludzie o złamanych kręgosłupach. Proces ich łamania nie zaczął się wraz z Putinem, istniał od zawsze. Czy Rosja kiedykolwiek żyła w demokracji, czy kiedykolwiek Rosjanie kolektywnie decydowali o sobie? Odpowiedź brzmi nie. Ich mentalność uzyskała tożsamość w posiadaniu cara, I sekretarza, Putina. Jak zatem Rosjanie znoszą ogromną biedę w której żyją - 24% procent Rosjan nie ma w domu toalety - jak znoszą brak jakichkolwiek pozytywnych widoków na przyszłość? Dzięki temu, co autor nazywa imperialną kokainą.
Imperialna kokaina czyli wiara w potęgę Rosji rekompensuje Rosjanom wszystko, czyli to że władza tresuje ich pasem, pozbawia praw i odbiera im godność. Rosjanie to zniosą, o ile otrzymają swoją działkę tego narkotyku.
Jak działa ten narkotyk? Każdego wieczoru z telewizji sączy się propaganda goebelsowska, gdzie wmawia się Rosjanom, że winnymi ich sytuacji nie jest ich władza, lecz Ukraina, Zachód i Ameryka. Ale, jak przekonuje autor, Rosjanie wiedzą, że winnymi ich sytuacji jest władza. Pytanie dlaczego nic z tym nie zrobią? Ze strachu. Dlatego wtórnie kanalizują swoja złość, rozczarowanie, niemoc na Ukrainę, Zachód. Autor nie usprawiedliwia jednak Rosjan. Rosjanie choć wiedzą jak jest, nie pozostaje im nic innego, jak tylko uwierzyć w Rosję Putina, przyjąć, dawkę narkotyku o nazwie imperialna kokaina i przez chwile zapomnieć o swojej żałosnej sytuacji, o swej hipokryzji i świadomości bycia oszukiwanymi przez władzę. Odlatują na haju papugując telewizyjne hasła o wielkiej Rosji, mesjanizmie narodu rosyjskiego, zdradzieckich planach zachodu wobec uczciwej Rosji.
Między innymi z tych powodów autor rozprawia się z mitem, szczególnie popularnym na zachodzie Europy, o istnieniu romantycznej, mistycznej duszy rosyjskiej. Nie ma duszy rosyjskiej jest mentalność niewolnika. Bo prawdą jest, że Rosjanie nie są nauczeni decydowania o sobie.
W książce znajdziemy sporo rozmów z dysydentami rosyjskimi, również tymi, którzy niegdyś pracowali z samym Putinem. Jest to świetny reportaż, napisany przez znawcę Rosji, który wielokrotnie odwiedzał ten kraj. Książka jest napisana intelektualnym ale przystępnym językiem.
poleca pan Paweł
FLOKS
jeden z tomów serii
Lisa Gardner „Dziecięce koszmary”
„Dziecięce koszmary” to czwarta część serii z detektyw D.D. Warren autorstwa Lisy Gardner. Akcja powieści rozpoczyna się od makabrycznej zbrodni w spokojnej dzielnicy Bostonu, gdzie policjanci znajdują ciała kobiety i trójki dzieci zadźganych nożem, a ciężko ranny mężczyzna trafia do szpitala w stanie śpiączki. Początkowo wszystko wskazuje na to, że ojciec rodziny, załamany utratą pracy, zabił swoich bliskich, a następnie próbował popełnić samobójstwo. Wkrótce dochodzi do podobnej tragedii w innej części miasta: zamordowano handlarza narkotyków, jego żonę i czwórkę dzieci. Na pierwszy rzut oka wygląda to na porachunki gangsterskie. Detektyw D.D. Warren, prowadząca oba śledztwa, dostrzega jednak pewne podobieństwa między sprawami. Odkrywa, że w obu rodzinach były dzieci z zaburzeniami psychicznymi, które były leczone na tym samym oddziale psychiatrii dziecięcej w bostońskim szpitalu. To skłania ją do zgłębienia tajemnic związanych z tym miejscem i jego personelem. W miarę postępu śledztwa na jaw wychodzą mroczne sekrety, a granica między ofiarami a oprawcami staje się coraz bardziej niejasna. Powieść porusza trudne tematy związane z chorobami psychicznymi u dzieci, rodzinnymi tragediami oraz etyką zawodową. Lisa Gardner mistrzowsko buduje napięcie, prowadząc czytelnika przez labirynt intryg i emocji, aż do zaskakującego finału.
poleca pan Paweł
DONICZKA
w twardej okładce
Ha Kang „Nie mówię żegnaj”
Książka koreańskiej laureatki literackiej nagrody nobla z 20024 opowiada o pamięci, a dokładniej o splocie pamięci zbiorowej i indywidualnej. Głównym wydarzeniem, wokół którego oscyluje książka, jest masakra ludności koreańskiej na wyspie Czedżu, sympatyzującej z komunizmem przez żołnierzy południowokoreańskich w 1948 roku. Jedna z uczestniczek tych wydarzeń, która przeżyła tamte wydarzenia przekazuje ustnie swoje wspomnienia córce, która je spisuje i chowa. Po jakimś czasie odnajduje je wnuczka, która je odczytuje. Staje wobec traumy swojej babci, traumy swojej matki, która jest córką ocalałej z rzezi oraz wobec własnej traumy, wyrywającej z dnia powszedniego, sennego, monotonnego, konformistycznego. Trauma wydarzeń nie odległych, ale rodzinnych, namacalnych, żywych. Han Kang buduje pokoleniowe triduum, babci-uczestnika masakry, matki-dokumentującej masakrę, wnuczki i córki-niepozwalającej zapomnieć temu wydarzeniu. Książka adresowana jest do dzisiejszego człowieka - pyta o pamięć zbiorową, odnoszącą się do przeszłości, pamięć ukrytą, ale rezonującą w teraźniejszości. Parafrazując słowa Sartrea: nie mamy wpływu na to, co nam się przydarzyło, ale mamy wpływ na to, co zrobimy z tym, co nam się przydarzyło.
poleca pan Paweł
SERDUSZKA
opowiadająca o miłości
Eugeniusz Paukszta „Zatoka Żarłocznego Szczupaka”
„Zatoka Żarłocznego Szczupaka” Eugeniusza Paukszty to książka, która naprawdę wciąga. Opowiada historię grupy przyjaciół, którzy podróżują po Mazurach. W ekipie znajomych znajdują się cztery osoby: Zośka, Mirka, Pietrek i Kostek. Opowieść przedstawia nam trzy wątki: pierwszy to zwiedzanie Mazur oraz poznawanie mieszkańców, którzy nie są do bohaterów najlepiej nastawieni. Drugi wątek to miłosne rozterki pomiędzy Zośką a Pietrkiem. Stopniowo zbliżają się do siebie, lecz napotykają problemy związane z ich relacją. Trzeci wątek dotyczy tajemnicy oraz przygody - ktoś bez wątpienia próbuje uniemożliwić ich próby uświadamiania mieszkańców. Bohaterowie zaczynają odkrywać coraz więcej niepokojących wydarzeń, co sprawia, ze ich wyjazd nabiera zupełnie nowego wymiaru.
Książka bardzo mi się podobała ze względu na piękne opisy natury i ciekawostki wędkarskie. Co najważniejsze, czyta się ją bardzo przyjemnie. Zdecydowanie polecam.
poleca Kajetan z klasy 7a
BUKIET
z motywem kwiatowym na okładce
Ruth Hogan „Strażnik rzeczy zagubionych”
„Strażnik rzeczy zagubionych” to piękna opowieść o akceptacji i dążeniu do celu. Starszy pisarz, Anthony Peardew, od lat zbierał rzeczy zgubione przez innych ludzi. Swojej młodej asystentce, Laurze, wraz z domem przekazał w testamencie nietypowe zadanie – odnalezienia właścicieli wszystkich tych przedmiotów. A są ich setki. Każdy opatrzony szczegółowym opisem czasu i miejsca znalezienia. Wraz z ogrodnikiem i 19-letnią Sunshine (która ma niezwykły dar do odgadywania historii przedmiotów) Laura spróbuje wypełnić wolę Anthony’ego.
Tylko kto zostawiłby w pociągu ludzkie prochy schowane w puszce po ciastkach?
poleca Kora z klasy 8a
NIEZAPOMINAJKA
nie sposób o niej zapomnieć
Emily Barr „Jedyne wspomnienie Flory Banks”
Książka opowiada o nastoletniej dziewczynie - Florze Banks. Dziewczyna cierpi na amnezję następczą, co oznacza, że nie może zapamiętać nic na dłużej niż parę godzin. Na co dzień funkcjonuje tylko dzięki ciągłej opiece bliskich jej osób i starannie wykonywanym notatkom, w których opisuje wszystko co się do tej pory wydarzyło. Wszystko jednak się zmienia, gdy dziewczyna przychodzi na imprezę, podczas której zostaje pocałowana i to wspomnienie nie znika, lecz chłopak, który pomógł jej w zapamiętaniu tego wspomnienia, wyjeżdża i to na drugi koniec świata. Flora jest przekonana, że jeśli odnajdzie tego chłopaka, będzie już zawsze wszystko pamiętała i że wyzdrowieje.
Czy Flora go odnajdzie ? Czy wyzdrowieje ?
Aby się tego dowiedzieć musisz przeczytać „Jedyne wspomnienie Flory Banks”
poleca Agata z klasy 8b
DONICZKA
w twardej oprawie
Karl Edward Wagner „Kane. Bogowie w mroku”
Chyba każdy zna historię Kaina i Abla? Ta książka jest kreatywną wariacją na temat dalszych losów Kaina. Akcja dzieje się w świecie magii i rycerzy. Kane jest nieśmiertelny, nadnaturalnie silny i nosi nadane mu przez Boga piętno – oczy mordercy.
Sto lat jest dla niego jak mrugnięcie oka, przeżywał wzloty i upadki wielkich mocarstw, bywał królem i żebrakiem, ale swoją obecnością zawsze zwiastował tragedię. „Koniec jego życiu przynieść może jedynie przemoc, którą u zarania dziejów sam zapoczątkował.” Idzie przez świat z zacierającym się celem – właściwie chce po prostu iść, byle dalej, choć przez wieki poznał dobrze wszystkie krainy tego świata. Po drodze wplątuje się w problemy miejscowych społeczności, jest wynajmowany jako zabójca, żołnierz czy wspólnik, ścigany przez „sługi” Boga, zmuszony się ukrywać. Tak było, jest i będzie, aż po kres.
Książka zawiera zbiór opowieści z życia Kane’a, rozmieszczonych niechronologicznie gdzieś na przestrzeni lat. Lubię ją przede wszystkim za to, że nie ma dobrych zakończeń. To rzadkie, nieprawdaż? Osobiście od dawna takiej książki szukałam. Kane jest świetnie wykreowaną postacią wojownika (powiedziałabym, że wikinga, choć jest raczej kojarzony z piratami) i barbarzyńcy o silnie utwierdzonych poglądach i zasadach. Polecam, ale jak wspominałam, nie nastawiajcie się na happy endy.
poleca Kora z klasy 8a
SERDUSZKA
opowiadająca o miłości
Jenny Han „Do wszystkich chłopców, których kochałam”
Lara Jean, czyli główna bohaterka książki, jest romantyczką, która zawsze marzyła o miłości jak z filmów czy książek. Pragnęła się szczęśliwie zakochać, co w jej przypadku oznaczało po prostu z wzajemnością. Dziewczyna trzymała w swoim pokoju pudełko na kapelusz, a w nim listy miłosne z pożegnaniem do wszystkich chłopców, w których była zakochana. Sądziła, że listy są tam bezpieczne lecz niestety była w błędzie. Jej młodsza siostra Kitty znalazła je i rozesłała. Lara Jean była przerażona, ponieważ jeden z listów był zaadresowany do jej sąsiada, czyli obecnego chłopaka jej starszej siostry- Margot. Z pomocą przyszedł jej Peter - popularny i lubiany chłopak z jej szkoły, jeden z odbiorców listów. Chłopak zaproponował układ, na którym obydwoje mieli zyskać - on miał odzyskać swoją starą dziewczynę, a Lara Jean uniknąć niezręcznych pytań czy dalej jest zakochana w swoim sąsiedzie. Ich plan polegał na udawaniu, że są parą.
Czy im się udało? Czy faktycznie obydwoje zyskali na tej umowie?
Jest to bardzo przyjemna i ciekawa książka, którą polecam zarówno starszym jak i młodszym czytelnikom. Sądzę, że nikt nie będzie się przy niej nudził.
poleca Agata z klasy 8b
PIENIĄŻEK
wartościowa
Olga Tokarczuk „Prowadź swój pług przez kości umarłych”
Po okolicy, zamieszkanej przez Janinę Duszejko, Matogę, Wielką Stopę i sezonowo kilku innych ludzi, rozlewa się fala tajemniczych morderstw, wyglądających, jakby sprawcami były… zwierzęta? Wszystkie fakty za tym przemawiają – ofiary były myśliwymi, a w miejscach zbrodni widać było ślady saren, jednak nikt (poza niepokojącym dentystą) zdaje się w to nie wierzyć.
Książka opisywana jest z perspektywy pani Janiny, która bardzo szanuje przyrodę, wierzy w astrologię i „przepowiadanie” przyszłości. Jest kobietą o silnym, stanowczym (choć nieco osłabionym wiekiem) charakterze, więc postanawia wziąć sprawy w swoje ręce. Można ją lubić lub nie, to trochę dziwna bohaterka.
Tokarczuk miała nietypowy pomysł na powieść, zakończenie bardzo mnie zaskoczyło, a powieść skłania do wielu przemyśleń na temat moralności czy istnienia przypadku.
Na podstawie książki został nakręcony film Agnieszki Holland „Pokot”.
poleca Kora z klasy 8a
SERDUSZKA
opowiadająca o miłości
William Shakespeare „Jak wam się podoba”
„Jak wam się podoba” to moja ulubiona komedia Szekspira. Jest pełna charakterystycznych dla niego gierek słownych i dowcipnych cytatów trafnie opisujących rzeczywistość, które genialnie przetłumaczył Stanisław Barańczak. Pochodzi z niej jeden z najbardziej znanych cytatów dramatopisarza – „Świat jest teatrem, aktorami ludzie, którzy kolejno wchodzą i znikają”.
Akcja jest dość zagmatwana i trudno ją opisać. Rzecz dzieje się w sielankowym lesie Ardeńskim, gdzie spotykają się różne wygnane przez króla osoby, a po licznych perypetiach kończy się powrotem wszystkich do domu i czterema ślubami. Świetną postacią jest Probierczyk, który wnosi do fabuły ciekawe przemyślenia i większość wspomnianych wyżej cytatów.
Czyta się lekko i w miarę płynnie (choć zależy to od znajomości takiego języka), choć zdarzenia równie płynnie ulatują z pamięci. Mnie „Jak wam się podoba” podoba się bardzo. Ciekawe, jak spodoba się Wam.
poleca Kora z klasy 8a
SKRZYDŁOKWIAT
z okładką ze skrzydełkami
Aneta Jadowska „Bogowie muszą być szaleni”
„Bogowie muszą być szaleni” to fascynująca podróż w świat pełen magii, tajemnic i niezwykłych istot. Książka opowiada o magicznie uzdolnionej wiedźmie Dorze Wilk. Musi ona stawić czoła tajemniczym zniknięciom i śmierciom różnych postaci, w Thornie - alternatywnym mieście dla istot magicznych. Dora musi pogodzić ze sobą krainy i odnaleźć wszystkich zaginionych. Polecam tę książkę każdemu lubiącemu fantastykę i trzymające w napięciu kryminały.
poleca Pola z klasy 8a
PIENIĄŻEK
wartościowa
Agnieszka Mielech „EMI i Tajny Klub Superdziewczyn dookoła świata Londyn”
Jest to kolejny tom z serii „Dookoła świata”. Tym razem przyjaciele wyruszają w pełną wrażeń podróż do Londynu. Jak zawsze poza zwiedzaniem Klub będzie musiał stawić czoła, pełnej napięcia, tajnej misji. Podczas czytania naprawdę miałam szansę poczuć się jak w Londynie, z tą niesamowitą grupką znajomych. Poza świetnymi przygodami, czytelnik może w zabawny sposób dowiedzieć się wiele na temat Anglii. Polecam tę książkę wszystkim mającym ochotę dowiedzieć się więcej na temat Londynu i oczywiście fanom tej serii.
poleca Pola z klasy 8a
NIEZAPOMINAJKA
nie sposób o niej zapomnieć
Marta Bijan „Wakacje pod morzem”
Książka zaczyna się, gdy główna bohaterka - Leo, wraz ze swoim bratem wybierają się na staż do nadmorskiego hotelu Bursztyn. Kiedy rodzeństwo było młodsze jeździli tam co roku, jednak z niewiadomych przyczyn przestali, jednocześnie odcinając się od starego znajomego. Teraz cieszą się wakacjami pełnymi morskiego klimatu i relaksu, niestety wkrótce ich bardzo wyczekiwane wakacje zmienią się w koszmar, z którego nie będą mieli jak się wydostać. Polecam tę książkę wszystkim fanom młodzieżowych horrorów i wakacyjnych powieści.
poleca Pola z klasy 8a
BUKIET / NIEZAPOMINAJKA
z motywem kwiatowym na okładce
Natasha Preston „Wyspa”
Książka opowiada o grupie sześciu popularnych, nastoletnich influencerów. Liam, James, Will, Ava, Harper i Paisley - zostają zaproszeni w weekend, na ekskluzywną Jagged Island - luksusową wyspę z parkiem rozrywki dla najbogatszych i najbardziej wpływowych ludzi. W zamian za niezapomniane doświadczenia, mają promować park w swoich social mediach. Gdy docierają na wyspę, okazuje się ona niesamowita, a ich harmonogram zajęcie jeszcze lepszy. Niestety, z każdą godziną spędzoną na wyspie, zaczynają dostrzegać, że coś jest nie tak, jak powinno. Wkrótce odkrywają, że ich pobyt na wyspie nie ma już nic wspólnego z zabawą - najważniejszym celem staje się przeżycie. Książka jest idealną lekturą dla fanów thrillerów młodzieżowych, którzy szukają pełnej akcji książki z nieprzewidywalnymi zwrotami akcji.
poleca Pola z klasy 8a
nie sposób o niej zapomnieć
Ten trzymający w napięciu do ostatniej chwili thriller - Natashy Preston, opowiada historię grupy nastoletnich influencerów, którzy są zaproszeni do spędzenia weekendu na egzotycznej wyspie. Ich przygoda jednak szybko przeradza się w koszmar, kiedy okazuje się, że nie znaleźli się tam przypadkowo. Główna bohaterka, która opowiada przebieg zdarzeń, odkrywa mroczne tajemnice wyspy oraz ukryte intencje organizatorów tego wypadu. Napięcie rośnie, a sytuacja staje się coraz bardziej niebezpieczna, nastolatkowie muszą zmierzyć się nie tylko z zagrożeniem zewnętrznym, ale także z własnymi przeżyciami wewnętrznymi. Walka o pozostanie przy życiu to jedyne co im zostaje...
poleca Lena z klasy 8a
GRUDNIK
z Bożym Narodzeniem w tle
Alexandra Benedict „Świąteczna mordercza gra”
Świąteczna, mordercza gra. Książka opowiada o dziewczynie- Lily, której umiera ukochana ciotka. Lily dostaje list z prośbą wzięcia udziału w corocznym wydarzeniu rodzinnym - poszukiwania skarbów. W tym roku na zwycięzcę czeka akt własności posiadłości rodzinnej, na której rozgrywa się gra. Lily zamierza wziąć udział w konkursie, jednak nie ze względu na główną nagrodę, dziewczyna dowiaduje się o wskazówkach na temat śmierci jej mamy, które może zdobyć biorąc udział w rozgrywce poszukiwania skarbów. Kiedy rozpoczyna się gra okazuje się, że nie wszyscy grają fair, a po odcięciu posiadłości przez burzę śnieżną zaczyna robić się niebezpiecznie. Jedynym celem Lily jest przeżycie.
Polecam tę książkę wszystkim fanom kryminałów, szczególnie tych od Agathy Christie oraz osobom, które mają ochotę poczytać jakąś zimową powieść.poleca Pola z klasy 8a
GRUBOSZ
ponad 400 stron
Rebbeca F. Kuang „Wojna Makowa”
Książka jest historią młodej Rin, która dowiaduje się, że jej zastępcza rodzina planuje wydać dziewczynę za starego, zamożnego kupca. Dziewczyna wie, że to nie jest droga dla niej. Rin postanawia przygotować się do wielkiego egzaminu organizowanego za dwa lata. Gdyby Rin zdała test z najwyższym wynikiem dostałaby się do Akademii Wojennej, w której szkolą się najbardziej bogaci, mądrzy i zamożni młodzi ludzie. Nigdy nie czytałam książki o kobiecie, która poświęciła więcej niż Rin, aby dojść do celu. Polecam tę książkę absolutnie wszystkim.
poleca Pola z klasy 8a
STORCZYK
otrzymana w prezencie
Graham Masterton „Śpiączka”
To doskonały horror opowiadający o narzeczeństwie- Michaelu i Tashy. Kiedy para wraca autem do domu ich samochód nagle zostaje potrącony przez inny pojazd. Po wypadku Michael budzi się ze śpiączki, nie pamiętając nic o swojej przeszłośc i- nie może nawet przypomnieć sobie własnego imienia. Lekarze z kliniki wmawiają mu, że nazywa się Gregory. Podają mu więcej fałszywych informacji, Michael jednak wyczuwa, że w miasteczku dzieje się coś złego, a mieszkańcy tego miejsca są przerażający. Polecam tę pełną napięcia książkę, szczególnie na zimne wieczory.
poleca Pola z klasy 8a
NIEŚMIERTELNIK
napisana przed Twoim urodzeniem
Agatha Christie „I nie było już nikogo”
„I nie było już nikogo” Agathy Christie to idealna książka dla każdego, kto lubi tajemnice i zagadki. Fabuła toczy się wokół wyspy, na którą zostaje zaproszona grupa dziesięciu osób, gdzie doznają wielkiego zaskoczenia. Wyspa jest inna niż im się wydawała. Z czasem atmosfera staje się coraz bardziej napięta, a każdy z bohaterów skrywa coś, przez co utrudniają sobie rozwiązanie zagadki wyspy.
Książka trzyma w napięciu już od samego początku. Z każdym rozdziałem wzrasta napięcie wśród czytelników. Jeśli lubisz kryminały pełne zwrotów akcji i tajemnic, to „I nie było już nikogo” będzie świetnym wyborem. Agatha Christie potrafi tak to przedstawić, aby zachęcić każdego do czytania i wciągnąć go w fabułę! Polecam każdemu kto lubi książki pełne zagadek i niespodziewanych zwrotów akcji.
poleca Tomek z klasy 8a
MAK
z historią w tle
Rick Riordan „Klątwa Tytana”
„Klątwa Tytana” to trzecia część z serii „Percy Jackson i Bogowie olimpijscy”, opowiadająca o, jak się każdy może już domyślać, kolejnych niesamowitych przygodach głównego bohatera. Tym razem na prośbę Grovera, on i Percy wyruszają na stoczenie walki z Królem tytanów - Kronosem. W międzyczasie dowiadują się o przebudzeniu się potężnego potwora, którego pokonać potrafi jedynie Artemida. Tylko gdzie ona się podziała? Zaginięcie bogini oznacza, że przyjaciele mają teraz zamiast jednego, to dwa ogromne problemy na głowie. Herosi uzyskają pomoc od dzielnych Łowczyń Artemidy gotowych znaleźć swą opiekunkę i choć to nadal dość duże wyzwanie, to Percy jest zdeterminowany, by pokazać wszystkim na co go stać!
„Klątwa Tytana” to zdecydowanie moja ulubiona książka z serii, ponieważ wciągnęła mnie w swoją fabułę niezmiernie i dostarczyła mi mnóstwo rozrywki podczas czytania. Polecam każdemu, kto wciąż się waha!
poleca Julia z klasy 8b
DONICZKA
w twardej oprawie
Lauren Wolk „Rok, w którym nauczyłam się kłamać”
Książka „Rok, w którym nauczyłam się kłamać” to historia dwunastoletniej Annabelle, na której drodze zaczynają się pojawiać pewne problemy. Pojawiają się one z różnych przyczyn, czasem bardzo normalnych i oczywistych, ale też podejrzanych i zaskakujących. Dzięki tym wszystkim zmianom, które zachodzą w jej życiu, Annabelle poznaje prawdziwe dobro i zło, uczy się o świecie oraz ludziach i zaczyna układać w głowie wszystko, co kiedyś, gdy była mała dziewczynką, było mało interesujące, znajdujące się na drugim planie. Książka, oprócz rozwoju naszej głównej bohaterki, pokazuje też oblicze wojny i strach w ludziach. Prezentuje różne osoby, ich zachowanie i sposób bycia, zawiera także momentami ciekawe opisy natury.
poleca Julia z klasy 8b
NIEZAPOMINAJKA
nie sposób o niej zapomnieć
Petra Dvorakova „Wrony”
Powieść „Wrony” to historia pewnej dwunastoletniej Basi, jej siostry Kasi i dwójki rodziców. Na pierwszy rzut oka rodzina ta nie wyróżnia się niczym specjalnym od innych rodzin. Jednak kiedy bardziej się przyjrzymy, dojrzymy tą niecodzienność z jaką zmaga się nasza Basia. Dziewczynka niedawno odkryła w sobie pasję do malowania, lecz czy jej mama ma prawo psuć jej prace? Czy kiedy przychodzi po długim dniu w szkole do domu i nadal wykonuje swoje obowiązki z lekkim zmęczeniem, to czy powinna być bita przez tatę? Takie myśli nasuwają się jej do głowy, mimo iż wciąż jest tylko młodą dziewczynką. Te same pytania zadaje nam autorka poprzez tę książkę. Do tego ubiera wszystkie emocje Basi w piękną metaforę towarzyszącej dziewczynie-wronie. Odkąd przeczytałam tę pozycję, często łapie się na tym, że próbuję zrozumieć ją w jeszcze inny, nowy sposób. To przykra i jakże istotna dla społeczeństwa powieść, która potrzebuje rozgłosu!
poleca Julia z klasy 8b
TRZYKROTKA
z liczbą w tytule
Kornel Makuszyński „O dwóch takich co ukradli księżyc”
Jest to ponadczasowa opowieść o przygodach niesfornych bliźniaków, Jacka i Placka, którzy postanawiają zdobyć bogactwo w najłatwiejszy sposób - kradnąc księżyc. Ich pełna humoru podróż uczy jednak, że lenistwo i chciwość nie prowadzą do szczęścia, a prawdziwą wartością jest praca i uczciwość. Dzięki barwnemu językowi i dynamicznej akcji książkę czyta się z przyjemnością.
poleca Ala z klasy 3a
TRZYKROTKA
z liczbą w tytule
Justyna Bednarek „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”
Mama małej Be zastanawia się: dlaczego jest stos pojedynczych skarpetek? Książka opowiada historie dziesięciu skarpetek, które wchodzą do dziury pod pralką i przeżywają różne przygody. Pierwsza została gwiazdą, druga myszą mamą a kolejne? Przeczytajcie sami.
poleca Kinga z klasy 1a
Wyjątkowe historie zgubionych skarpetek żyjących w swoim fantastycznym świecie. Obserwujemy dzieje dziesięciu pojedynczych skarpetek, każda z nich ofiarowuje nam inną przygodę. Jest tu miejsce na kryminał, obyczajówkę, bajkę z morałem i taką ze szczęśliwym zakończeniem.
poleca Franek z klasy 3a
DONICZKA
w twardej oprawie
Martin Widmark, Helena Willis „Tajemnice zwierząt”
Jest to kolejna wciągająca część popularnej serii detektywistycznej. Tym razem Lasse i Maja rozwiązują zagadkę związaną z zatruciem zwierząt w miasteczku Valleby. Jest to pełna tajemnic historia, ze sprytnymi wskazówkami i zwrotami akcji, które sprawiają, że czyta się ją z zapartym tchem. Książka ta uczy spostrzegawczości i współpracy. To idealna propozycja dla małych miłośników zagadek.
poleca Ala z klasy 3a
MAK
z historią w tle
Clive Gifford „Co wolisz? Starożytni Egipcjanie”
Ta książka to fascynująca podróż do przeszłości, pełna ciekawostek i trudnych wyborów. Czy wolisz być skrybą czy budowniczym piramid? Jeść chleb z miodem czy suszone ryby? Dzięki tej lekturze można poznać codzienne życie starożytnych Egipcjan. Książka łączy historię z dobrą zabawa. Dzięki ciekawym ilustracjom i zaskakującym faktom, sprawia, że nauka o przeszłości staje się wspaniałą przygodą.
poleca Ala z klasy 3a
TRZYKROTKA
z liczbą w tytule
Richard Paul Evans „Michael Vey. Więzień celi 25”
„Michael Vey. Więzień celi 25” to książka opowiadająca o tytułowym Michaelu, który skrywa w sobie niesamowitą specjalność. Chłopak już od małego musiał się z nią ukrywać. On i jego mama przeprowadzali się z miasta do miasta w nieskończoność. Wszystko to dlatego, że tą specjalnością chłopca jest moc prądu elektrycznego, której tajemniczy agenci poszukują. Michael jest jednym z kilku dzieciaków o specjalnych umiejętnościach, który wciąż nie został przez nich złapany, choć niedługo może się to zmienić...
Opowieść ta, to naprawdę zaskakują i ciekawa pozycja warta polecenia. Zobaczcie sami jak potoczą się losy Veya!
poleca Julia z klasy 8b
MALWA
akcja rozgrywa się na wsi
George Orwell „Folwark zwierzęcy”
„Folwark zwierzęcy” napisany jest z perspektywy zwierząt rolnych, które rządzą swoim folwarkiem. Przez cała książkę mamy pokazany proces dogadywania się tych zwierząt, ich konflikty, to jak wykorzystują swoją władzę i jak się zmieniają. Ta lektura to tak naprawdę jedna wielka metafora, poruszająca tematy głównie polityczne oraz kręcące się wokół ludzkości, jej niedoskonałości, zalet, wad oraz okrucieństwa. Można zauważyć w niej też pewne wydarzenia historyczne. „Folwark zwierzęcy” przede wszystkim w intrygujący i urokliwy sposób ukazuje realia naszego świata, które, moim zdaniem, powinien poznać każdy sięgając m.in. po tą pozycję. :)
poleca Julia z klasy 8b
Książka opowiada o źle traktowanych zwierzętach na farmie, które w ramach odwetu na człowieku, który wyrządził im krzywdę buntując się i wypędzają ludzi z folwarku. Zwierzęta wypędzając z farmy swojego władcę - człowieka, muszą teraz radzić sobie same. Ale, czy na pewno każde zwierzę będzie chciało się podporządkować i nikt nie będzie chciał panować nad folwarkiem bardziej niż inni? Aby się tego dowiedzieć, musicie sięgnąć po ten ciekawy tytuł. Ta książka jest tak naprawdę jedną wielką metaforą, zmuszającą nas do odkrycia prawdziwych realiów świata oraz pewnej strony ludzkiej natury. Uważam, że każda osoba chociaż trochę zainteresowana polityką, historią i socjologią powinna przeczytać tę powieść.
poleca Pola z klasy 8a
MALWA
akcja rozgrywa się na wsi
L.M. Montgomery „Ania z Zielonego Wzgórza”
Matylda i Mateusz Cuthbertowie decydują się przygarnąć chłopca z sierocińca. Nie mają pojęcia o tym, że od tej pory ich życie wywróci się do góry nogami. Zaczyna się od tego ze zamiast chłopca na Zielone Wzgórze przybywa jedenastoletnia, rudowłosa dziewczynka. Ania to osoba o nieprzeciętnym temperamencie i wybujałej fantazji. Dzięki jej przybyciu, życie mieszkańców Avonlea nie będzie takie jak dawniej.
poleca Alicja z klasy 7a
MAK
z historią w tle
Krystyna i Alfred Szklarscy „Złoto Gór Czarnych. Orle pióra”
Młody Tehawanka dążący do zostania mężnym wojownikiem wyrusza w środku srogiej zimy na poszukiwanie zwierzyny. W wiosce zostawił swoją siostrę i dziadka - szamana i wodza Wahpekute - pełniącego funkcję ich opiekuna. Jednak ta wyprawa okaże się trudniejsza niż przypuszczał i wyniesie z niej więcej niż pragnął.
Opowieść nie tylko o dorastaniu młodego wojownika, ale przede wszystkim opisująca kulturę, tradycje i zwyczaje Indian. Wszystko jest napisane ze znawstwem i wieloma szczegółami, bez przekłamań i podkoloryzowań, dzięki czemu można się z niej naprawdę dużo dowiedzieć.
Dwa pierwsze tomy trylogii przeczytałam jednym tchem, ale trzeci skupia się na bezsensownej, zdanej na niepowodzenie wojnie Indian z białymi, stara się wyjaśnić, dlaczego została ona przegrana, i to niezbyt do mnie przemówiło. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że wszystko opisane jest zgodnie z faktami, także imiona indiańskich wodzów czy nazwy miejsc. Autorzy (Krystyna i Alfred Szklarscy) skupili się na tym, aby historia oddała wszystkie szczegóły bitew i powody ostatecznego niepowodzenia Indian.
Bardzo polecam, choćby jako idealną okazję do dowiedzenia się więcej o historii i kulturze Indian.
poleca Kora z klasy 8a
GRUBOSZ / NIEŚMIERTELNIK
ponad 400 stron
J.K Rolwling „Harry Potter i więzień Azkabanu”
To trzeci tom z serii Harrego Pottera napisany przez J.K Rowling.
Z pilnie strzeżonego więzienia ucieka niebezpieczny przestępca. Kim jest? Co może łączyć go z Harrym Potterem? Dlaczego lekcje przepowiadania przyszłości są dla Harrego udręką? W tym tomie poznajemy nowego nauczyciela obrony przed czarną magią, którego zachowanie jest coraz bardziej podejrzane. Kim jest i jakie tajemnice skrywa?poleca Alicja z klasy 7a
napisana przed Twoim urodzeniem
Harry Potter i więzień Azkabanu to świetna książka napisana przez J.K. Rowling. W tej części Harry wraz z przyjaciółmi wraca do Hogwartu - szkoły magii. Dowiaduje się, że jego wujek Syriusz Black uciekł z więzienia. Harry bardzo chce go poznać. W szkole jest też nowy nauczyciel, pan Lupin, który uczy go jak wyczarować patronusa. Dzięki jego lekcjom udaje się mu uratować siebie, Hermionę i Syriusza. Ich historia jest świetna, ponieważ nie ważne co się wydarzy i tak będą się wspierać.
poleca Klaudia z klasy 7a
DONICZKA
w twardej oprawie
J.K Rolwling „Harry Potter i kamień filozoficzny”
Harry miał trudne dzieciństwo, albowiem był wychowywany przez ciotkę i wuja, którzy traktowali go jak piąte koło u wozu. Chłopiec nie znał przyczyny śmierci swoich rodziców, została mu po nich tylko jedna rzecz zagadkowa blizna na czole. Pewnego dnia Harry dostał tajemniczy list ze Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwardzie, z którego dowiedział się, że podobno ma zacząć naukę maggi. Ta książka Harry Potter i kamień filozoficzny to pierwszy tom w serii napisany przez J.K Rolwling.
poleca Alicja z klasy 7a
LWIA PASZCZA
ze zwierzęciem w tytule
Przemysław Barszcz „Zwierzęta w godłach”
Skąd wziął się różowy lew w herbie Hiszpanii? Co symbolizuje pancernik, a co jednorożec?
W kolorowy godłach całego świat widnieje wiele mitycznych i prawdziwych zwierząt. Każde z nich ma własną historię związaną z dziejami i kulturą danego kraju. O historii oraz znaczeniu zwierząt w godłach całego świata dowiecie się z książki Przemysława Barszcza „Zwierzęta w godłach”
poleca Alicja z klasy 7a
BUKIET / PIENIĄŻEK
z motywem kwiatowym na okładce
Frances Hodgson Burnett „Tajemniczy ogród”
Gdy główna bohaterka książki "Tajemniczy ogród" przyjeżdża do domu swojego wuja, jeszcze nie wie, co znajduje się w tytułowym tajemniczym ogrodzie i nie wie również, jakie wspaniałe przygody na nią czekają. Jej kuzyn Colin nie ma pojęcia, co czeka na niego i jego przyjaciół w opuszczonym ogrodzie. Przyjaciele spędzają tam każdy dzień, starannie dbając o ogród, lecz również muszą pilnować swojej tajemnicy. Z dnia na dzień dowiadują się o nim coraz więcej. Ty też chcesz poznać sekrety tajemniczego ogrodu? Przeczytaj książkę "Tajemniczy ogród" Frances Hodgson Burnett.
poleca Alicja z klasy 7a
wartościowa
„Tajemniczy ogród” Frances Hodgson Burnett to niezwykle poruszająca opowieść o przemianie, przyjaźni i sile natury. Główna bohaterka, Mary Lennox, początkowo jest samotną i kapryśną dziewczynką, lecz gdy trafia do ponurej posiadłości swojego wuja, zaczyna odkrywać świat na nowo. Największą tajemnicą okazuje się opuszczony ogród, który stopniowo budzi się do życia wraz z przemianą Mary i jej przyjaciół. Książka uczy, że każdy ma w sobie siłę, by się zmienić i odnaleźć szczęście, a bliskość przyrody potrafi uleczyć nie tylko ciało, ale i duszę. To piękna historia o przyjaźni, nadziei i przezwyciężaniu trudności, która inspiruje i zachęca do dostrzegania magii w codziennym życiu.
poleca Ala z klasy 3a
FLOKS
jeden z tomów serii
Jarosław Grzędowicz „Pan Lodowego ogrodu”
„Pan Lodowego Ogrodu” to jedna z moich ulubionych powieści. Jest pisana barwnym i bezpośrednim językiem, który kształtuje klimat powieści.
Akcja rozgrywa się w niedalekiej przyszłości, gdzie Vuko Drakkainen wyrusza na nowo odkrytą planetę zwaną Midgaardem, by odnaleźć zaginionych wcześniej badaczy. Jest wyposażony w najlepszej jakości broń i chipa, który wyostrza mu zmysły, jednak na Midgaardzie wiele go jeszcze zaskoczy – w tym jakby zatrzymanym w średniowieczu świecie żadna technologia nie działa: tam włada magia.
Klimat powieści jest niesamowity, bohaterowie charakterystyczni i spójni, a mocno rozbudowany świat dopracowany. Bardzo podoba mi się sposób, w jaki autor ukazuje poznawany przez bohatera świat – szczególnie lubię opis lodowego statku z trzeciej części – wszystkie rozwiązania i możliwości dawane przez magię są na maksa wykorzystane i przemyślane. W dodatku autor wykonał ciekawy zabieg – w chwilach, gdy Vuko używa chipa, narracja jest prowadzona z jego (chipa) punktu widzenia. To kolejne kreatywne i pomysłowe podejście.
Dodam jeszcze, że jest to seria, a jak niektórzy może wiedzą, rozbudowaną serię trudno jest dobrze zakończyć. W tym przypadku mogę powiedzieć jedno: zakończenie jest bardzo dobre. W tej serii właściwie każdy szczegół jest na swoim miejscu.
Jedyny według mnie minus (a może plus?) to drugi główny bohater, za którym nie przepadam. Choć w sumie jest to kolejny bezbłędny element tej książki – chyba ciekawiej czyta się pozycje, w których bohaterowie nie są jednolici.
Polecam fanom fantastyki, sci-fi i wszystkim innym.
poleca Kora z klasy 8a
NIEŚMIERTELNIK
napisana przed Twoim urodzeniem
„Opowieści niesamowite z prozy rosyjskiej”
Wyjątkową pozycją na mojej półce są „Opowieści niesamowite z prozy rosyjskiej”, zbiór historii grozy o klasycznej tematyce – znajdziecie w niej przede wszystkim wampiry, duchy, wilkołaki… I muszę przyznać – chwilami bawiłam się lepiej niż przy S. Kingu. Podoba mi się ich specyficzny klimat. Wśród autorów są znani pisarze, tacy jak Dostojewski, Puszkin, Gogol i inni.
Polecam wszystkim fanom historii z dreszczykiem.
poleca Kora z klasy 8a
STORCZYK
otrzymana w prezencie
Neil Gaiman „Nigdziebądź”
Bardzo polecam wszystkim książkę Neila Gaimana „Nigdziebądź”. Jest to urbanfantasy, czyli książka, w której bohaterem jest też miasto – w tym przypadku Londyn. Opowiada ona o Richardzie Mathew, który w drodze na spotkanie z szefem swojej pięknej i inteligentnej narzeczonej (co do której nie jest do końca pewny), znajduje na ulicy leżącą ciężko poranioną, nieprzytomną dziewczynę. Mimo protestów narzeczonej zanosi ją do swojego domu i opatruje. Drzwi, bo tak brzmi jej imię, okazuje się być członkinią szacownego rodu mieszkającego w Londynie Pod, czyli czymś, co skojarzyło mi się z Drugą Stroną ze „Stranger Things”. Jest ostatnią jego potomkinią, gdyż cała jej rodzina została wymordowana przez tajemniczych i bezwzględnych panów Vandemara i Croupa. Teraz polują oni na nią. Richard postanawia pomóc jej w spełnieniu polecenia jej nieżyjącego ojca – muszą odnaleźć anioła Islingtona, który jako jedyny może jej pomóc. W efekcie zostaje wciągnięty w Londyn Pod – równoległy świat, w którym magia istnieje, szczury rozmawiają z ludźmi, a zabicie kogoś niekoniecznie wiąże się ze śmiercią i, jak sam to opisał, „Teraz nie ma narzeczonej, domu ani pracy i wędruje sto metrów pod ulicami Londynu z perspektywą życia krótszego niż jętka o skłonnościach samobójczych”…
O ich przygodach i jak wydostali się z opresji, dowiecie się już z opowieści.
Kolejna świetna książka Neila Gaimana! Jego styl pisarski jest pełen humoru, a świat, który stwarza – niezwykły i zaskakujący.
poleca Kora z klasy 8a
ALOES
lecząca, podnosząca na duchu
René Goscinny „Mikołajek”
„Mikołajek” René Goscinny’ego to zabawna książka o chłopcu, który nazywał się Mikołajek oraz jego przyjaciołach. Tytułowa postać, choć czasem dość naiwna i złośliwa, bawi nas i to właśnie dzięki niej wracamy do czasów dzieciństwa. Mikołajek z kolegami wspólnie przeżywają różne przygody w szkole i poza nią. Ich psikusy i codzienne problemy są pełne humoru, pokazane z lekkiej, dziecięcej perspektywy. Książka przypomina mi o dzieciństwie dlatego dzięki niej znowu mogę poczuć się jak dziecko. Polecam wszystkim, którzy chcą się chwilę pośmiać i poprawić sobie humor !
poleca Lena z klasy 8a
FLOKS
jeden z tomów serii
Aneta Jadowska „Złodziej Dusz”
„Złodziej dusz” to fascynująca podróż w świat pełen magii, tajemnic i niezwykłych istot. Książka opowiada o magicznie uzdolnionej wiedźmie, Dorze Wilk, która musi stawić czoła pewnym tajemniczym sprawom. W Thornie, alternatywnym mieście dla istot magicznych, znika coraz więcej stworzeń. Dora musi przeprowadzić śledztwo i odnaleźć wszystkich zaginionych.
Polecam tę książkę każdemu lubiącemu fantastykę i trzymające w napięciu kryminały.
poleca Pola z klasy 8a
SKRZYDŁOKWIAT
z okładką ze skrzydełkami
Kathleen Glassgow „Girl in Pieces”
„Girl in Pieces” autorstwa Kathleen Glasgow to poruszająca książka, która opowiada historię Charlotte Davis, nastolatki, która przeszła przez ogromne trudności życiowe w wieku 17 lat. Po tragicznych doświadczeniach, takich jak zaniedbanie, przemoc i utrata bliskich osób, jedynie ból fizyczny pozwala jej zapomnieć o wszystkim dookoła. Kiedy „Charlie ” zostaje zmuszona do ucieczki z domu, trafia do nowego miejsca, gdzie podejmuje trudną próbę odbudowy swojego życia. Poruszająca historia dziewczyny prowadzi do ogromnej refleksji nad tym, co mamy i za co powinniśmy być wdzięczni.
poleca Lena z klasy 8a
GRUBOSZ / ALOES
ponad 400 stron
Holly Jackson „Przewodnik po zbrodni według grzecznej dziewczynki”
„Przewodnik po zbrodni według grzecznej dziewczynki” to książka, która cały czas trzymała mnie w napięciu, nie mogłam się od niej oderwać, ponieważ byłam bardzo ciekawa końca historii.
W małym miasteczku Little Kilton ponad 5 lat temu dokonano zbrodni, a dokładnie zamordowano Andie Bell. Wszyscy, poza jedną osobą- 17 letnią Pipą Fitz-Amobi, wierzą w to, że osobą, która pozbawiła życia Andie był Sal Singh, czyli jej chłopak. Pip dostaje zadanie, aby stworzyć projekt szkolny na dowolny temat, wybiera właśnie ten. Dziewczyna chce udowodnić niewinność Sala i znaleźć prawdziwego mordercę, co może okazać się niebezpieczne. Czy uda jej się rozwiązać zagadkę i uniknąć niebezpieczeństwa? Tego dowiesz się po przeczytaniu.
poleca Agata z klasy 8b
lecząca podnosząca na duchu
Uważam, że ta książka, to jeden z lepszych kryminałów jakie czytałam z kategorii Young Adult! Powieść opowiada o dziewczynie - Pip, która pracuje nad projektem do szkoły na zakończenie roku. Tematem jej pracy jest umorzona sprawa morderstwa Andie Bell. Pippa uważa, że sprawa została błędnie zakończona i zamierza odkryć sprawcę. Dziewczynie udaje się odkryć wiele sekretów, przez to staje w niebezpieczeństwie. Bardzo polecam tą książkę wszystkim fanom kryminałów!
poleca Pola z klasy 8a
STORCZYK
otrzymana w prezencie
Sarah Crossan „Kasieńka”
Bardzo chciałabym polecić książkę pt. „Kasieńka” Sarah Crossan. Lektura pisana w formie powieści wierszowanej, opowiada o polskiej nastolatce, która wspólnie z mamą musi emigrować do Anglii. Książka obrazuje jak Kasieńka stara się przystosować do nowej rzeczywistości, odczuwając samotność i poszukując własnej tożsamość. Uważam, że każdy powinien przeczytać tę książkę – ma ona głęboki przekaz oraz porusza bardzo ważne tematy, na które często nie zwracamy uwagi.
poleca Lena z klasy 8a
PIENIĄŻEK
wartościowa
Toshikazu Kawaguchi „Zanim wystygnie kawa”
W Tokio jest pewna mała i ciasna, ale jakże niezwykła kawiarnia o nazwie Funiculi Funicula. Jest ona niezwykła, ponieważ pozwala każdemu na przeniesienie się w czasie, ale jest kilka zasad, których trzeba się trzymać aby było to możliwe. Najważniejsza to wrócić zanim wystygnie kawa. W książce spotykamy się z czterema osobami, które podejmują próbę przeniesienia się w czasie z najróżniejszych powodów m.in. chcą pożegnać się z kimś, kogo już nie ma i podziękować za wspólnie spędzone chwile. Zadanie, którego chcą się podjąć nie jest proste dlatego, że spełnienie zasad obowiązujących w tej kawiarni wymaga determinacji i bardzo dużej cierpliwości.
Uważam, że ta książka będzie idealna dla osób, które szukają spokojnej opowieści o wartościowych rzeczach.
poleca Agata z klasy 8a
ALOES
lecząca, podnosząca na duchu
Ito Ogawa „Kameliowy sklep papierniczy”
„Kameliowy sklep papierniczy” jest ciepłą, serdeczną opowieścią o codziennym życiu właścicielki sklepu papierniczego świadczącego usługę pisania listów. Poza głównym wątkiem, czyli właśnie pisaniem listów na zlecenie, przy okazji którego możemy się wiele dowiedzieć na temat tej sztuki i zasad dotyczących japońskiej kaligrafii, książka pozwala nam cieszyć się drobnymi przyjemnościami, takimi jak smak świeżej bułeczki czy piękny widok za oknem. Akcja jest spokojna, przepływająca od zdarzenia do zdarzenia, mimo to stopniowo poznajemy coraz więcej nowych postaci i dowiadujemy nowych rzeczy o przeszłości bohaterki.
Książka jest idealna na długie, zimowe wieczory, gdyż niesie ze sobą dużo pozytywnej energii i uśmiechu.
poleca Kora z klasy 8a
GRUDNIK
z Bożym Narodzeniem w tle
Agatha Christie „Morderstwo w Boże Narodzenie”
Simeon Lee, stary milioner, zaprasza na Boże Narodzenie całą rodzinę. Są tam jego synowie: Alfred, odwiecznie przypodobujący się ojcu, David, darzący go szczególną nienawiścią, George, utrzymujący stosunki z ojcem wyłącznie ze względu na pieniądze, ich żony, Harry - zakała rodziny, Pilar - nieznana dotąd nikomu wnuczka Simeona, oraz syn byłego wspólnika milionera, który pojawia się na Wigilii przypadkiem. Staruszek dobrze zdaje sobie sprawę z tego, że w domu powstała mieszanka wybuchowa. Bracia nie darzą się sympatią, a on dodatkowo podżega ich nienawiść, gdyż go to niezwykle bawi. W końcu zaprasza ich wszystkich do siebie, omawia plany zmian w testamencie, rodząc niepokój, przy czym wyzywa ich i wytyka błędy. Kilka godzin później z jego pokoju słychać przewracane meble i tłuczoną porcelanę, a na końcu krzyk agonii. Gdy drzwi jego pokoju zostają wyważone, rodzinie ukazuje się straszny widok: wśród zbryzganego krwią bałaganu leży Simeon Lee.
W okolicy jest akurat niezawodny Herkules Poirot, który postanawia zająć się tą zawikłaną sprawą. Czy to możliwe, żeby staruszka zamordował ktoś z jego rodziny?
Książka jest napisana lekko, a zagadka niebywale trudna z zakończeniem, które z pewnością Was zaskoczy!
poleca Kora z klasy 8a
SKRZYDŁOKWIAT
z okładką ze skrzydełkami
Marta Bijan „Nocne godziny”
„Nocne godziny” to będzie najpiękniejszy horror na świecie. A przynajmniej tak na początku myślą młodzi aktorzy, grający role Salli, Kaila i Lamii. Mają grać świetnie zapowiadający się horror w wymarzonym do tego miejscu – ponurym, gotyckim zamku na obrzeżach Szkocji. Ekscentryczna reżyserka Faustyna ma niecodzienne podejście do swojej pracy – ich zadaniem jest od początku całkowicie wczuć się w rolę, zwracać się do siebie innymi imionami i przetrwać w rozpadającym się zamku bez pomocy ekipy filmowej. Już pierwszego dnia Salla czuje się dziwnie i nie podoba jej się ten pomysł, jednak pozostała dwójka jest zdeterminowana, by jak najlepiej odegrać swoją rolę i zaimponować reżyserce, więc wszyscy bez sprzeciwów oddają swoje telefony w ręce Faustyny i grzecznie wypełniają jej polecenia, z nadzieją, że to po prostu wspaniała, nowatorska metoda, dzięki której stworzą najlepszy horror w dziejach. Kilka dni później będą mieli na ten temat zgoła inne zdanie. W zamku zaczynają dziać się dziwne rzeczy. Rzeczywistość miesza się z koszmarem, każdy z bohaterów odnajduje tam swoje największe lęki, a na jaw wychodzą tajemnice, które za wszelką cenę chcieli ukryć.
Książka na długo zostanie w Waszych myślach. Bohaterowie są bardzo charakterystyczni, można powiedzieć, że przerysowani, ale jest to jej urok. Akcja jest barwna i wartka, z każdą chwilą coraz bardziej mnie wciągała (osobiście przeczytałam ją w jeden dzień). Bardzo polecam przeczytać z playlistą dołączoną do książki, która jeszcze pogłębia klimat mroku i tajemnicy.
PS. Nie będę ukrywała, że zakończenie mnie rozczarowało. Jednak jest to tylko moja opinia i w żaden sposób nie wpływa na mój odbiór reszty książki.
poleca Kora z klasy 8a
NIEZAPOMINAJKA
nie sposób o niej zapomnieć
Tomek Tryzna „Panna Nikt”
Marysia jest dobrą dziewczynką. Pomaga rodzicom w pracy na polu, opiekuje się też czwórką rodzeństwa – dziesięcioletnim Tadziem, pięcioletnimi bliźniaczkami i niewidomym Zenusiem, najmłodszym braciszkiem. Przeprowadza się z baraku na wsi do Wałbrzycha już pod koniec ósmej klasy. Musi pożegnać się z dawnymi przyjaciółmi i znaleźć nowych, w nowej szkole, ale wszyscy jakoś dziwnie się na nią patrzą i się z niej śmieją. Po szkole spotyka ubraną jak cyganka dziewczynkę ze swojej szkoły, zaczynają rozmawiać i okazuje się, że świetnie się dogadują. Jednak Katarzyna (jak każe się do siebie zwracać koleżanka) nie uważa się za normalną dziewczynę. Opowiada głównej bohaterce niepokojące rzeczy o zamieszkującym ją chłopcu strzegącym klucza do Krainy Muzyki, który to pozwala jej na tworzenie wspaniałych kompozycji. Miewa nagłe napady agresji i często bluźni, wmawiając Marysi, którą nazywa Minką, że Bóg jest w niej, że ona jest Bogiem. Mimo wszystko dziewczyna przywiązuje się do Katarzyny i stają się prawie nierozłączne, Marysia chce koniecznie poznać piękny świat z opowieści koleżanki i robi dla niej wiele rzeczy niezgadzających się z jej przekonaniami. Jak skończy się jej historia? Czy uda jej się nie stracić siebie pośród zaborczych i egoistycznych koleżanek chcących ją wykorzystać? Tego dowiecie się z książki.
Ostrzegam jednak, że jest to cięższa lektura, raczej dla starszej młodzieży. Niemniej wciągająca, napisana nietypowym, dziecinnym, chciałoby się powiedzieć, stylem, który nadaje jej niewinny z pozoru charakter (choć ten szybko ulega zmianie).
poleca Kora z klasy 8a
STORCZYK
otrzymana w prezencie
Matt Forbeck ,,Minecraft Dungeons - Narodziny Arcyzłosadnika”
Na początku Arcyzłosadnik był tylko małym, gnębionym przez innych najeźdźcą. Teraz stał się Arcyzłosadnikiem - królem ogromnej armii, posiadaczem zamku, któremu nawet bohaterowie nic nie mogą zrobić. Ta książka opowiada jego historię, od momentu kiedy został wygnany z plemienia, do zniszczenia wioski czyli jego głównego planu podbijania świata z Kulą. Kim lub czym jest Kula? Jak wyglądała historia Arcyzłosadnika? Czy Thord zniszy Archiego? I kim on jest? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w książce ,,Minecraft Dungeons-Narodziny Arcyzłosadnika''.
poleca Antoni z klasy 8b
TRZYKROTKA
z liczbą w tytule
Agatha Christie „Pięć małych świnek”
Tytuł książki brzmi niewinnie? Nic bardziej mylnego. To historia morderstwa powszechnie lubianego i szanowanego genialnego malarza, Amyasa Crale’a. Po jego śmierci wszyscy uważali, że winna jest jego żona, wskazywały na to dowody i relacje świadków. Tak też orzekł sąd i sprawę zamknięto.
Szesnaście lat później do drzwi Poirot’a zapukała młoda Karla Lemarchant, córka znanego malarza, z listem od swojej matki, w którym zapewniła ona o swojej niewinności, i poprosiła go o dokonanie niemożliwego. Faktycznie, przeprowadzenie dochodzenia w sprawie morderstwa po szesnastu latach odkąd miało miejsce wyłącznie z zamglonych wspomnień świadków nie należy do najłatwiejszych, ale Poirot podejmie się każdego wyzwania. Zaczyna się od wysłuchania świadków, przeczytania sprawozdań… a potem pozostaje siedzenie w fotelu i rozmyślanie. Ale, jak wiele razy udowodnił Poirot, właśnie ono jest najlepszą metodą na wykrycie sprawcy.
Amyas jest jedną z najlepiej wykreowanych przez Agathę postaci i moją ulubioną, choć w książce pojawia się jedynie w zeznaniach bohaterów, gdyż, jak można zauważyć, już nie żyje. Książka jest bardzo ciekawie napisana, mimo że cały czas obserwujemy właściwie te same wydarzenia. Ma bardzo przyjemny klimat, jeśli można powiedzieć to o kryminale.
poleca Kora z klasy 8a
MALWA
akcja rozgrywa się na wsi
Leonie Swann „Sprawiedliwość owiec”
„- Jeszcze wczoraj był zdrowy - powiedziała Matylda, nerwowo strzygąc uszami.
-To nie ma nic do rzeczy - zauważył Sir Ritchfield, najstarszy tryk w stadzie.
-Nie umarł na chorobę. Szpadel to nie choroba.”Owce znalazły swojego pasterza przebitego szpadlem. Gdyby były zwyczajnymi owcami, po prostu zaczęłyby paść się kawałek dalej. Ale owce z Glennkill nie są zwyczajne – dzięki temu właśnie pasterzowi, który rozmawiał z nimi, czytał im książki i tłumaczył trudne słowa. Panna Maple, najmądrzejsza owca z całego miasteczka, a może i całego świata, przekonuje stado do zbadania przyczyny śmierci Georga. Tak zaczyna się filozoficzna historia kryminalna z owcami w roli głównej.
Książkę czytało się niezwykle lekko i przyjemnie. Świat przedstawiony z perspektywy owiec był czymś świeżym na tle moich ostatnich lektur, a ich zabawne i trafne spostrzeżenia dotyczące ludzkiego świata idealnie uzupełniały fabułę. Bardzo polecam nie tylko fanom kryminałów.
poleca Kora z klasy 8a
LWIA PASZCZA
ze zwierzęciem w tytule
William Golding „Władca much”
Bezludna wyspa na środku oceanu. Kilkunastu chłopców pozostawionych samych sobie. Wśród nich rywalizacja o stanowisko wodza. Do tego tajemniczy „zwierz” grasujący na wyspie. Przyjaźń wystawiona na ciężką próbę zmienia się w nienawiść. Co jest ważniejsze: ognisko sygnałowe czy mięso na posiłek? Lojalność czy przetrwanie? Początkowa zabawa w rozbitków powoli zmienia się w brutalny koszmar, a ustalone prawa rozsypują się w proch, gdy potrzeba władzy i siły przysłania wszystko inne.Czy rozbitkom uda się zachować człowieczeństwo?
Ostrzegam, że książka nie jest łatwa, porusza trudne tematy i momentami może wstrząsnąć, ale jednocześnie daje dużo do myślenia…
poleca Kora z klasy 8a
GRUBOSZ
ponad 400 stron
Brandon Sanderson „Z mgły zrodzony”
Zapomnijcie o świecie, który znacie. Tu wstaje czerwone słońce, a z nieba pada popiół. Kelsier jest znany jako Ocalały z Hathsin, kopalni drogocennych kamieni, w której każdy dzień może być ostatnim. Pracują tam tylko Skaa – rasa niewolników, dla Ostatniego Imperatora, nieśmiertelnego boga i wszechpotężnego władcy, który podporządkował sobie świat. Vin należy do podrzędnej szajki bandytów. Jej ojciec był kapłanem Ostatniego Imperatora, a matką Skaa, która zabiła jej siostrę, gdy były jeszcze małe. Życie Vin uratował jej starszy brat, także on wychował ją i nauczył ulicznego życia oraz tego, że każdy może ją zdradzić. On też ją zdradził… Niedawno odkryła w sobie dziwne zdolności, które wykorzystuje, by utrzymać się w szajce i przeżyć. Pewnego dnia jednak rabunek poszedł zbyt łatwo… Kelsier również ma niezwykłe moce, jednak on wyćwiczył je i potrafi w pełni świadomie z nich korzystać. Zbiera drużynę, by wykonać szaleńczy plan obalenia Ostatniego Imperatora, gdy trafia na Vin, ratuje ją i proponuje lepsze życie.
„Z mgły zrodzony” może odstraszać swoimi 628 stronami, ale są to strony warte przeczytania. Jest wiele postaci ze świetnie wykreowanymi charakterami, wartka akcja i płynne przemiany bohaterów. Polecam jednak dla tych, którzy są gotowi na bardzo rozbudowany świat fantasy i skomplikowane zasady „magii”.
poleca Kora z klasy 8a
MAK
z historią z tle
Holly Webb „Zaopiekuj się mną. Fred się zgubił”
Renia dostała od cioci szczeniaka jamnika, którego nazwała Fred. Na spacerze w lesie przywiązała Freda do gałęzi, żeby pomóc mamie pocieszyć siostrę, która upadła. Gdy Renia wyciągała chusteczkę to Fred odplątał smycz i pobiegł za wiewiórką. Renia razem z mamą i siostrą zaczęli go szukać, ale go nie znaleźli aż zrobiło się ciemno. Czy Fred się znajdzie? Sprawdźcie sami.
poleca Kinga z klasy 1a
NIEŚMIERTELNIK
napisana przed Twoim urodzeniem
J.R.R. Tolkien „Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia”
Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia J.R.R. Tolkiena to ponadczasowa opowieść, która zabiera nas w podróż do Śródziemia, pełnego magii, heroicznych czynów i niezłomnych bohaterów. Historia opowiada o pierścieniu mocy, który trafia w ręce Saurona, złego pana Śródziemia.
Elfy i ludzie łączą siły, by go pokonać, a po utracie pierścienia przez Saurona, kilka tysięcy lat później klejnot trafia do Bilba Bagginsa. Bohater, po swoich 111. urodzinach, przekazuje pierścień swojemu siostrzeńcowi Frodo. Czarodziej Gandalf ostrzega Frodo, że Sauron ponownie pragnie pierścienia, więc hobbit wyrusza w podróż.
W trakcie wyprawy Frodowi towarzyszą przyjaciele: Sam, Merry i Pippin. Podczas wędrówki są ścigani przez Nazguli - sługi Saurona. W karczmie Pippin przypadkowo wyjawia tożsamość Frodo, co zmusza go do założenia pierścienia, dzięki czemu znika.
Na szczęście Frodo spotyka Aragorna, który pomaga dotrzeć do Rivendell, gdzie mają spotkać się z innymi bohaterami. Resztę historii warto odkryć samemu, serdecznie was do tego namawiam!
poleca Kajetan z klasy 7a
ALOES / GRUDNIK
lecząca, podnosząca na duchu
Charles Dickens „Opowieść wigilijna”
Opowieść wigilijna Charlesa Dickensa to klasyczna powieść, która nie tylko wciąga, ale przekazuje też nam ważne wartości. To historia życia Ebenezera Scroogea, zgorzkniałego i skąpego starca, który dzięki wizytom duchów zmienia swoje życie. Jest to opowieść o przemianie, empatii i znaczeniu świąt. Poleciłabym tę książkę wszystkim, nawet tym, którzy nie lubią świąt. Uważam, że jest ona świetną lekturą, ponieważ pokazuje nam jak ważne jest pomaganie innym, bycie miłym i okazywanie szacunku drugiej osobie.
poleca Wiktoria z klasy 7a
z Bożym Narodzeniem w tle
Głównym bohaterem powieści jest Ebenezer Scrooge, stary skąpy i samotny człowiek, który gardzi Bożym Narodzeniem. W wigilijny wieczór, który Scrooge spędza sam w swoim ciemnym i zimnym domu, odwiedza go duch jego zmarłego wspólnika, który ostrzega go przez konsekwencjami jego egoizmu i braku współczucia, oraz zapowiada odwiedziny innych duchów.
Co zdarzy się dalej? Czy Scrooge zmieni się na lepsze?
poleca Alicja z klasy 7a
FLOKS / NIEZAPOMINAJKA
jeden z tomów serii
Maria Krasowska „Fala”
Maria Krasowska to autorka książki „Fala”. Książka przedstawia nam historię dwóch sióstr: starszej Sydney i młodszej Paris, które lecą na rodzinne wakacje na Bali. W ułamku sekundy sielanka zamienia się w koszmar i walkę o przetrwanie, ponieważ nadchodzi wielkie tsunami. Udaje im się przeżyć dzięki nastoletniemu samolubnemu bogaczowi Elvisowi. Książka opisuje nam zmagania nastolatków z żywiołem i problem katastrof, które dotykają ludzi na całym świecie. Moim zdaniem powieść jest bardzo fajna, ponieważ opisuje jak bardzo żywioły mogą być niebezpieczne i jak wygląda walka z nimi. Pokazuje też jak łatwo można znaleźć przyjaciół w trudnej sytuacji.
poleca Wiktoria z klasy 7a
nie sposób o niej zapomnieć
Dla Sydney i Paris, głównych bohaterek książki, to miały być wspaniałe wakacje na Bali. Słońce, plaża i surfing. W ułamku sekundy wszystko zmienia się w koszmar, nadchodzi tsunami i zaczyna się walka o przetrwanie. W normalnej sytuacji Sydney i Elvis, czyli bogaty, zarozumiały i pewny siebie nastolatek, nigdy by się nie dogadali, lecz jest on jedyną nadzieja na przetrwanie dla Sydney i Paris. Co przyniesie kolejny dzień? Czy nastolatkom uda się przeżyć? O tym dowiecie się z książki pod tytułem „Fala” napisanej przez Marię Krasowską.
poleca Alicja z klasy 7a
NIEZAPOMINAJKA
nie sposób o niej zapomnieć
Lucy Maud Montgomery „Ania z Zielonego Wzgórza”
Ania z zielonego wzgórza to wspaniała książka autorki Lucy Maud Montgomery. Opowiada o jedenastoletniej rudowłosej dziewczynce z sierocińca Ani Shirley, która zostaje adoptowana przez rodzeństwo Cuthbertów i trafia na Zielone Wzgórze. Książka porusza trudne tematy takie jak akceptacja, adopcja i trudy życia w tamtych czasach. Poleciłabym tę książkę, ponieważ uważam, że bardzo dobrze opisuje życie głównej bohaterki i zmagania jej z własnymi kompleksami . Porusza też często ciężkie tematy i pokazuje jak Ania próbuje przystosować się do nowego otoczenia.
poleca Wiktoria z klasy 7a
STORCZYK
otrzymana w prezencie
James Rollison „Jak być spoko i inne rzeczy których nauczyło mnie dorastanie”
Jak być spoko i inne rzeczy których nauczyło mnie dorastanie to książka Jamesa Rollisona. W tej książce główny bohater James opowiada nam o swoich uczuciach oraz doświadczeniach na temat dorastania, pokazując nam, że nie zawsze trzeba być we wszystkim najlepszym aby być szczęśliwym. Jest to bardzo zabawna i ciekawa książka, która zawiera opis najróżniejszych przeżyć i ciekawych sytuacji z życia Jamesa.
poleca Ala z klasy 7a
GRUBOSZ
ponad 400 stron
Feliks Koneczny „Dzieje Polski opowiedziane dla młodzieży”
Książka składa się z 3 części: Polska sama, Polska w uniach oraz Czasy porozbiorowe. Każdy z rozdziałów został podzielony na mniejsze fragmenty, co ułatwia czytanie i zrozumienie całej historii. Feliks Koneczny opisuje dzieje Polski od samych początków powstawania państwa, aż po czasy współczesne. Opowiada o najważniejszych wydarzeniach oraz opisuje osoby, które w historii naszego państwa odegrały najważniejsze role.
poleca Ala z klasy 3a
FLOKS / ALOES
jeden z tomów serii
Brandon Mull „Baśniobór”
„Baśniobór” to opowieść o tajemniczej krainie, z której raz po raz znika dobra magia, a miejsce to zaczyna wypełniać się złą energią...
Pewnego lata Kendra i Seth przyjeżdżają do dziadków na wakacje. Dom dziadków jest miejscem, w którym nie można się nudzić. Są tu różnego rodzaju zwierzęta, basen, wielki ogród, lasek oraz mnóstwo miejsca do zabawy. Jednak dzieci, po czasie, zaczynają podejrzewać, że miejsce to skrywa pewną tajemnicę. Zadają sobie pytanie: Na co staruszkowi potrzebne te wszystkie atrakcje? Ich podejrzenia nie ustępują ani na moment. Z dnia na dzień zauważają dziwne zjawiska takie jak np. ważki pijące mleko, czy owady przyglądające się sobie w lusterku. W końcu ich ciekawość nie wytrzymuje i dzieci zwracają się do dziadka o wytłumaczenie. Ten tłumacząc, jednocześnie prosi ich o pomoc w przywróceniu Baśnioboru - krainy magii, do życia. Oświadcza, że w lesie grasuje wiedźma, która zatruwa wszystko dookoła. Dla rodzeństwa to niesamowicie ekscytująca informacja, choć tak naprawdę jeszcze nie mają pojęcia co ich czeka...
poleca Julia z klasy 8b
lecząca, podnosząca na duchu
Główni bohaterowie, Kandra i Seth, zostają wysłani do swojego dziadka na dwa tygodnie i nie są z tego powodu zadowoleni. Dzieci nie mają pojęcia, że ten dziwny staruszek jest strażnikiem tajemniczego Baśnioboru. W pilnowanej przez niego puszczy żyją ze sobą w zgodzie wróżki, trolle , czarownice , chochliki, satyrowie i wiele, wiele innych. Rodzeństwo, ignorując zakazy dziadka, uwalnia siły zła, którym teraz muszą stawić czoła. Czy Kendra i Seth poradzą sobie i zwyciężą z magicznymi istotami. Dowiecie się tego czytając książkę „Baśniobór” Brandona Mulla.
poleca Alicja z klasy 7a
GRUDNIK
z Bożym Narodzeniem w tle
Martin Widmark, Helena Willis „Święta w Valleby. Wielka awaria prądu”
Akcja opowiadania rozgrywa się w małym, szwedzkim miasteczku Valleby. Głównych bohaterów, detektywów Lassego i Mai chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. W wigilijne popołudnie detektywi spotykają się w swoim biurze, by wymienić się bożonarodzeniowymi prezentami. Po tym postanowili odwiedzić znajomych, żeby złożyć im świąteczne życzenia. Jednak okazało się, że wszyscy byli poddenerwowani i zajęci swoimi sprawami. Wyglądało na to, że w tym roku wszyscy zostaną w swoich domach i będą patrzeć w ekrany. Nagle zgasły wszystkie światła w mieście i nastąpiła nieprzenikniona ciemność. Nasi detektywi mają przed sobą misję ratowania świąt. Muszą odgadnąć, co spowodowało awarię prądu w całym mieście.
poleca Ala z klasy 3a
LWIA PASZCZA
ze zwierzęciem w tytule
Katarzyna Boni „Ośmiornica Zośka”
Rezolutna i ciekawa świata ośmiornica Zośka mieszka w domu Pod Kamieniem w Słonecznej Zatoce. Jej sąsiadem jest Pan Gołoskrzelek, który opowiada najlepsze historie. Właśnie z jednego z jego opowiadań Zośka dowiedziała się o Płyciźnie, czyli miejscu, gdzie kończy się woda i gdzie mieszkają człowieki. Postanowiła tam popłynąć. Spotkała małą dziewczynkę, z którą się zaprzyjaźniła. Spędzały razem dużo czasu i świetnie się bawiły. Wszystko byłoby dobrze, gdyby nie to, że w Słonecznej Zatoce zaczęły się dziać dziwne rzeczy. Mieszkańcy zaczęli się ze sobą kłócić, wszyscy byli bardzo zdenerwowani. Okazało się, że przyczyną tego jest Głębia, która zatruwa Słoneczną Zatokę. Na szczęście Zośka odkryła sposób na jej pokonanie, ale potrzebowała do tego pomocy wszystkich zwierząt.
poleca Ala z klasy 3a
BUKIET / TRZYKROTKA
z motywem kwiatowym na okładce
Kelsey Hartwell „11 Papierowych serc”
„11 Papierowych serc” to książka autorki Kelsey Hartwell. Główną bohaterką książki jest Ella. Życie dziewczyny było idealne, miała cudownych przyjaciół. Wszystko zmieniło się przez wypadek samochodowy. Kiedy dziewczyna obudziła się w szpitalu, nie pamiętała ani wypadku, ani tygodni przed nim. Ella zaczęła dostawać papierowe serca od tajemniczego wielbiciela. Serca zawierały wskazówki dotyczące tego co działo się przez te tygodnie, o których zapomniała, przez te serca poznała tajemniczego chłopaka. Jest to trochę detektywistyczna książka, ale bardziej romantyczna. Polecam ją zdecydowanie osobom, które lubią romantyczne wątki i rozwiązywanie tajemnic. Bardzo polecam tę książkę.
poleca Wiktoria z klasy 7a
z liczbą w tytule
Dla fanów nastoletniego romansu połączonego z nutą detektywistyczną – znalazłam idealną książkę. „11 papierowych serc ”, KelseyHartwell to świetna książka, w której poznajemy historię Elli, która przeżyła wypadek samochodowy. Dziewczyna nie pamięta niczego ! - swoich przyjaciół a nawet rodziny. Ella po jakimś czasie zaczyna otrzymywać papierowe serca, które mają na celu przypomnieć jej życie sprzed wypadku. Czy Ella odnajdzie swojego wielbiciela ? Na to pytanie musicie już odpowiedzieć sami.
poleca Lena z klasy 8a
z liczbą w tytule
„11 papierowych serc” to książka napisana przez Kelsey Hartwell. Opowiada o młodej Elli, która miała wprost idealne życie, niesamowitych przyjaciół i cudownego chłopaka. Wszystko zmieniło się w momencie wypadku. Dziewczyna obudziła się z szpitalnym łóżku, lecz nie pamiętała ani wypadku, ani tygodni przed nim. Nie wiedziała też, czemu zerwała z swoim chłopakiem. Po pewnym czasie, Ella zaczęła dostawać tajemnicze, papierowe serca, zawierające wskazówki, które mają pomóc jej przypomnieć sobie, co działo się przed wypadkiem. Czy Ella dowie się od kogo dostaje serca?
poleca Alicja z klasy 7a
BUKIET
z motywem kwiatowym na okładce
Kamil Nowak „Kraina Nadziei”
"Kraina nadziei" to książka opowiadająca o marzeniach. Dzieci marzą, a gdy stają się dorosłymi to przestają marzyć. Nadzieja - bohaterka książki - nie przestała marzyć i w końcu spełniła swoje marzenie o lataniu pokazując dorosłym, że trzeba wierzyć w marzenia.
poleca Kinga z klasy1a
NIEZAPOMINAJKA
nie sposób o niej zapomnieć
Agnieszka Rautman-Szczepańśka „Tajemnice księżycowej wyspy”
Główną bohaterką książki jest Selena Sakerdos, która wychowywana jest przez wujka Ferdynanta. Ma 13 lat, a jej życie zostaje wywrócone do góry nogami. Dziewczynka musi nagle podejmować sama decyzje , to od niej zależeć ma dalszy los Księżycowej Wyspy. Wyspę zamieszkuje lud Evitów. Świat jest pod panowaniem Królestwa Zachodu - to niezbyt dobrze, ale bohaterka uwielbia zagadki, jest odważna kreatywna i na swojej drodze spotyka wielu przyjaciół.
Uda jej się w końcu doprowadzić do szczęśliwego końca, ale w jaki sposób? Aby odpowiedzieć na to pytanie, najlepiej przeczytać tę powieść.
poleca Michał z klasy 7a
MAK
z historią w tle
Conan Doyle „Nakrapiana przepaska”
Nigdy nie czytałem, tak sam z siebie, tak wiekowych pozycji, ale ta książka przypadkiem wpadł w moje ręce i wciągnęła mnie bez reszty. Już rozumiem co to znaczy, że Sherlock Holmes to prawdziwa klasyka.
Opowiadanie przenosi nas do innej epoki. Zarówno język, otoczenie, dylematy, zagadki przesiąknięte są jakby innymi czasami. Historia dotyczy panny Heleny Stoner, która mieszka u ojczyma, nijakiego dr Roylatta. Jej siostra umiera wypowiadając tajemnicze słowa ,,to była przepaska, nakrapiana przepaska”..., a panna Stoner prosi Sherlocka o pomoc. Holmes przybywa do posiadłości pod nieobecność jej właściciela. Jego śledztwo, dochodzenie, zagadkowi Cyganie, straszliwe nocne dźwięki to wszystko składa się na niesamowitą przygodę.
Jestem pewien, że już wkrótce sięgnę po kolejną książkę z tej serii.
poleca Michał z klasy 7a
MALWA
akcja rozgrywa się na wsi
Katarzyna Berenika – Miszczuk „Tajemnica Domu w Bielinach”
Nie sądziłem, że świat słowiański jest tak fantastyczny. Mimo, że historia opowiada o współczesnych bohaterach, 4 rodzeństwa: Tosi, Dąbrówce, Bogusi i Leszku, to przenosi nas w świat bóstw, magii i wierzeń naszych słowiańskich przodków. W wyniku rozwodu rodziców bohaterowie przeprowadzają się z Warszawy do Bielin, do starszej ciotki Mirki. Okazuje się, że ciotka była szeptuchą. To ktoś, kto leczy ludzi ziołami i kontaktuje się z bogami. Teraz Mirka cierpi na Alzhaimera. Zabobony, bogowie, bóstwa - naocznie i namacalnie poznają je dzieci.
Naprawdę szczerze polecam, niesamowita przygoda.
poleca Michał z klasy 7a
PIENIĄŻEK
wartościowa książka
Stuart Gibbs „Szkoła Szpiegów Rewolucja”
Po ostatniej części Szkoły Szpiegów, w której Benjamin Rypley wraz z przyjaciółmi pokonuje głównego rywala Agencji CAI - Pająka wydawać by się mogło, że nastąpił koniec mojej ulubionej serii. Tymczasem nieodczekiwanie rodzice Bena trafiają pod ostrzał Agencji Przestępczych i muszą zostać objęci procedurą ochrony świadków. Najlepsza przyjaciółka jest podejrzewana o zamach moździerzem na główną Agencję CIA, a Zoe - zdradza drużynę.
I tym razem nie zawiedziecie się jeżeli gustujecie w książkach przygodowych. Wartka akcja, kłopoty, wybuchy i coś, co ja lubię najbardziej - nieoczekiwane zakończenie.
poleca Michał z klasy 7a
FLOKS
jeden z tomów serii
Stuart Gibbs „Szkoła Szpiegów podbija Europę”
Jak w każdej serii moich polecajek musi znaleźć się kolejna część „Szkoły Szpiegów”, znakomita przygodowa powieść. To pełna napięcia, nieoczekiwanych zwrotów akcji lektura.
Tym razem, główny bohater Ben wraz ze swoimi przyjaciółmi ostatecznie pokonuje organizację przestępczą - Pająka. Na jej czele stoi kobieta, nikt by się tego nie spodziewał. Akcja toczy się od Meksyku, aż po Paryż. Nie brakuje w niej wystrzałowych momentów, niespodzianek i chwil, w których po prostu nie dało się odłożyć książki.
poleca Michał z klasy 7a
PIENIĄŻEK
wartościowa książka
T. Kingfisher Cierń
„Cierń” to nowa wersja baśni. Na początku przedstawiony jest zarys historii o pewnej księżniczce uwięzionej w wysokiej wieży. Lecz to nie o niej jest tutaj mowa. Poznajemy zatem Ropuszkę, dobroduszną żabią bohaterkę porwaną niegdyś do świata wróżek, która aktualnie strzeże niejakiej klątwy w świecie ludzi. Ropuszka spędziła wieki chroniąc ciernistego olbrzymiego muru do tajemniczej wieży, aż w końcu jej oczom ukazał się zdeterminowany rycerz zamierzający złamać dla niej klątwę, by ta mogła wreszcie odetchnąć...
„Cierń” to piękna, wrażliwa i osobliwa powieść, która nie pokazuje znanych nam stereotypów o doskonałych księżniczkach tylko skupią się na tych mniej ważnych postaciach, które momentami mocno cierpią, by te z kolei ważniejsze postacie mogły być tak wspaniałe.
poleca Julia z klasy 8b
LWIA PASZCZA
książka ze zwierzęciem w tytule
Agnieszka Tyszka „Zosia z ulicy Kociej”
Książka pt. „Zosia z ulicy Kociej” jak sama nazwa wskazuje, opowiada o dziewięcioletniej Zosi, która wraz ze swoją rodziną przeprowadza się z miasta na wieś. Z początku dziewczynce kompletnie nie podoba się ten pomysł, gdyż oznacza on długie dojazdy do miasta, brak kontaktu z koleżankami i totalną nudę. Także trudno jest jej odnaleźć się w tym nowym miejscu. Jednak nie trwa to wcale tak długo, ponieważ na pomoc przychodzą codzienne niespodziewane zdarzenia, które urozmaicają jej czas spędzany w nowym domu. Takim zdarzeniem może być np. pogrzeb myszki znalezionej przed drzwiami, czy konkurs na najlepszego pająko-modela. Stosunkowo powoli poznajemy ciekawską i kreatywną Zosię oraz jej zwariowaną rodzinkę z przezabawnymi przygodami. Seria ta doczekała się wielu tomów, dlatego możemy podążać za bohaterką ile tylko chcemy. Polecam każdemu.
poleca Julia z klasy 8b
BUKIET
książka z motywem kwiatowym na okładce
Kiran Millwood Hargrave „Nieśmiertelne”
W świecie, w którym do uzyskania szczęścia wystarczy mocna, siostrzana więź, nic nie mogłoby im, Lil i Kizzy, stanąć na drodze. A jednak, dla niektórych to wciąż za mało, gdyż zostają one porwane przez złowrogiego Draculę i pozbawione jakiejkolwiek cząstki dawnego życia. Dziewczyny muszą ponownie połączyć siły, bo inaczej wielki wampir ich w końcu dopadnie a wraz z tym będzie to ich ostateczny koniec... Tak pokrótce wygląda fabuła „Nieśmiertelnych”. To zarówno mroczna i przyjemna, wampirza fantastyka, która sprawi, że poczujecie dreszcze na skórze. Upiornie polecam!
poleca Julia z klasy 8b
SERDUSZKA
książka opowiadająca o miłości
Holly Webb „Zaopiekuj się mną. Zagubiona w śniegu”
W stajni u pani Moffat mieszkał koń i kot. Urodziły się małe kotki, a wśród nich Pusia. Pusia chciała mieć swój dom tak samo jak jej rodzeństwo. Pewnego dnia na farmie zjawiła się Ela i od razu zapragnęła mieć Pusię - próbowała namówić rodziców na kotka, ale oni się nie zgadzali. Kiedy rodzice w końcu się zgodzili i pojechali po Pusię okazało się, że Pusia uciekła z farmy...
poleca Kinga z klasy 1a
STORCZYK
książka otrzymana w prezencie
Michał Rusinek „Szalik. O Wisławie Szymborskiej dla dzieci”
Wisława będąc małą dziewczynką, była małym diablątkiem i musiała mieć dużo opiekunek. Uwielbiała kiedy dorośli czytali jej bajki. Całowała żaby z nadzieją, że któraś z nich zmieni się w księcia. Mała Wisława szybko nauczyła się pisać i pisała głównie krótkie i zabawne wiersze, za które otrzymywała od taty 20gr. Inspiracje dla swoich wierszy czerpała z codziennego życia. Np., podczas gdy rozmawiała ze swoim sekretarzem, jego córka ściągnęła obrus ze śniadaniem ze stołu. Tydzień później powstał wiersz: Mała dziewczynka ściąga obrus. Jest to zabawna i ciekawie napisana biografia dla dzieci, pełna zachwycających ilustracji. Szybko i przyjemnie się ją czyta.
poleca Ala z klasy 3a
NIEŚMIERTELNIK
książka napisana przed Twoim urodzeniem.
Carina Wolff-Brandt „Wyspa Trolli”
Jest to opowieść o starym rybaku Elisie, który mieszka tylko z psem Poppe na małej wyspie. Wiedzie spokojne życie, aż do dnia, gdy znajduje na strychu, list który kiedyś napisał jego dziadek. Czytając go, dowiaduje się, że nie mieszka na tej wyspie sam. Żyje tam również krasnoludek, który jest uparty i nie lubi przebywać wśród ludzi. Elis niemalże natychmiast po przeczytaniu listu postanawia odnaleźć drugiego mieszkańca wyspy.
poleca Ala z klasy 3a
BUKIET
książka z motywem kwiatowym na okładce
Holly Webb „Zaopiekuj się mną. Kora jest samotna”
Książka opowiada o przygodach małego szczeniaka, suczki border collie. Kora jest szczęśliwym psem. Mieszka z rodziną w domu z ogrodem. Na co dzień opiekuje się nią chłopiec Waldek, gdyż jego młodsza siostra Helenka boi się psów. Pewnego dnia Waldek złamał nogę i musiał kilka tygodni zostać w szpitalu. Kora czuje się przez to bardzo nieszczęśliwa i opuszczona. Helenka, choć początkowo niechętnie, zaczęła się nią opiekować. Wymyśla jej zabawy i stara się, żeby Kora nie tęskniła za Waldkiem.
poleca Ala z klasy 3a
FLOKS
jeden z tomów serii
Aniela Cholewińska-Szkolik „Misia i jej mali pacjenci. Na tropie lamparta”
Misia opiekuje się zwierzętami i potrafi z nimi rozmawiać. W tej książce poznacie dalmatyńczyka Lamparta, który ma złego opiekuna. Szczeniak ucieka dwa razy i szczęśliwie znajduje się u starszej pani po drodze mając wiele przygód.
poleca Kinga z klasy 1a
ALOES
książka lecząca, podnosząca na duchu
Roksana Jędrzejewska-Wróbel „Stan splątania”
Lektura pt. „Stan splątania” opowiada o trójce nastolatków, Marii, Lenie i Miłoszu, którzy w ramach wolontariatu szkolnego odwiedzają pobliski dom starców. Każdy z nich zmaga się ze swoimi pewnymi problemami, na swój sposób. Czy to szkoła, czy to rodzice, czy może przyjaciele. Trzeba przyznać, że ósma klasa to niełatwy czas dla młodego organizmu. Jednak, kiedy dzieci doświadczają głębokiej rozmowy ze starszymi osobami czują, że w końcu ktoś ich wysłuchuje i rozumie. Historia ta toczy się wolno i spokojnie. Tematyka tej powieści jest wzruszająca, ale także przyjemna. Ludzie budzący się do życia i znajdujący swój własny spokój to coś naprawdę przeuroczego. Myślę, że wiele nastolatków może się utożsamić choć z jednym z bohaterów. Miło polecam!
poleca Julia z klasy 8b
STORCZYK
książka otrzymana w prezencie
Kelly Quindlen „She drives me crazy”
„She drives me crazy” to prosta i humorystyczna powieść o pewnej koszykarce, która w wyniku wypadku samochodowego musi wozić swoją nemezis-cheerleaderkę do szkoły. Bohaterki nie dogadują się ze sobą odkąd po raz pierwszy zobaczyły się na wspólnym meczu. Żadna z nich, więc nie wyobraża sobie spędzać razem czasu z własnej woli, robią to wyłącznie z przymusu. Jednak po pewnym okresie, niespodziewanie zaczyna pojawiać się między nimi delikatna iskierka sympatii... Kto by pomyślał, że tak to się potoczy. Książka ta jest przede wszystkim super zabawą. Jako ktoś, kto nie przepada za sportem to pokazane tutaj mecze koszykówki były dość intrygujące. Oprócz tego, ukazują się tu też tematy relacji rodzinnych, nastoletniego zakłopotania, sławy w szkole czy przyjaźni. To idealna pozycja, jeśli potrzebujemy trochę książkowej rozrywki!
poleca Julia z klasy 8b
SKRZYDŁOKWIAT
z okładką ze skrzydełkami
Mieko Kawakami „Heaven”
„Heaven” to książka opowiadająca o dwóch nastolatkach, których prosto mówiąc, połączyła przemoc szkolna. Doświadczają jej przez rówieśników. Dokładniej tłumacząc, Maroko i Kojima poznali się za pomocą liściku o treści: Jesteśmy podobni, i rzeczywiście byli całkiem podobni. Wspólnie rozwijali swoje zainteresowania i talenty, dyskutowali o świecie, sztuce, przyrodzie, tym co ich otacza oraz o samych sobie. Z czasem zrozumieli siebie lepiej, a ich spotkania i rozmowy stały się bardziej naturalne. Unikali się natomiast w szkole i ograniczyli się w niej do korespondencji liścikowej, a to dlatego, aby chronić się przed jeszcze większą krzywdą wyrządzoną w ich stronę.
Książka pięknie ukazuje przeszywające bohaterów strach i cierpienie. Zostawiła mnie ona z wieloma przemyśleniami i rozważaniami na jej temat. Myślę, że to pozycja warta uwagi.
poleca Julia z klasy 8b
SERDUSZKA
książka opowiadająca o miłości
Martin Widmark „Tajemnica miłości”
W mieście zwanym Valleby odbywa festiwal miłości. Mieszkańcy się całują i przytulają. Za każde uczucie, które okażą sobie uczestnicy festiwalu organizatorzy przekazują na biedne dzieci 5 koron. Na rynku został zorganizowany konkurs tańca, niestety nastąpiło niespodziewane zdarzenie, ponieważ higienistka Marry została porwana. Ale czy na pewno ktoś to zrobił? Czy może Marry porwała sama siebie?
poleca Ala z klasy 3a
MALWA
książka, której akcja rozgrywa się na wsi
Waldemar Cichoń „Nie martw się, Cukierku”
To druga część przygód niezwykłego kota o imieniu Cukierek, który bardzo lubił psocić. Jego największym marzeniem było spanie w łóżeczku Maćka. Była to najcieplejsza i najprzytulniejsza strefa w domu, niestety mama chłopca zabraniała mu tam spać. Zwierzak w poszukiwaniu innego stanowiska do odpoczynku wdrapywał się w różne, dziwne miejsca. Czy udało mu się znaleźć idealny kąt?
poleca Ala z klasy 3a
SERDUSZKA / BUKIET
opowiadająca o miłości
Edyta Prusinowska „Krew, która nas dzieli”
Dakota, uczennica szkoły średniej, planuje dostać się na studia medyczne, więc kiedy Henry, chłopak z tej samej klasy proponuje jej sporą sumę pieniędzy za udzielanie mu korepetycji z biologii, Dakota zgadza się. Niestety ten idealny plan zostaje zaprzepaszczony przez nagłą śmierć jednego z nauczycieli, a Dakota z Henrym stają w centrum wydarzeń. Wkrótce okazuje się, że to nie koniec dziwnych wydarzeń i uczniowie będą musieli stawić czoła tajemnicom i sprzecznościom losu. Polecam tę książkę wszystkim fanom tajemnic i szkolnych miłości.
poleca Pola z klasy 8a
z motywem kwiatowym na okładce
To opowieść o młodej dziewczynie o imieniu Dakota. Od kiedy jej mama zachorowała, jej marzeniem jest dostać się na studia medyczne, poświęca dużo czasu nauce. Tajemniczy cichy chłopak z jej klasy Henry, prosi ją o udzielanie korepetycji z biologii, ponieważ jego ojciec jest właścicielem firmy Krvinos, czyli firmy badającej krew. Dakota na początku nie chce się zgodzić, lecz chłopak oferuje 150 dolarów. Dakota nie ma czasu na udzielanie korepetycji, jednak wie, że potrzebuje pieniędzy na leczenie mamy. Podczas nauki w domu jej mama traci przytomność, a dziewczyna panikuje i nie wie co zrobić. Gdyby nie pomoc Henrego jej mama prawdopodobnie by zmarła.
poleca Klaudia z klasy 7a
FLOKS
jeden z tomów serii
Waldemar Cichoń „Przepraszam, Cukierku”
Jest to opowieść o przygodach najbardziej nieprzewidywalnego kota o imieniu Cukierek. W tej części koleżanka mamy zaadoptowała malutkiego kotka o imieniu Napoleon. Krysia poprosiła mamę, żeby jako doświadczona kociara zajęła się maleństwem. W ten sposób Napoleon trafił do domu Marcela. Cukierek był bardzo zazdrosny o nowego towarzysza.
poleca Ala z klasy 3a
SKRZYDŁOKWIAT
książka z okładką ze skrzydełkami
Iwona Pietrzak-Płachta „Wypożyczalnia skrzydeł”
Pani bibliotekarka zamiast książek wypożyczała dzieciom skrzydła. To właśnie dzięki nim można było dotrzeć do wielu bajkowych krain. Pani z biblioteki zawsze wiedziała, gdzie wysłać dane dziecko. Podchodziła do regału i bez namysłu brała z półki odpowiednie dla danego czytelnika skrzydła. Zawsze znakomicie wybierała, a na dzieci czekały dobre wróżki, smoki i czarnoksiężnicy. Książka zawiera wiele, zachwycających ilustracji malarki, Matyldy Koneckiej. Dzięki temu, jeszcze lepiej pokazuje moc drzemiącą w czytaniu.
poleca Ala z klasy 3a
Dzięki książce Iwony Pietrzak – Płachty pt. „Wypożyczalnia skrzydeł” przeniesiecie się w niesamowite miejsca. Jej bohaterką jest bibliotekarka, która wypożycza nie książki, ale skrzydła i doskonale wie, kogo do jakiej krainy wysłać. To krótki utwór z pięknymi ilustracjami, które wzbogacają treść.
poleca Pola z klasy 4a
ALOES
książka lecząca, podnosząca na duchu
Marcin Pałasz „Sposób na Elfa”
Książka opowiada o przygodach młodego psa o imieniu Elf, który został adoptowany z podwarszawskiego schroniska. Trafił do mieszkania pisarza i jego syna, wprowadzając wiele radości do życia swojej nowej rodziny. Jednak bardzo tęsknił za swoją siostrą bliźniaczką Erką. Książka uczy empatii i pomaga zrozumieć zwierzęta.
poleca Ala z klasy 3a
NIEZAPOMINAJKA
książka, o której nie sposób zapomnieć
Agnieszka Rautman-Szczepańska „Formuła Elli”
Ella, główna bohaterka, od dawna czuje się inna niż jej koleżanki. W jej obecności często dzieją się dziwne rzeczy. Kiedy ją poznajemy, ma miejsce właśnie taka sytuacja, przez to zostaje posądzona o czary. Ta sytuacja bardzo niepokoi jej ojca i ciocię, która ją wychowuje. Podsłuchany fragment rozmowy, utwierdza ją w przekonaniu, że coś z nią jest nie tak. Kiedy więc magiczna, nieznana postać oferuje jej pomoc, ucieka by ratować swoją rodzinę i zrozumieć siebie.
poleca Ala z klasy 3a
GRUBOSZ
książka mająca ponad 400 stron
Taylor Jenkins Reid „Siedmiu mężów Evelyn Hugo”
A co gdyby poznać tajemnicze życie jednej z większych hollywoodzkich gwiazd od kompletnie innej strony? Siedemdziesięciodziewięcioletnia Evelyn Hugo postanawia zatrudnić pewną dziennikarkę imieniem Monique Grand do napisania jej mocno wyczekiwanej przez świat biografii. Kobieta opowiada o wszystkim, o całej swojej przeszłości. Monique uważnie słucha i zwraca uwagę na każdy szczegół. Jednak coś ciągle nie daje jej spokoju, co tak ważnego skrywa Hugo i dlaczego wybrała akurat ją do tej pracy? Aby się tego dowiedzieć koniecznie sięgnijcie po Siedmiu mężów Evelyn Hugo! Dodam tylko, że jest to piękna ale jednocześnie bolesna i jakże skomplikowana historia życiowa napisana prosto z serca.
poleca Julia z klasy 8b
GRUDNIK
książka z Bożym Narodzeniem w tle
J.K Rowling „Gwiazdkowy Prosiaczek”
Książka pt. „Gwiazdkowy Prosiaczek” to mądra, urocza i prosta w zrozumieniu fantastyka. Opowiada historię chłopca Jacka, który zgubił swoją ulubioną przytulankę o imieniu DP. Stało się to dzień przed Wigilią, nocą cudów. Jego dziadek marnie próbuje pocieszyć go nową maskotką, a mianowicie Gwiazdkowym Prosiaczkiem. Kiedy nadchodzi wieczór Jack słyszy jak jego zabawki rozmawiają ze sobą absolutnie nie przejmując się chłopcem, który znajduje się tuż obok nich. Tymczasem prosiaczek proponuje Jackowi udanie się do niejakiej Krainy Zgub na poszukiwanie DP. Bez chwili zastanowienia wyruszają na przygodę. Zobaczcie sami jak to się potoczy!
poleca Julia z klasy 8b
SERDUSZKA
książka opowiadająca o miłości
Ali Novak „Moje życie z Walterami”
„Moje życie z Walterami” to książka autorki Ali Novak. Akcja toczy się w Kolorado. Główna bohaterka nazywa się Jackie Howard i jest nowojorską dziewczyną, która straciła swoich rodziców i starszą siostrę w nieszczęśliwym wypadku. Opiekunami prawnymi stali się bliscy przyjaciele rodziny z Kolorado. Mają oni razem dwanaścioro dzieci, jedenaście chłopców i jedną dziewczynkę. Uważam że jest to bardzo dobra, książka dla osób lubiących trochę bardziej romantyczne książki, ponieważ główna bohaterka nie tylko próbuje się odnaleźć w nowej rodzinie, ale też poznaje tam swoją miłość.
poleca Wiktoria z klasy 7a
NIEŚMIERTELNIK
książka napisana przed Twoim urodzeniem
Laurie Halse Anderson „Speak”
„Speak” to młodzieżówka z lat dwutysięcznych, która swego czasu była bardzo popularna. Przedstawia historię nastoletniej Melindy wchodzącej w nowy rok szkolny po traumatycznym wydarzeniu, do którego doszło na jednej z wakacyjnych imprez. Dziewczyna nie wie, jak o tym mówić i do kogo się zwrócić. Boi się, że nikt jej nie zrozumie, gdy powie o tym jak została wykorzystana przez innego chłopca. Przez całą książkę obserwujemy jak nasza bohaterka radzi sobie z wewnętrznym bólem i strachem oraz jak zbiera się na odwagę, aby zacząć MÓWIĆ. Książka ta edukuje o najprostszych rzeczach takich jak: rozmowa, bycie obecnym czy relacje z rówieśnikami i rodzicami. Najprostszych, ale bardzo ważnych bez których wszystko mogłoby się potoczyć kompletnie różnie.
poleca Julia z klasy 8b
TRZYKROTKA
z liczbą w tytule
Zbigniew Nienacki „Pierwsza przygoda Pana Samochodzika”
Książka opisuje podróż Tomasza na Syberię, w poszukiwaniu śladów Nicefora Czernichowskiego i twierdzy nad Amurem. Jego wyprawa jest powiązana z ukrytym skarbem, który znajduje się w Polsce.
poleca Klaudia z klasy 7a
LWIA PASZCZA
ze zwierzęciem w tytule
Hugh Lofting „Doktor Dolittle i jego zwierzęta”
Książka przenosi nas do magicznego świata, gdzie zwierzęta mówią. Doktor Dolittle pewnego razu odkrywa, że potrafi rozmawiać ze zwierzętami. Mężczyzna przeżywa wspaniałe chwile ze swoimi zwierzęcymi przyjaciółmi. Książka jest pełna niespodziewanych wydarzeń.
poleca Klaudia z klasy 7a
FLOKS
jeden z tomów serii
Andy Griffiths „52-piętrowy domek na drzewie”
Tym razem Andy i Terry mieszkają w 52 -piętrowym domku na drzewie. Jak zwykle w książce z tej serii, każde piętro jest pełne absurdalnych wynalazków. W tej części czekają na nas między innymi maszyna do robienia fal, gra w węże i drabiny z prawdziwymi wężami i drabinami, przebraniomat 5000, pizzeria Zosia Samosia oraz Ślimacza Akademia Wojowników Ninja. Cała seria jest bardzo zabawna, książki zawierają mnóstwo ilustracji i humoru, dzięki czemu czyta się je migiem.
poleca Luzia z klasy 4a
NIEŚMIERTELNIK
napisana przed Twoim urodzeniem
Jan Brzechwa „Akademia Pana Kleksa”
Jestem niemal pewna, że większość z was czytało tę piękną, pełną fantazji książkę. Kto z nas nie chciałby się uczyć w Akademii? W kinach możemy oglądać współczesną interpretację tej książki, lecz oryginał i to wersji czytanej podoba mi się najbardziej. Książka jest pełna magii, czarodziejstwa i na pewno rozpoznacie w niej mnóstwo bajek, które znacie.
poleca Luzia z klasy 4a
PIENIĄŻEK
wartościowa
Alice Pantermuller, Daniela Kohl „Pamiętnik Zuzy-Łobuzy. Pełna profeska”
Czy zabawna książka może być wartościowa i czegoś nas nauczyć? Oczywiście, że tak. Zuza - Łobuza i jej koleżanka Zosia przeżywając swoje przygody, robią różne zabawne rzeczy. Wszystko idzie zgodnie z planem, gdy nagle Zuzi ginie flet, a Zosia nie odbiera telefonu. Okazało się, że do Zosi przyjechał jej tata ze swoją nową dziewczyną Dżesiką i ich synem Eryczkiem. Dziewczynki na własnej skórze przekonują się, dlaczego konsekwencja w wychowaniu jest ważna. Dzięki tej książce lepiej rozumiemy powody, dla których rodzice i nauczyciele są wymagający.
poleca Luiza z klasy 4a
BUKIET
z motywem kwiatowym na okładce
Jeff Kinney „Dziennik Cwaniaczka. Trzeci do pary”
I ponownie Gregg Heffley i jego zwariowane przygody. Tym razem zbliżają się walentynki, a on nie ma żadnej dziewczyny i nie ma kogo zaprosić na bal. Pyta Rowleya, czy mógłby z nim pójść jako kolega, lecz Rowley odmawia i oznajmia, że na bal idzie ze swoją dziewczyną. Czy Greggowi uda się również znaleźć dziewczynę na bal, czy poniesie klęskę? Książka jest pełna humoru i mega zabawnych sytuacji.
poleca Luiza z klasy 4a
NIEZAPOMINAJKA
nie sposób o niej zapomnieć
Andy Griffiths „104-piętrowy domek na drzewie”
Wszystkie książki z serii domków na drzewie zapadły mi w pamięć, ale ten tom wyjątkowo, ze względu na mnóstwo mega zabawnych pięter. Tym razem pojawiają się w domku: sklep Skąpego Szczepana „Wszystko za dwa dolary”, salon Szczupaka Szpanera Wszystko za dwa miliony dolarów”, piętro głupich kapeluszy, łąka pełna kaczeńców, płaszeńców i pomyleńców oraz Żartopis 2000. Które piętro odwiedzisz jako pierwsze?
poleca Luiza z klasy 4a
DONICZKA
w twardej oprawie
Katja Brandis „Woodwalkers. Przemiana Caraga”
Przed wami historia o młodym przemieńcu - pumie, który postanawia opuścić swoje rodzinne szeregi i rozpoczyna życie jako człowiek w mieście. Ludzie twierdzą, że stracił pamięć i nadają mu nowe imię - Jay. W szkole wszyscy mu dokuczają, lecz nagle spotyka tajemniczą kobietę i okazuje się, że ona także jest przemieńcem, tylko że orłem. Zaprasza go do nowej szkoły dla przemieńców, gdzie poznaje nowych przyjaciół. To rozpoczyna gigantyczny szereg fascynujących przygód.
poleca Luiza z klasy 4a
STORCZYK
otrzymana w prezencie
Katie Kirby „Żenujące życie Lottie Brooks”
Poznajcie najbardziej pechową nastolatkę świata - Lottie i jej najbardziej wkurzającego barta Tobbyego. Dziewczynka zaczyna dojrzewać i jej życie się wyjątkowo komplikuje. Pierwszy biustonosz + wyjazd przyjaciółki do Afryki + nowa szkołą = jedna wielka katastrofa. Książka pomaga młodym dziewczynom zrozumieć, że dojrzewanie nie jest złe i ich życie wcale nie jest najgorsze. To opowieść z dużym dystansem i poczuciem humoru o sprawach całkiem poważnych.
poleca Luiza z klasy 4a
MAK
z historią w tle
Andrew McDonald „Odlotowe gołębie odpalają gniazdolot”
Nie tylko ludzie przeżywają zabawne historie. Zdarza się to też gołębiom, szczególnie tym odlotowym.
Przychodzi do nich sęp. Gołębie próbują przed nim uciekać, lecz gdy sęp je łapie okazuje się, że ktoś ukradł mu jego gniazdo. Czy uda im się odnaleźć gniazdo sępa i czym jest gniazdolot, przekonacie się czytając tę książkę.
poleca Luiza z klasy 4a
SERDUSZKA
opowiadająca o miłości
Katie Kirby „Epickie dramy Lottie Brooks”
Ponownie opowiadam o książce z serii o pechowej nastolatce Lottie Brooks. Dziewczynce wreszcie udaje się zdobyć Daniela i oficjalnie są parą, lecz nie jest to prosta historia miłosna, bo jak zawsze życie Lottie staje się beznadziejne i straszliwie pechowe. Jedna z jej koleżanek zaczyna być zazdrosna i jak się pewnie domyślacie, nic dobrego z tego nie wyniknie. Czy to się skończy happy endem? Czy Lottie i Daniel będą żyli długo i szczęśliwie? Przekonajcie się sami.
poleca Luiza z klasy 4a
GRUBOSZ
ponad 400 stron
Katie Kirby „Ekstremalnie pechowa wycieczka Lottie Brooks”
Nie pamiętam, by jakaś inna książka tyle przeleżała na półce zanim doczekała się przeczytania, ale gdy już po nią sięgnęłam, to chciałam mieć całą serię. Książka jest bardzo zabawna, opowiada o serii niefortunnych zdarzeń pewnej nastolatki, która niespodziewanie na wycieczce trafia do innego domku niż jej najlepsza przyjaciółka. Och, biedna Lottie! Wszystko w jej życiu to jeden wielki dramat.
poleca Luiza z klasy 4a
SKRZYDŁOKWIAT
z okładką ze skrzydełkami
Rick Riordan „Percy Jackson i bogowie olimpijscy. Złodziej pioruna”
Ta książka o mitologii greckiej opowiada o historii nastoletniego chłopca, który ma problemy zdrowotne, odkrywa, że jest człowiekiem półkrwi i zostaje wysłany na obóz herosów. Rick Riordan osadził w tej książce mitologię grecką w czasach współczesnych i to czyni wszystkie przygody Percyego Jacksona wyjątkowymi. Polecam zarówno dla miłośników mitologii greckiej jak i tych, którzy nie są do niej przekonani. Książka jest bardzo wciągająca i nie mogę się doczekać przeczytania kolejnych części, bo jest ich pięć.
poleca Luiza z klasy 4a